Dworek Prezydenta w Ciechocinku

Ciechocinek jest jedną z najbardziej znanych miejscowości uzdrowiskowych w Polsce. Tutaj również, tak jak w Juracie czy Wiśle, znajduje się rezydencja Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Dworek powstał zgodnie z życzeniem prezydenta Ignacego Mościckiego, który w 1932 roku przyjechał do Ciechocinka na otwarcie nowo wybudowanego kąpieliska termalno-solankowego, a następnie wypoczywał w „Domu Zdrojowym”. Uzdrowisko wywarło na nim takie wrażenie, że podjęto decyzję o wybudowaniu rezydencji wypoczynkowej na potrzeby głowy państwa. Wybrano zapewniające spokój i ciszę miejsce na skraju lasu sosnowego (obecnie Park Sosnowy). Uroczyste otwarcie Dworku odbyło się 2 lipca 1933 roku. Niestety prezydent Mościcki nigdy w nim nie był, gdyż ponownie nie odwiedził już Ciechocinka. Do 1939 roku zatrzymywali się w nim wysokiej rangi urzędnicy państwowi, w tym marszałek Józef Piłsudski w 1934 roku, czy Maria Dąbrowska w sierpniu 1939 roku. Podczas II Wojny Światowej w obiekcie mieściła się siedziba gestapo.
W latach powojennych rezydencja często zmieniała swoje funkcje i przynależność. Do 1952 roku należała do Prezydenta RP, a w latach 1952–1956 do Kancelarii Rady Państwa. Od 1956 roku siedzibę miał tu Ośrodek Badawczo- -Naukowy Kliniki Laryngologii Akademii Medycznej w Warszawie. W latach 1967–1975 Dworek był własnością Wojewódzkiej Rady Narodowej w Bydgoszczy, a po wejściu w życie nowego podziału administracyjnego – Wojewódzkiej Rady Narodowej we Włocławku. Na początku lat 80. Dworek przejęło miasto, które przez ponad kolejne 20 lat prowadziło w nim przedszkole.
W 2001 roku Rada Miasta Ciechocinka zwróciła się do Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego z propozycją przywrócenia obiektowi historycznej roli. Głównym projektantem modernizacji i przebudowy był inż. Marcin Oborski. 2 maja 2023 roku został ponownie otwarty jako rezydencja Prezydenta RP. Obecnie Dworek, oprócz funkcji reprezentacyjnej, pełni także rolę ośrodka informacyjno-edukacyjnego. Jest to niewielki, jednopiętrowy dworek w stylu neoklasycystycznym. Z przedsionka na parterze wchodzi się do hallu. Po lewej strony znajdują się schody prowadzące na piętro, gdzie znajdują się trzy apartamenty oraz jadalnia z balkonem. Po prawej stronie jest duża sala wystawowo-konferencyjna, a na wprost biblioteka. Na parterze znajdują się wystawy stałe poświęcone historii dworku i prezydentowi Ignacemu Mościckiemu (hall główny) oraz wystawy czasowe w pozostałych pomieszczeniach. Na poddaszu oraz w piwnicach znajdują się pomieszczenia służbowe oraz techniczne. Od strony Parku Sosnowego, w ogrodzie Dworku, oprócz naturalnego drzewostanu, rosną kompozycje krzewów i roślin ogrodowych. W ogrodzie znajduje się też letni amfiteatr na 90 osób. Na uwagę zasługuje rzeźba Zofii Wolskiej z 2001 roku pt. „Orzeł Prezydencki”. W2018 roku Andrzej Duda otworzył w Dworku wystawę Niepodległa. Ojcowie Niepodległości, która opowiada o wybitnych mężach stanu, którzy doprowadzili swoją działalnością do odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Zaprezentowano m. in. Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego, Ignacego Daszyńskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego, Józefa Hallera i Kazimierza Sosnkowskiego. Ciekawym eksponatem jest makieta Pałacu Prezydenckiego wydrukowana na drukarce 3D.
Zwiedzanie Dworku oraz wystawy odbywa się z przewodnikiem z Biura Promocji Miasta Ciechocinka w każdy wtorek i czwartek w godz. 14.30, 15.00, 15.30 – turyści indywidualni, oraz w środę w godz. 14.30, 15.00, 15.30 – wejścia grupowe. Oczywiście ze względu na charakter obiektu Kancelaria Prezydenta RP zastrzega sobie możliwość odwołania zwiedzania w ostatniej chwili.

Tekst i zdjęcia: Marcin Reczycki
Przewodnik turystyczny, instruktor krajoznawstwa Polski i ochrony przyrody PTTK, organizator turystyki, pilot, społeczny opiekun zabytków, specjalista ds. ochrony dóbr kultury.

Wystawa pt. „Niepodległa, Ojcowie Niepodległości”

Pałac Prezydencki wydrukowany
w technologii 3D