„Mikołajkowa” wycieczka piesza

Przez  kolejne 10 lat, na początku grudnia odbywały się kolejne edycje Rajdu z Mikołajem , imprezy pieszej organizowanej przez Oddział PTTK w Żarnowie. Wydarzenie cieszyło się  corocznie dużym zainteresowaniem,  szczególnie w środowisku dzieci i młodzieży szkolnej. Niestety w bieżącym roku,  z uwagi na ograniczenia epidemiczne  w rajdzie mogło uczestniczyć niewiele osób.

W miejsce dużej imprezy Oddziałowa Komisja Turystyki Pieszej PTTK w Żarnowie, zorganizowała w sobotę 5 grudnia br. wycieczkę pieszą dla 16 dorosłych osób, które wędrowały w małych grupkach. Trasa przejścia pieszego liczyła 13 km i wiodła z Marcinkowa przez Adamów, Machory, Maleniec, Jasion, Chełsty do Marcinkowa.  W Maleńcu, w Zabytkowym Zakładzie Hutniczym  piechurów  przyjął dyrektor Maciej Chłopek.  Dłuższa przerwa w tym miejscu pozwoliła na rozpalenie ogniska turystycznego i upieczenie kiełbasek. Trójka „śmiałków” z grupy piechurów, zdecydowała się na morsowanie w wodach Czarnej Malenieckiej pokrytej cienką taflą lodu. Wszystkim smakowała wyśmienicie  gorąca herbata, przygotowana przez przyjaciół z ZZH w Maleńcu.

Trasa „Mikołajkowej” wycieczki pieszej w dużej mierze prowadziła przez lasy , dając szansę na oddychanie „pełną piersią” i wzmocnienie odporności organizmu. Po drodze uczestnicy odwiedzili  dwie miejscowości: Machory i Maleniec, należące do Staropolskiego Okręgu Przemysłowego. Pozostałości  dawnych zakładów przemysłowych stanowiły ciekawe  krajoznawczo zabytki techniki. W Machorach w II połowie XIX w. powstała fabryka kafli i tektury, której resztki  zabudowań fabrycznych  istnieją do chwili obecnej. Cennym zabytkiem techniki jest zespół walcowni   i gwoździarni w Maleńcu, powstały w 1784 r. nad rzeką Czarną, obecnie siedziba Zabytkowego Zakładu Hutniczego leżącego na Europejskim Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego. Miejscowości na trasie wycieczki: Marcinków, Adamów, Machory i Chełsty należały w XVIII w. do dóbr Marcina Dołęgi, ppłk wojsk koronnych, który obok Jacka Jezierskiego kasztelana łukowskiego, rozwijał działalność przemysłową w okręgu maleniecko – machorowskim. Zdaniem uczestników tego przejścia pieszego, wycieczka była ciekawym wydarzeniem turystyczno – krajoznawczym. 

Włodzimierz Szafiński