Imprezy turystyczne PTTK godne polecenia

Kalendarz imprez PTTK, zaplanowanych na okres wiosenno – letni w 2020 roku jest bardzo bogaty. Nie sposób opisać kilku tysięcy imprez turystyki kwalifikowanej i krajoznawczej, zapisanych w planach komisji Zarządu Głównego PTTK i poszczególnych oddziałów. Poniższy wybór jest całkowicie subiektywny, więc z góry przepraszam wszystkich, których pominąłem.

styczeń-marzec/1(1)2020

61. Ogólnopolski Wysokokwalifikowany Rajd Pieszy im. gen. Mikołaja Wisznickiego

Zacznę od dyscypliny najbardziej popularnej, jaką jest turystyka piesza. Sztandarową imprezą, w której corocznie uczestniczy co najmniej 250 osób, jest 61. Ogólnopolski Wysokokwalifikowany Rajd Pieszy im. gen. Mikołaja Wisznickiego, jednego z twórców i wybitnych działaczy PTK. W tym roku organizatorem wydarzenia, na zlecenie i ze wsparciem Komisji Turystyki Pieszej ZG PTTK, jest Oddział PTTK Opole, obchodzący w tym roku 65 rocznicę działalności. Tym, którzy nigdy nie byli na OWRP, warto powiedzieć, że określenie „wysokokwalifikowany” nie jest bynajmniej na wyrost. Uczestnicy będą wędrować na dwóch trasach 14-dniowych oraz jednej 7-dniowej, których odcinki dzienne wahają się między 14 a 28 km (z przewagą dłuższych). Każdy przybywa na start z własnym sprzętem biwakowym (namiot, śpiwór, kocher i reszta wyposażenia). Noclegi (we własnych namiotach) są zapewniane przez organizatorów, przeważnie na boiskach szkolnych, lokalnych stadionach, czasem na polach biwakowych. Bagaż uczestników przewozi wynajęta przez organizatorów ciężarówka, dzięki czemu mogą oni wędrować z lekkim plecakiem, do którego pakują rzeczy niezbędne na dzień wędrówki. Po dotarciu na miejsce noclegu odbierają swój sprzęt, rozbijają namiot, przygotowują posiłek, biorą prysznic – najczęściej zimny i zwykle udają się na ognisko, na którym piosenka turystyczna z akompaniamentem gitar rozbrzmiewa do późnej nocy. Jest to jedna z nielicznych imprez PTTK, w której corocznie uczestniczy duża liczba młodzieży szkolnej. Tegoroczny OWRP zapowiada się bardzo ciekawie pod względem krajoznawczym. Trasa dłuższa (238 km) „Szlakiem prehistorii i parków krajobrazowych” będzie prowadzić przez miejsca związane z powstaniami śląskimi (w szczególności Góra Świętej Anny), miejscowości z cennymi zabytkami (Strzelce Opolskie, Góra Świętej Anny, Żyrowa, Kamień Śląski) oraz przez dwa parki krajobrazowe (PK Góra Świętej Anny i Stobrawski PK). Dodatkową atrakcją, zwłaszcza dla młodych uczestników, będzie znany park dinozaurów w Krasiejowie. Trasa krótsza (209 km) Szlakiem Księstwa Nyskiego będzie przechodzić przez szereg miast i miejscowości z licznymi i cennymi zabytkami, w tym wpisanymi przez PTTK do Kanonu Krajoznawczego Polski (Paczków, Otmuchów, Nysa, Głuchołazy, Prudnik, Moszna, Krapkowice, Rogów Opolski, Pruszków). Trasa 7-dniowa (100 km) Szlakiem Polichromii Brzeskich wiedzie, podobnie jak poprzednia, przez miasta i miejscowości z licznymi i cennymi zabytkami, w tym wpisanymi do Kanonu (Brzeg, Małujowice, Grodków, Niemodlin). Metę i zakończenie rajdu przewidziano w Opolu, po którym oprowadzą miejscowi przewodnicy. Regulamin rajdu i przebieg tras są już dostępne na stronie internetowej Oddziału, a link do niej – na stronie ktpzg.pttk.pl w zakładce imprezy.

