Klub entuzjastów wypraw górskich

W tym roku Warszawski Klub Górski im. prof. Walerego Goetla obchodzi jubileusz pięćdziesięciolecia. Klub powstał 12 marca 1973 roku w starej kamienicy na Ochocie. W zebraniu założycielskim uczestniczyło wówczas 35 młodych osób zafascynowanych turystyką górską. Do dziś czworo spośród nich aktywnie działa w Klubie.

Przez 50 lat przez Klub przewinęło się ponad 700 członków. Utworzone zostały Referat Weryfikacyjny GOT oraz sekcje Straży Ochrony Przyrody i Turystyki Jaskiniowej. Do 1989 roku wspólnie z KTG Oddziału Stołecznego PTTK organizowano Ogólnopolskie Nocne Rajdy Świetlików. Przez lata odbyło się wiele rajdów na terenie różnorodnych pasm górskich.
Obecnie Klub działa przy Oddziale PTTK „Mazowsze” i liczy 62 członków. Szczyci się liczną i doświadczoną kadrą programową. Rocznie organizuje około dziesięciu imprez. Sztandarowymi wydarzeniami są spotkania z okazji rocznicy powstania Klubu oraz dwa Rajdy Świetlików – Replika. Prezesem od 1993 roku jest Krzysztof Głażewski.
Z okazji jubileuszu odbyło się w tym roku kilka imprez, spośród których najważniejsze to:

Spotkanie na Politechnice Warszawskiej
16 marca 2023 roku odbyło się uroczyste spotkanie na Wydziale Inżynierii Chemicznej i Procesowej. Wśród zaproszonych gości byli: Wojciech Orciuch, prodziekan Wydziału, Maciej Różycki, kierownik administracyjny Wydziału, Mieczysław Żochowski, prezes Oddziału PTTK „Mazowsze”, oraz Jacek Nowicki, przewodniczący Podkomisji Klubów Górskich Komisji Turystyki Górskiej Zarządu Głównego PTTK. Gościem specjalnym była Jadwiga Chrząstowska, wnuczka profesora Walerego Goetla. Z okazji jubileuszu ustanowiony został medal oraz wykonano okolicznościową pieczątkę. Spotkanie uświetniła wystawa grafik Jana Szarana – MOJE BAZGROŁY: Kościółki i cerkiewki Beskidu i Pogórzy.

Na Politechnice Warszawskiej Prezes Klubu Krzysztof Głażewski wręcza medal prodziekanowi wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej dr inż. Wojciechowi Orciuchowi

Jubileuszowa „Rocznicówka”
18–21 maja, w Ochotnicy Górnej w Gorcach, miała miejsce „Rocznicówka”. W wyjeździe uczestniczyło 45 członków i sympatyków Klubu oraz Jadwiga Chrząstowska i Jacek Nowicki. Odbyły się wycieczki na Gorc i Turbacz, a także z Koninek do schroniska „Stare Wierchy”, z wjazdem wyciągiem na Tobołów oraz wyjazd do Szczawnicy i spacer do słowackiej Leśnicy. Jedno popołudnie uświetnił występ kapeli góralskiej.

Wręczenie medalu 50-lecia Klubu Jadwidze Chrząstowskiej, wnuczce prof. Walerego Goetla

Spotkanie na Hali Ornak
Kolejne jubileuszowe spotkanie, zorganizowane przez Barbarę i Krzysztofa Głażewskich, odbyło się 19 września w schronisku PTTK na Hali Ornak. Wzięli w nim udział m.in. Anna Gąsienica Daniel, szefowa schroniska, oraz Wojciech Szatkowski, przedstawiciel Muzeum Tatrzańskiego, i gość honorowy – Jadwiga Chrząstowska. Prezes Krzysztof Głażewski wręczył medal 50-lecia Klubu dla schroniska na Hali Ornak. Wyróżnieni w ten sposób zostali również: Anna i Grzegorz Gąsienica Daniel oraz Wojciech Szatkowski. Wyświetlono filmy z poprzednich spotkań w schronisku i wycieczek w Tatrach. Następnego dnia powędrowano po różnych tatrzańskich szlakach.

Spotkanie w schronisku PTTK na Hali Ornak

 

Tekst Barbara i Krzysztof Głażewscy
Członkowie założyciele Warszawskiego Klubu Górskiego im. prof. Walerego Goetla w 1973 roku, którego prezesem Krzysztof jest od 1993 roku; organizatorzy imprez rocznicowych Klubu, tzw. rocznicówek, co 5 lat od 1993 roku.

Zdjęcia Adam Maruszak, Krzysztof Głażewski,
Ze zbiorów rodzinnych Jadwigi i Piotra Chrząstowskich

Walery Goetel w Tatrach, 1915 rok
Fot. Ze zbiorów rodzinnych Jadwigi i Piotra Chrząstowskich

 

Medale z okazji jubileuszu Warszawskiego
Klubu Górskiego im. prof. Walerego Goetla
fot. Krzysztof Głażewski