W roku 2025 Komisja Turystyki Motorowej ZG PTTK obchodzi 70-lecie działalności. Z tej okazji proponujemy zdobywanie jubileuszowej odznaki turystyki motorowej.
W Polsce wycieczki samochodowe organizowano już w 1897 roku. W 1909 roku miała początek działalność Towarzystwa Automobilistów Królestwa Polskiego skupiającego arystokratów – pionierów automobilizmu z terenu Kongresówki. Po odzyskaniu niepodległości Towarzystwo przekształciło się w Automobilklub Polski. W roku 1925 powstał Polski Touring Klub, mający za zadanie wspomaganie wszystkich form polskiej turystyki w kraju i za granicą. Współorganizatorami Klubu były również Polskie Towarzystwo Tatrzańskie i Polskie Towarzystwo Krajoznawcze.
W 1927 roku powstał Polski Związek Motocyklowy. W odróżnieniu od turystyki samochodowej, dzięki tańszemu sprzętowi, turystyka motocyklowa była mniej elitarna i rozwijała się dynamiczniej niż turystyka samochodowa. Po zakończeniu II wojny światowej PTT i PTK jedynie współorganizował ze związkami zawodowymi wycieczki samochodami ciężarowymi i autobusami. W końcu lat czterdziestych XX wieku w Warszawie, Krakowie, Poznaniu i na Śląsku zawiązały się pierwsze grupy turystów motorowych zrzeszone w sekcjach i klubach przy Okręgowych Zarządach PTK, a od 1950 roku PTTK.
Dziś samochody osobowe są powszechnym środkiem lokomocji, niczym wyjątkowym są bliższe i dalsze wyprawy krajoznawcze. Olbrzymia jest również dostępność turystyki motorowej. Nie dość, że mogą ją uprawiać osoby bez względu na wiek czy sprawność fizyczną, to jeszcze każdy znajdzie w niej coś dla siebie, w zależności od preferencji krajoznawczych.
W 1950 roku powstała przy Zarządzie Głównym PTTK Sekcja Turystyki Motorowej, organizująca wycieczki o charakterze krajoznawczym. Nastąpiła popularyzacja turystyki motorowej w PTTK w całym kraju. W listopadzie 1955 roku powstała Komisja Turystyki Motorowej. Zorganizowana turystyka motorowa w Towarzystwie, pomimo działalności PZMot, rozwijała się samodzielnie, tworząc swój własny program i system organizacyjny, kładąc nacisk na krajoznawstwo. Właściwy poziom organizacyjny został nadany przez utworzony system szkolenia i ustanowienie uprawnień przodownickich.
Jan Kamiński
Przewodniczący Komisji Turystyki Motorowej ZG PTTK

Autorem znaku graficznego Odznaki jest Janusz Ptasiński (Klub Turystyki Motorowej PTTK O/”Ursus” Warszawa)
Regulamin jubileuszowej odznaki
„70 LAT KOMISJI TURYSTYKI MOTOROWEJ ZG PTTK”
W związku z przypadającym w 2025 roku 70-leciem powstania Komisji Turystyki Motorowej Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego ustanawia się jubileuszową odznakę
„70 Lat Komisji Turystyki Motorowej ZG PTTK”
- Oznakę można zdobywać od 1 stycznia 2025 do 31 grudnia 2026 roku.
- Odznaka jest jednostopniowa.
- Odznakę można zdobyć tylko jeden raz.
- Warunkiem zdobycia odznaki jest:
- udział w wycieczkach motorowych trwających łącznie 5 dni (może to być jedna wycieczka
5-dniowa), - w każdym dniu wycieczki należy zwiedzić na trasie dowolne obiekty krajoznawcze w minimum trzech miejscowościach, raz uwzględniona miejscowość nie może być zaliczona powtórnie,
- równoważny z odbyciem 2 dni wycieczek motorowych jest udział w centralnej imprezie motorowej Komisji Turystyki Motorowej.
- Potwierdzeniem zwiedzenia obiektu może być pieczątka obiektu lub inny odcisk pieczęci z czytelną nazwą tej miejscowości, bilet wstępu, fotografia, imienny podpis obecnego podczas wycieczki członka kadry programowej PTTK.
Potwierdzeniem udziału w imprezie centralnej jest odcisk pieczęci imprezy lub wlepka oraz pieczęć i podpis organizatora imprezy (Przodownika Turystyki Motorowej PTTK).
- Potwierdzenia należy uzyskiwać w Książeczce Odznak Turystyki Motorowej lub w opracowanej przez siebie kronice Odznaki (przykładowy formularz można pobrać ze strony KTM ZG PTTK http://ktmzg.pttk.pl/ - zakładka: Odznaki Turystyki Motorowej).
- Odznakę może zweryfikować i przyznać każdy Przodownik Turystyki Motorowej PTTK po uzgodnieniu numeru weryfikacji z Centralnym Referatem Weryfikacyjnym KTM ZG PTTK, który prowadzi ewidencję zdobywców. Kontakt dla przodowników-weryfikatorów na stronie KTM ZG PTTK – zakładka: Terenowe Zespoły Weryfikacyjne.
- Odznakę można zdobywać jednocześnie ze zdobywaniem odznaki Turysta Motorowy i Motorowej Odznaki Turystycznej oraz innych odznak turystycznych i krajoznawczych.
- Dystrybucją Odznaki zajmuje się Oddział PTTK „Mazowsze” w Warszawie. Zdobywający Odznakę ponosi koszt zakupu odznaki oraz ewentualne koszty przesyłki pocztowej.
- Ostateczna interpretacja regulaminu należy do Komisji Turystyki Motorowej ZG PTTK.
- Regulamin został zatwierdzony przez Prezydium Zarządu Głównego PTTK uchwałą nr 67/XX/2024 z dnia 30 września 2024 roku i wchodzi w życie z dniem jej podjęcia.
Przodownik Turystyki Motorowej PTTK w celu uzgodnienia numeru weryfikacji występuje do Centralnego Referatu Weryfikacyjnego KTM ZG PTTK, podając dane osoby, której zamierza przyznać Odznakę (imię, nazwisko, miejscowość zamieszkania i, jeśli jest, przynależność do klubu turystyki motorowej PTTK) oraz swoje (imię, nazwisko, nr PTM).
Jan Kamiński
Przewodniczący Komisji Turystyki Motorowej ZG PTTK