63. Ogólnopolski Zlot Przodowników Turystyki Pieszej

Kolejną sztandarową imprezą turystów pieszych jest organizowany corocznie od 63 lat, Ogólnopolski Zlot Przodowników Turystyki Pieszej, dostępny w miarę wolnych miejsc, dla turystów nie mających uprawnień przodownickich. W tym roku odbędzie się w dniach 11-13 września w Gdańsku, z bazą noclegową i żywieniową w domach studenckich UG w Gdańsku Przymorze. Jego organizatorem jest Oddział Gdański PTTK. W dniu 10 września odbędzie się wycieczka przedzlotowa. Zgodnie z dotychczasową tradycją, w ramach Zlotu odbędą się autokarowe wycieczki krajoznawcze. Podczas wycieczki na Kaszuby planuje się zwiedzanie m.in. Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie, Kaszubskiego Parku Etnograficznego we Wdzydzach Kiszewskich, Kościerzyny, wejście na szczyt Wieżycy. Uczestnicy drugiej wycieczki po Powiślu zwiedzą Malbork, kościół i cmentarz menonitów w Stogach Malborskich, Muzeum Wisły w Tczewie i inne ciekawe obiekty. Została też przewidziana trasa rezerwowa, prowadząca m.in. przez Kwidzyn, Gniew i Pelplin. Na każdej znajdą się przynajmniej krótkie (kilka km) przejścia piesze. Ponadto dla chętnych przewiduje się także wycieczki piesze po Trójmiejskim Parku Krajobrazowym. Osoby, które przyjadą na wycieczkę przedzlotową, będą miały możliwość udziału w dwóch wycieczkach. W piątek, 11 września w godzinach porannych planowane jest zwiedzanie Gdańska, w ramach którego przewodnicy poprowadzą spacer po centrum miasta i zwrócą uwagę na nowe obiekty – Muzeum II Wojny Światowej i Europejskie Centrum Solidarności. Po obiedzie odbędzie się uroczyste otwarcie Zlotu z wręczeniem dyplomów i odznak Honorowego Przodownika TP oraz dyplomów Zasłużony dla Turystyki Pieszej (organizatorzy czynią starania, aby ta część odbyła się w Dworze Artusa), a następnie obrady w zespołach problemowych. Po kolacji przewidziany jest egzamin dla kandydatów na Przodowników TP oraz dla osób rozszerzających uprawnienia na kolejne regiony. Regulamin i program oraz karta zgłoszenia na imprezę dostępne są na stronie internetowej Oddziału Gdańskiego PTTK. Można z niej skorzystać także przez link na stronie Komisji Turystyki Pieszej ZG PTTK www.ktpzg.pttk.pl.

Zlot Turystów PTTK Ossów 2020

Z innych imprez turystyki pieszej (i nie tylko) warto wymienić Zlot Turystów PTTK Ossów 2020, organizowany w 100 rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920 roku, który odbędzie się 16 sierpnia, z metą w Ossowie. W ramach imprezy zostanie poprowadzonych 5 tras pieszych, 2 rowerowe i 2 autokarowe. Współorganizatorami rajdu są 3 Oddziały PTTK: Warszawski, Stołeczny i „Mazowsze”. W uroczystym zakończeniu przewiduje się uczestnictwo licznej grupy harcerzy ZHP. Autorem znaczka imprezy jest Włodzimierz Majdewicz.

66. Ogólnopolski Nocny Rajd Świętokrzyski

Imprezą o wielkich tradycjach jest organizowany po raz 66 przez Oddział Miejski w Radomiu, Ogólnopolski Nocny Rajd Świętokrzyski, który odbędzie się w dniach 13-14 czerwca w Górach Świętokrzyskich na trasach pieszych, rowerowych i motorowych.
Ze względu na wieloletnią tradycję, na uwagę zasługuje też 54 Rajd „Po Kamienistej Drodze”, organizowany przez Oddział Stołeczny PTTK, który odbędzie się 2 sierpnia – w 76 rocznicę bitwy i egzekucji wziętych do niewoli i rannych powstańców w podwarszawskiej wsi Pęcice.

