Bohaterom oddano hołd

25 kwietnia 2023 roku odbyła się w Kazimierzu koło Rumi uroczystość odsłonięcia na kapliczce św. Marka Ewangelisty (patrona wsi Kazimierz) pamiątkowej tablicy, poświęconej polskim obrońcom wsi i Kępy Oksywskiej we wrześniu 1939 roku. Kilkudniowe walki o wieś, pobliską Dębową Górę, leśniczówkę, kolejne wzgórza i Dębogórze doprowadziły do spalenia we wsi wielu gospodarstw i ciężkich strat poniesionych przez polskich obrońców. W walkach o Gdynię i Kępę Oksywską poległo około 2 tysięcy polskich żołnierzy, a kilka tysięcy odniosło rany.

Odsłonięta tablica jest hołdem mieszkańców Kazimierza dla tych, którzy walczyli i oddali swoje życie w obronie tego skrawka polskiej ziemi. Hołdem, składanym po przeszło osiemdziesięciu latach, ale niezwykle ważnym dla mieszkańców i przyszłych pokoleń.

Uroczystość połączona była z obchodami święta św. Marka, patrona wsi, a prowadził ją sołtys wsi, Kazimierz Grzegorz Flatau. Wśród licznie zebranych uczestników uroczystości byli m.in. wójt gminy Kosakowo – Marcin Majek, fundator tablicy, przewodniczący Rady Gminy Kosakowo – Andrzej Śliwiński, pomysłodawca tablicy i inicjator uroczystości, przewodniczący Pomorskiej Komisji Krajoznawczej PTTK – Dariusz Dębski.

Umieszczenie tablicy na kapliczce ma też duże, symboliczne znaczenie, gdyż jest ona ulokowana pod Dębową Górą, o którą toczono krwawe walki, w centrum wsi, ma bogatą historię i od wielu lat jest kultowym i centralnym miejscem Kazimierza, a mieszkańcy wsi dbają o nią i są z niej dumni. Głównie z tego miejsca wyruszają wycieczki krajoznawcze do miejsc walk we wrześniu 1939 roku, obelisku i ziemianki Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski”.

Tekst Dariusz Dębski
Zdjęcia Ryszard Józef Wrzosek