Na dwóch kółkach po Wybrzeżu

Na dwóch kółkach po Wybrzeżu

 

Odbywające się od 1961 r. ogólnopolskie zloty szkoleniowe przodowników turystyki kolarskiej są chyba jedynymi imprezami w kalendarzu turystycznym, które nie mają żadnych przerw w ciągłości. Zloty odbywają się wiosną, raz jest to połowa maja, innym razem środek czerwca. Bywało, np. w 1994 r. w Krzeczówku, czy w 2008 r. w Wieżycy, że nocny przymrozek zmuszał namiotowiczów do opuszczania płóciennych domków i szukania schronienia przed przejmującym zimnem pod dachem stołówki bądź campingowej recepcji, ale nigdy - jak dotąd - imprezy nie odwołano. Szczęśliwie się złożyło, że nawet dokuczająca nam  pandemia nie przerwała dobrej kolarskiej passy. Dzięki okresowo łagodzonym obostrzeniom koronawirusowym mógł się odbyć w formule paraindywidualnej 60. zlot w 2020 r. w kaszubskim Chmielnie, 61. w 2021 r. w malowniczym Krasiczynie, no i rekordowy pod względem liczby uczestników 62. zlot w Kołobrzegu.

W drugiej dekadzie czerwca 2022 r. do Kołobrzegu zjechało 592 rowerzystów, którzy rozgościli się w pensjonatach, internatach, kwaterach agroturystycznych i pod własnymi namiotami. Amatorzy jednośladów, wśród nich członkowie honorowi PTTK Stanisław Radomski, Edward Kutyła i niżej podpisany, nadto członkini Głównej Komisji Rewizyjnej. PTTK Małgorzata Radomska i członek Głównego Sądu Koleżeńskiego. Zbigniew Pawlik, jeździli, zwiedzali, oglądali i poznawali najciekawsze miejsca nadbałtyckiego powiatu, zaś zespół organizacyjny wywodzący się z Wojskowego Oddziału PTTK przy 8 batalionie remontowym w Kołobrzegu kierowany przez komandora zlotu Jerzego Przepiórę we współpracy z prezesem Jerzym Blachowskim dbał o to, by każdy uczestnik otrzymał pakiet powitalny z materiałami krajoznawczymi i piękną metalową odznaką zlotową, by odbywały się konkursy, prelekcje, pogadanki i szkolenia, a uroczyste otwarcie Zlotu i potem jego zakończenie miały odpowiednią oprawę artystyczną.

Turyści, wykorzystując swe jednoślady i sprzyjającą pogodę, każdego dnia odbywali wycieczki rowerowe, poznając atrakcje Wybrzeża i skrzętnie notując w książeczkach swe wrażenia oraz zapisując obejrzane obiekty. W kolarskich notesach przybywało pieczątek, co w końcowym efekcie przełożyło się na zdobywane odznaki. Referaty weryfikacyjne przyznały 37 KOT (z tego osiem najwyższego stopnia, czyli za wytrwałość), 144 odznaki „Przyjaciel Kołobrzegu", 118 „Turysta Ziemi Kołobrzeskiej" i 60 „Turysta Ziemi Trzebiatowskiej" oraz wiele innych.

Na zakończenie zlotu wicestarosta kołobrzeski Jacek Kuś i komandor Jerzy Przepióra wraz z przedstawicielami miejscowych instytucji wręczyli najlepszym i najbardziej zasłużonym dyplomy i puchary. Konkurs ekologiczny „Mała nakrętka – duży problem" oraz współzawodnictwo w zbieraniu zużytych baterii wygrał Klub „Sokół" w Radlinie. W konkursie fotograficznym triumfował Sławomir Gac („Sokół" Radlin), wiedzę ekologiczną najlepiej opanował Paweł Rozwadowski („Vagabundus" Warszawa), znajomością kodeksu drogowego najbardziej się wykazał Jerzy Sikorski (SKT Przyrów). Zmagania krajoznawcze wygrał Kazimierz Jankowiak („Łaziki" Włoszakowice), najgłębszą wiedzę historyczną o Kołobrzegu miał Antoni Azgier („Peleton" Krotoszyn).

Była to piękna, z rozmachem przygotowana impreza, nagrodzona na zakończenie przez rowerzystów rzęsistymi oklaskami i podsumowana występem wokalnym zespołu „Majol" pod kierunkiem Jolanty Wójcik-Oszmaniec.

 

Tekst i zdjęcia Marian Kotarski

 

  1. Członkowie Honorowi PTTK uczestniczący w 62. ogólnopolskim zlocie w Kołobrzegu: Edward Kutyła, Stanisław Radomski i Marian Kotarski
  2. Komandor 61. zlotu w Krasiczynie przekazuje koło przechodnie komandorowi 62. zlotu w Kołobrzegu
  3. Otwarcie zlotu w Kołobrzegu