50. Centralny Zlot Krajoznawców (CZAK)
Spośród imprez krajoznawczych, najważniejszą coroczną imprezą jest Centralny Zlot Krajoznawców (CZAK). W tym roku organizatorem jubileuszowego 50 CZAK jest Oddział PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze. Odbędzie się on w dniach 20-23 sierpnia, a wycieczka przedzlotowa w dniu poprzedzającym. Bazą dla uczestników będzie Szklarska Poręba. Trasy poprowadzą przez Sudety Zachodnie, przewidziany jest także wypad do Czech. Korzystając z wysokiej atrakcyjności krajoznawczej tego regionu, zarówno od strony przyrodniczej, jak i zabytków architektury, z których liczne w ostatnich latach zostały gruntownie odnowione, organizatorzy pragną pokazać nie tylko obiekty sztandarowe, ale także mniej znane i trudniej dostępne dla turysty indywidualnego, które ze względu na swe walory krajoznawcze są zdecydowanie warte odwiedzenia.
Uczestnicy wycieczki przedzlotowej odwiedzą Harrachov, w którym zobaczą, jak produkuje się szkło kryształowe oraz skosztują piwa z miejscowego browaru, a w Libercu zwiedzą Muzeum Północnoczeskie, z ekspozycją poświęconą przyrodzie, historii i rzemiosłu. We Frydlancie zwiedzą zamek z jego tajemnicami, a na koniec zażyją relaksu w uzdrowisku Świeradów Zdrój. Spośród licznych atrakcji na trasach zlotowych, są m.in. Piechowice, gdzie zaplanowano zwiedzenie czynnej huty szkła kryształowego, w Leśnej zaś uczestnicy przejdą tajnymi korytarzami w zamku Czocha, nad Jeziorem Złotnickim czeka ich odpoczynek w towarzystwie „Lwa czuwającego”, w Gryfowie Śląskim poznają niezwykłe historie z dziejów miasta, w Lubomierzu – „Stolicy Polskiej Komedii Filmowej” odwiedzą  Muzeum Kargula i Pawlaka, odwiedzą klasztor benedyktynek oraz kościół św. Maternusa z najbogatszą w Polsce kolekcją relikwiarzy. Na kolejnej trasie uczestnicy zapoznają się z historią licznych zamków i pałaców na Ziemi Jeleniogórskiej, odwiedzą Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska w Kowarach. Na trasie znajdzie się też perełka architektury barokowej – zespół pocysterski z Sanktuarium Maryjnym w Krzeszowie. W Chełmsku będzie okazja do poznania historii zespołu domków tkaczy o nazwie „12 Apostołów” i wysłuchania niezwykłej historii Chełmska, opowiedzianej przez gospodarza kawiarni, która serwuje „Bombę Apostoła”. Dla urozmaicenia i ukazania bogactwa atrakcji krajoznawczych Ziemi Jeleniogórskiej, zaplanowano wyjazd do Sudeckiej Zagrody Edukacyjnej w Dobkowie, gdzie można nie tylko poznać przedstawione w nietuzinkowy sposób zjawiska wulkaniczne, ale samemu zaprojektować swój wulkan i przeżyć prawdziwe trzęsienie ziemi. W Wilkowie uczestnicy zwiedzą czynną kopalnię bazaltu i dowiedzą się, co łączy ją z amerykańskim programem kosmicznym. Podsumowaniem dnia będzie wizyta w najstarszym w Polsce, działającym nieprzerwanie od roku 1209 browarze w Lwówku Śląskim oraz wizyta w Centrum Edukacji Karkonoskiego Parku Narodowego, w którym zostaną zaprezentowane wiadomości o przyrodzie parku. Uzupełnieniem poznanych atrakcji będzie wizyta w mieszkalnej wieży książęcej w Siedlęcinie, w której zachowały się najstarsze freski o tematyce świeckiej, ukazujące żywot rycerza króla Artura - sir Lancelota z Jeziora, a także zejście do jeleniogórskich podziemi udostępnionych do zwiedzania przez firmę Arado, gdzie odwiedzą krainę magii, by zaznać tego, co wydaje się być niemożliwe. W programie są też spotkania z lokalnymi regionalistami oraz specjalistyczne wykłady i wystawy. Regulamin i program imprezy są już dostępne na stronie internetowej organizatora, na którą można wejść także przez link na stronie Komisji Krajoznawczej ZG PTTK.

