Święto książki krajoznawczej i turystycznej

Święto książki krajoznawczej i turystycznej

Jak przystało na jubileusz, finał konkursu był bardzo uroczysty. Gala 30. Ogólnopolskiego Przeglądu Książki Krajoznawczej i Turystycznej  odbyła się 28 października w Uniwersyteckim Centrum Kultury Uniwersytetu w Białymstoku. Laureaci konkursu, który promuje publikacje popularyzujące wiedzę o bogactwie i dorobku kulturowo-historycznym naszego kraju, otrzymali pamiątkowe statuetki i dyplomy honorowe.

W tegorocznej edycji wzięło udział 71 uczestników (o sześciu więcej w porównaniu z 29. edycją), którzy w 122 zgłoszeniach przysłali 138 publikacji. Autorzy w różnorodnej formie, nie tylko słowem, ale i za pomocą map oraz zdjęć starali się przybliżyć rozmaite regiony Polski – od Bałtyku po Tatry. Zachęcić do wędrówek po szlakach znanych i do odkrywania nowych dróg, zwiedzania zamków, cerkwi i innych zabytków. Nie zabrakło publikacji skierowanych do najmłodszych czytelników (kategoria ta została dodana w 2016 roku).

Przedmiotem oceny 12-osobowego jury, które obradowało pod kierunkiem prof. dr. hab. Janusza Zdebskiego, były krajoznawcza zawartość publikacji oraz ich forma edytorska. Publikacje oceniano w sześciu kategoriach: albumy krajoznawcze, przewodniki, monografie oraz inne opracowania krajoznawcze, mapy i atlasy, wydawnictwa dla dzieci, informatory krajoznawcze. Po raz drugi organizatorzy Przeglądu wprowadzili dodatkowe wyróżnienie, Nagrodę Publiczności, która została przyznana przez internautów głosujących poprzez stronę w plebiscycie na najciekawszą publikację biorącą udział w konkursie.

 

  • Realizatorem przedsięwzięcia był Regionalny Oddział PTTK w Białymstoku przy wsparciu Centralnej Biblioteki PTTK im. Kazimierza Kulwiecia w Warszawie, Komisji Krajoznawczej Zarządu Głównego PTTK oraz Wielkopolskiego Klubu Publicystów Krajoznawczych PTTK w Poznaniu.
  • Wydarzenie zostało objęte patronatami honorowymi przez: Ministerstwo Sportu i Turystyki, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Generalnego Konserwatora Zabytków, Jarosława Sellina, Marszałka Województwa Podlaskiego, Rektora Uniwersytetu w Białymstoku, Polską Organizację Turystyczną, Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Białymstoku, Polskie Towarzystwo Wydawców Książek, Grupę MTP oraz Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie.
  • Gali towarzyszyła wystawa książek zgłoszonych do konkursu; laureaci i zaproszeni goście mieli okazję zwiedzić Bibliotekę Uniwersytetu w Białymstoku, w tym Gabinet prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego, a także udali się na wycieczkę po Białymstoku zabytkowym autobusem.

 

Lista laureatów 30. Przeglądu znajduje się na stronie https://przegladksiazki.pttk.pl/