70 lat działalności Oddziału PTTK w Wągrowcu

Jubileuszowe, uroczyste spotkanie członków Oddziału PTTK im. Waldemara Balcerowicza w Wągrowcu odbyło się 21 września 2024 roku w Łeknie, w gminnej sali widowiskowej.

W wydarzeniu uczestniczyli burmistrz Wągrowca Alicja Trytt, wójt gminy Wągrowiec Małgorzata Chmielarz, Andrzej Kudlaszyk – członek Głównej Komisji Rewizyjnej PTTK oraz prezes Wielkopolskiej Korporacji Oddziałów PTTK, a także Paweł Anders – członek Kapituły Odznaczeń Zarządu Głównego PTTK i Zasłużony Instruktor Krajoznawstwa. Na uroczystość przybył również Mieczysław Koczorowski z Wrzesińskiego Klubu Rowerowego „Wrześnianie”.

Historia i rozwój Oddziału
Oddział PTTK w Wągrowcu, utworzony w 1954 roku z inicjatywy Krystyny Marszał i pasjonatów turystyki, prowadzony był przez Annę Wolniewicz. Wśród licznych inicjatyw propagujących turystykę i krajoznawstwo szczególną popularność zdobyły cykliczne rajdy „Jesień na Pałukach”, „Szlakiem pułkownika Paszkowa”, a także turnieje wiedzy krajoznawczej organizowane dla młodzieży oraz Indywidualne Rajdy na Raty po Pałukach. Współpraca z Pałuckim Oddziałem PTTK w Żninie zaowocowała utworzeniem Pałuckiej Odznaki Krajoznawczej (1984) oraz organizacją Ogólnopolskich Zlotów Turystów „Jesień na Pałukach” i cieszących się ogromną popularnością Ogólnopolskich Zimowych Marszów na Orientację „Azyma”.

Po wielu latach starań Oddział doczekał się swego lokalu przy ul. Kolejowej. W szczytowym okresie swej działalności w latach 80. XX wieku liczył ponad 350 członków zrzeszonych w szkolnych i środowiskowych kołach PTTK. Z okazji 30-lecia w 1985 roku został wyróżniony Złotą Honorową Odznaką PTTK. Po tragicznej śmierci w Bieszczadach Waldemara Balcerowicza (prezesa Oddziału w latach 1982–1988) nastąpiła kilkuletnia stagnacja.

Odrodzenie i nowe inicjatywy
Oddział odrodził się dzięki Romualdowi Styczyńskiemu, honorowemu prezesowi i pasjonatowi turystyki górskiej i rowerowej. Przystąpił do Wielkopolskiej Korporacji Oddziałów PTTK. W 2008 roku powstały nowe kluby: Klub Turystyki Kajakowej „Zimorodek”, Klub Turystyki Górskiej „Szarotka”, Kluby Turystyki Kolarskiej „Pałuki Tour” i „Siodełko” w Mieścisku oraz Klub Turystyki Pieszej „Włóczykij”. Realizują one prężnie cele statutowe PTTK i popularyzują turystykę kwalifikowaną.

Rok później członkowie oddziału podjęli decyzję o nadaniu Oddziałowi PTTK w Wągrowcu imię Waldemara Balcerowicza, wspaniałego prezesa, wybitnego działacza, który w krótkim sześcioletnim zarządzaniu osiągnął wiele sukcesów i wzniósł Oddział na szczyty działalności turystyczno-krajoznawczej na Pałukach Wągrowieckich. W roku jubileuszu 60-lecia działalności ufundowano sztandar, który towarzyszy imprezom oddziału i uroczystościom państwowym i lokalnym.

Oddział liczy dziś 250 członków, a jego kalendarz imprez jest bogaty i zróżnicowany. Wśród wielu imprez popularnością cieszą się organizowane cyklicznie wieczornice turystyczne, kuligi, spływy kajakowe – szczególnie ogólnopolskie spływy zimową Wełną, zimowe spacery „Twardzieli”, wyprawy górskie, rajdy rowerowe „Niedziela w siodełku”, wycieczki autokarowe po Wielkopolsce, Polsce i zagraniczne.