Centralny Zlot Aktywu Krajoznawczego Kresowy

Od 2012 roku organizowany jest także corocznie CZAK Kresowy (z przerwą w roku 2014). Jego celem jest umożliwienie poznania regionów w państwach położonych w pobliżu Polski, na terenie których zamieszkują w dużych skupiskach Polacy pozostali na tych terenach po zmianie granic w wyniku II wojny światowej albo przybyli jako emigranci z ziem polskich pozostających pod zaborami. Program zakłada, oprócz zwiedzania najcenniejszych zabytków architektury, także spotkania z Polakami, zaznajomienie się z warunkami ich życia, ich problemami, stopniem zachowania języka i kultury, udziałem w życiu miejscowej ludności w ujęciu historycznym i obecnie, stosunkami między miejscowymi mieszkańcami oraz wzajemną wymianę doświadczeń. Spotkania nierzadko są początkiem wymiany turystycznej. Trasa pierwszego CZAK Kresowego (2012) przebiegała przez zachodnią Ukrainę, drugiego – przez zachodnią Białoruś (2013), trzeciego – Litewski Wianek (Litwa od Wilna po Kłajpedę, 2015), czwartego – Łotwa i Estonia (2016), piątego - Łużyce (2017), szóstego – Maramureş i Bukowina (rumuńska i ukraińska, 2018), siódmego – Ziemia Lwowska (2019). Pierwszy CZAK Kresowy zorganizował Oddział PTTK im. M. Radwana w Ostrowcu Świętokrzyskim, przy współpracy z Uniwersytetem Przyrodniczym w Lublinie, piąty zorganizował Oddział PTTK w Żarach, a pozostałe - Oddział PTTK „Mazowsze”. W 2014 r. podjął się organizacji imprezy Oddział Miejski PTTK w Rzeszowie, a jego trasa przebiegała przez płn. Rumunię, ale ze względu na wysoki koszt udziału zgłosiła się zbyt mała liczba uczestników i impreza została odwołana.

W bieżącym roku organizacji VIII CZAK Kresowego ponownie podjął się Oddział PTTK „Mazowsze”. Odbędzie się on w dniach 2-8 lipca, a jego trasa będzie prowadzić przez płn. Wołyń i Polesie wołyńskie oraz Polesie białoruskie. Po stronie ukraińskiej na trasie zwiedzania są m.in.: Luboml, Kowel, Włodzimierz Wołyński, pierwotna stolica Wołynia ze znakomitym zespołem średniowiecznych zabytków sakralnych, Łuck – historyczna stolica oraz najważniejszy ośrodek naukowy i kulturalny współczesnego Wołynia z licznymi cennymi zabytkami, związane z Lubomirskimi Poddębce, radziwiłłowska Ołyka, Klewań - dawna główna siedziba rodu Czartoryskich, Gródek – pierwotna siedziba książąt Zbaraskich, Równe – stolica i największe miasto współczesnego Wołynia i największe skupisko Polaków, Korzec – gniazdo rodowe linii koreckiej Czartoryskich z zachowanym zamkiem i starówką, Nadsłuczański Park Krajobrazowy z przełomowym odcinkiem Słuczy, zwany „Szwajcarią Wołyńską, Włodzimierzec, którego właścicielami byli kolejno Mnyszyńscy, Czartoryscy, Pacowie, Szklińscy, Czetwertyńscy, a od pocz. XIX w. Krasiccy, z zachowanym klasycystycznym pałacem Krasickich z I poł. XIX w. i dobrze zachowanym parkiem (jeden z cenniejszych na Wołyniu, uznany za pomnik przyrody), Dąbrowica – ośrodek książąt Holszańskich-Dubrowickich (w tutejszym kolegium pijarskim w XVIII w. kształcili się poeta i żołnierz Cyprian Godebski, poeta i dramaturg Alojzy Feliński, historyk i bibliotekarz Łukasz Gołębiowski, a w 1924 urodził się tu przyszły laureat nagrody Nobla w dziedzinie fizyki Georges Charpak). Na Polesiu białoruskim na trasie zwiedzania znajdą się m.in. Dawidgródek, Turów – związany ze świętym Cyrylem Turowskim – zakonnikiem, kaznodzieją i pierwszym biskupem turowskim, przejażdżka kolejką leśną po Prypeckim Parku Narodowym, Kożangródek z piękną cerkwią drewnianą, Łuniniec – w okresie międzywojennym kwatera Korpusu Ochrony Pogranicza, Pińsk – miejsce urodzenia m.in. Ryszarda Kapuścińskiego (uczniem tutejszego kolegium jezuitów był m.in. Adam Naruszewicz, z kolegium związana jest też postać męczennika Andrzeja Boboli), miejsce stacjonowania słynnej Flotylli Pińskiej, Janów Poleski – należał do kniaziów Szujskich, a później do Orzeszków, miejsce męczeńskiej śmierci z rąk Kozaków w 1657 św. Andrzeja Boboli, Woroncewicze – miejsce urodzenia znanego malarza, pianisty i kompozytora Napoleona Ordy, autora ponad 1000 akwarel i rysunków polskich dworów, z muzeum artysty. I na koniec Hruszowa, którą często odwiedzała Maria Rodziewiczówna i gdzie powstała większość jej utworów. W parku dworskim olbrzymi dąb Dewajtis (tak nazwany przez pisarkę).  Na trasie znajdą się także miejscowości związane z martyrologią Polaków na Wołyniu (w szczególności Poryck), z walkami Legionów Polskich podczas I wojny światowej (Kostiuchnówka), podczas wojny w latach 1919-20 (Klewań, Torczyn) i w 1939 (Tynne, Sarny). Przewidziane są spotkania w szkole polskiej w Kowlu oraz w Pińsku.

60. Ogólnopolski Szkoleniowy Zlot Przodowników Turystyki Kolarskiej PTTK 

Od kilkunastu lat obserwuje się systematyczny wzrost zainteresowania turystyką kolarską, którego przejawy obserwujemy także w PTTK, w postaci licznego udziału zarówno członków PTTK, jak i niezrzeszonych w imprezach organizowanych przez jednostki PTTK. Ta tendencja widoczna jest także w wydarzeniach centralnych, w których uczestniczy corocznie po kilkaset osób. Zapewne tak będzie i w tym roku. Jedną z dwóch najważniejszych imprez kolarskich jest organizowany przez Oddział Gdański PTTK w dniach 6-14 czerwca jubileuszowy 60. Ogólnopolski Szkoleniowy Zlot Przodowników Turystyki Kolarskiej PTTK z bazą w Chmielnie na Kaszubach w pobliżu Kartuz,
w którym mogą wziąć udział także kandydaci na przodowników zainteresowani udziałem w szkoleniu i przystąpieniem do egzaminu przodownickiego.

Dla chętnych planowane są dwie wycieczki autokarowe:
• zwiedzanie Gdańska (stare centrum, ECS, Muzeum II Wojny Światowej),
• wycieczka na Powiśle ze zwiedzaniem Malborka, Stogów Malborskich, Gniewu i Kwidzyna.
Planowany jest dodatkowo spływ kajakowy po „kółku raduńskim”. Każdy z uczestników otrzyma tytułowaną mapę z trasami Zlotowymi wykonaną przez Eko Kapio. Więcej szczegółów, w tym codzienne trasy rowerowe można znaleźć na stronie internetowej zlotu www.60oszptkol.pttk.pl.