Oddział PTTK w Wągrowcu był organizatorem imprez wojewódzkich i ogólnopolskich, m.in. Wielkopolskich Zlotów: Przodowników Turystyki Pieszej PTTK w 1973 i 2008 roku, Klubów Górskich w 2017 roku, Zlotu „Prima Aprilis” w 2014 roku, Przodowników Turystyki Kolarskiej w 2014 i 2018 roku, Instruktorów Krajoznawstwa Pałuki’2022, cyklu Ogólnopolskich Marszów na Orientację „Azyma” w latach 1985–1990, Ogólnopolskich Spływów Zimową Wełną od 2007 roku, imprez oddziałowych i lokalnych, jak: „Wągrowiecka setka” – Gwiaździsty Rajd im. R. Styczyńskiego, Nocny Rajd Rowerowy im. Jarka Werblińskiego, Rajd Rowerowy na Orientację „Harpagan Pałucki”, spływ kajakowy Strugą Gołaniecką, „Mikołaje w kajakach”, marsze „Trzech Króli” na Gontyniec i wielu innych.

Współpraca z samorządami i organizacjami
Oddział PTTK w Wągrowcu współpracuje z samorządami miasta, gminy i powiatu oraz z Lokalną Grupą Działania „Dolina Wełny”, korzystając ze współfinansowania imprez i współorganizując z nimi m.in. Rajdy Piastowskie, Cysterskie, spływy kajakowe Wełną i Małą Wełną. Dzięki współpracy klubów, nielicznej kadry programowej oraz zaangażowaniu Zarządu Oddziału działalność krajoznawczo-turystyczna przyciąga nowych amatorów czynnego i aktywnego spędzania czasu wolnego.

W roku jubileuszowym prezes Oddziału Tomasz Biegun wraz z Lesławem Pilcem odnowili znakowany szlak turystyczny św. Jakuba z Wągrowca do Dąbrówki Kościelnej. Jerzy Szociński, Członek Honorowy PTTK, wspólnie z Waldemarem Fijorem z Klubu InO „Skarmat” Oddziału Miejskiego PTTK w Toruniu, opracował dwie trasy TRInO: „Wągrowiec – Miasto Cystersów” i „Nad Wełną między rynkami” prowadzącą z Wągrowca do Janowca Wielkopolskiego.

Społeczną działalność Oddziału PTTK im. W. Balcerowicza doceniła Rada Miejska Wągrowca, wyróżniając go w 2024 roku Honorową Nagrodą Miasta Wągrowca – Statuetką św. Jakuba Apostoła w kategorii „Oświata, nauka, kultura fizyczna”.

Z okazji jubileuszu 70-lecia Oddziału, zasłużeni działacze zostali odznaczeni:

  • Złotą Honorową Odznaką PTTK – Tomasz Biegun i Tadeusz Wiśniewski,
  • Srebrną Honorową Odznaką PTTK – Lucyna Cegielska, Zdzisław Głomb, Łukasz Jasiński, Anna Matlach, Lesław Pilc, Anna Stanisławska, Zofia Żmudzińska,
  • Brązową Honorową Odznaką PTTK – Anna Biegun, Anna Graj-Matysek, Anna Golińską, Izabela Kozikowską, Maria Lalik, Jacek Orchowicz, Monika Szeląg, Michał Szuman i Leszek Tomczak.

Dyplomami Zarządu Głównego PTTK wyróżniono:

  • Agnieszkę Hoffmann, Michała Jahnza, Małgorzatę Kosiór, Grażynę Magiera, Elżbietę Pawłowską i Teresę Szuberską.

Tekst i zdjęcia Jerzy Szociński
Członek Honorowy PTTK

Honorowa Nagroda Miasta Wągrowca przyznana w 2024 roku – Statuetka św. Jakuba Apostoła

70 lat Oddziału PTTK im. Waldemara Balcerowicza w Wągrowcu