69. Centralny Zlot Turystów Kolarzy

Kolejną imprezą turystyki kolarskiej jest 69. Centralny Zlot Turystów Kolarzy, którego organizacji podjął się Oddział Miejski PTTK w Gubinie. Zlot odbędzie się w dniach 8-16 sierpnia na terenie Ziemi Lubuskiej z wyjazdami do Niemiec. Uczestnicy na trasach rowerowych będą mieć okazję poznać liczne ciekawe obiekty krajoznawcze, w szczególności zabytki i zespoły zabytkowe oraz przyrodnicze. Już na pierwszych wycieczkach będzie okazja zwiedzenia Wyspy Teatralnej w Gubinie, Starego Miasta w Fürstenbergu, miasta socrealistycznego Eisenhüttenstadt, klasztoru cystersów z XIII wieku, a także eratyku polodowcowego w Kobbeln i browaru w Neuzelle.
W następnych dniach uczestnicy zwiedzą m.in. Krosno Odrzańskie – miasto o ponad 1000 letniej historii, w Komorowie obejrzą najstarszy w Europie wiąz szypułkowy, w Forst obejrzą Ogród Różany, w Brodach pałac Brühla, zwiedzą z przewodnikami miasta Lubsko i Jasień, w Cottbus zwiedzą stare miasto oraz piękny pałac i park Branitz z piramidą grobową Hermanna L.H. von Pücklera-Muskau, znanego podróżnika, pisarza i ogrodnika (1785-1871). W kolejnych dniach na trasach znajdą się m.in. w Merzdorf z platformą widokową na wyrobiska kopalni węgla brunatnego, jezioro Deulowitzer See, Bieżyce z Muzeum Gospodarstwa Wiejskiego oraz Dzikowo z Ośrodkiem Edukacji Leśnej. Organizatorzy zaproponują też jako przerywnik w wycieczkach rowerowych dla chętnych jednodniowe wycieczki autokarowe do Berlina, Spreewaldu, Drezna i Poczdamu. W programie przewidziany jest także spływ kajakowy Nysą Łużycką.

Z licznych imprez rowerowych zgłoszonych do kalendarza imprez Komisji Turystyki Kolarskiej ZG PTTK warto wymienić, w szczególności ze względu na wieloletnią tradycję, LIV Rajd Szlakami Powstań Śląskich organizowany w dniach 21-23 maja przez Turystyczny Klub Kolarski PTTK im. Władysława Huzy Oddziału Ziemi Gliwickiej, z metą w Błonicy Strzeleckiej, XXXVI Bursztynowy Ogólnopolski Rajd Kolarski po Wielkopolsce Wschodniej organizowany w dniach 28-30 sierpnia przez sekcję Turystyki Rowerowej Klubu Turystycznego PTTK „Ciklo” przy Oddziale PTTK w Koninie na trasie Konin-Tuliszków, czy LIX Ogólnopolski Rajd „Jesień Chopinowska” organizowany w dniach 11-13 września przez Oddział PTTK Ostrów Wielkopolski. Natomiast z innych imprez warto wymienić odbywające się w każdy weekend wycieczki jednodniowe dla początkujących i zaawansowanych, organizowane przez Ursynowski Klub Turystyki Rowerowej „Vagabundus” przy Oddziale PTTK „Mazowsze”. Spośród dłuższych wypraw tego klubu można wymienić wyprawę rowerową z własnymi namiotami i ze sprzętem do przygotowywania posiłków, skierowaną do osób mających już doświadczenie w takiego rodzaju wielodniowych podróżach rowerowych. Wyprawa odbędzie się w dniach 11-18 lipca na trasie liczącej ok. 500 km, prowadzącej ze Zgorzelca przez Łużyce i Brandenburgię oraz Ziemię Lubuską do Międzyrzecza. Szczegóły tej i innych wycieczek klubu na jego stronie internetowej www.vagabundus.na7.pl .

W naszym przeglądzie nie może zabraknąć imprez turystyki górskiej. Wśród nich na uwagę zasługuje 40. Ogólnopolski Zlot Klubów Górskich PTTK, organizowany w dniach 14-17 maja w Wiśle, 51. Zlot Przodowników TG w dniach 4-6 września z bazą w Świętej Katarzynie w Górach Świętokrzyskich, V Ogólnopolski Zlot Zdobywców i Sympatyków GOT PTTK im. Przemka Jończyka w dniach 19-20 września w Korbielowie, rajd w Beskidzie Żywieckim ze startem w Korbielowie, organizowany w dniach 11-14 czerwca przez Klub TG Oddziału Miejskiego w Rzeszowie oraz wycieczka na Pilsko połączona ze szkoleniem botanicznym i plenerem fotograficznym organizowana w dniu 10 maja przez Klub Górski „Zdobywcy” przy Oddziale Babiogórskim PTTK w Żywcu. Szczegóły na temat trzech pierwszych imprez można znaleźć na stronie internetowej KTG ZG PTTK, o kolejnych – na stronach właściwych oddziałów.

Spośród licznych imprez turystyki kajakowej wybrałem kilka mających długoletnią tradycję. Najwcześniej, bo w „długi weekend” 30.04.- 3.05. odbędzie się XXIV Rodzinny Ogólnopolski Spływ Kajakowy „Mazowiecka Wiosna 2020” rzeką Pisą od Pisza do Nowogrodu (ok. 80 km). Jego organizatorem jest Młodzieżowy Klub Wodniaków i Ratowników PTTK Oddziału Mazowsze.

W dniach 14-17 maja odbędzie się XXVIII Ogólnopolski Spływ Kajakowy rzeką Zgłowiączką na odcinku Orle – Włocławek (55 km). Jego organizatorem jest Włocławski Klub Wodniaków PTTK przy Oddziale Kujawskim PTTK we Włocławku. W kolejny weekend, 21-24 maja planowane są XXIII Ogólnopolskie Spotkania Miłośników Rzeki Rawki „Rawka 2020” Doleck – Bolimów (40 km), których organizatorem jest Łódzki Klub Kajakowy ALBATROS im. Sławomira Forysiaka przy Oddziale Łódzkim PTTK. Na początku wakacji w dniach 2-11 lipca odbędzie się XLIII Ogólnopolski Spływ Kajakowy „Szczecińskie Liście Platanowe 2020” rz. Regą na odcinku Łobez – Mrzeżyno, a jego organizatorem jest Szczeciński Klub Turystyki Kajakowej PŁONIA Regionalnego Oddziału Szczecińskiego PTTK.

Główną imprezą turystyki motorowej będzie 48. Centralny Zlot Przodowników Turystyki Motorowej PTTK, organizowany przez KTM PTTK „Westerplatte” przy Oddziale Gdańskim PTTK, który odbędzie się w Gdańsku w dniach 22-24 maja. Warto też zasygnalizować XV Ogólnopolski Rajd do Miejsc Pamięci Narodowej „Płock 2020”, organizowany przez KTM PTTK „Motomedyk” przy Oddziale Miejskim PTTK w Płocku, który odbędzie się w dniach 8-10 maja. Z uwagi na 100 rocznicę wojny 1920 roku główne miejsce w treściach krajoznawczych rajdu zajmą wydarzenia i miejsca pamięci, związane z walkami o Płock w sierpniu 1920 r. Ciekawie zapowiada się też XIV Ogólnopolski Zlot Turystów Zmotoryzowanych „Wokół Pustyni Błędowskiej”, organizowany w dniach 27-28 czerwca przez DKTM przy Oddziale PTTK w Dąbrowie Górniczej.

Najważniejszą z imprez przyrodniczych jest X Ogólnopolski Zlot Turystów Przyrodników „Wyspa Sobieszewska 2020”, organizowany w tym roku w dniach 15-17 maja przez Oddział PTTK Marynarki Wojennej w Gdyni, z bazą w Sobieszewie. Zlot ma charakter szkoleniowy, w programie przewidziano referaty poświęcone przyrodzie i jej ochronie oraz dwie wycieczki przyrodnicze autokarowo-piesze ze zwiedzaniem śluzy w Przegalinie (Martwa Wisła, Przekop Wisły), rezerwatów „Mewia Łacha” i „Ptasi Raj”, zbiornika wodnego „Kazimierz”, willi „Forsterówka” oraz wizytą w Stacji Ornitologicznej i Muzeum Instytutu Zoologii PAN. Podczas Zlotu przewidziany jest egzamin na uprawnienia Instruktora Ochrony Przyrody. Szczegóły programu i logistyki Zlotu dostępne są na stronie internetowej Komisji Ochrony Przyrody ZG PTTK.

Mieczysław Żochowski