96 lat Oddziału Morskiego PTK – PTTK Gdyni minęło

3 maja 1928 roku powołano w Gdyni Oddział Morski Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego. Od 96 lat Oddział nosi nazwę MORSKI, choć dziś nie działają już kluby ściśle związane z morzem, m.in. Klub Żeglarski „Fregata”, Klub Płetwonurków „Koral”, Klub Podwodny „MEDUZA”, Klub Wodny „Wikingi” czy Speleoklub Morski. Obecnie tematyką morską zajmują się głównie kluby krajoznawcze „BLIZA” i „WRZOS” oraz Pomorski Klub Podróżnika. 3 maja 1988 roku z okazji jubileuszu 60-lecia, Oddział otrzymał swój sztandar PTTK i wybity na tę okazję medal. Pierwszym prezesem Oddziału w 1928 roku został Wacław Głogowski, a od 2022 roku funkcję tę pełni Paweł Wysocki. Do chwili obecnej prezesami Oddziału było 19 panów i dwie panie.

Rokrocznie w dniach 1–3 maja Oddział organizuje jubileuszowe trzydniówki krajoznawcze. W pierwsze dwa dni przygotowujemy wycieczki krajoznawcze na Pobrzeże Kaszubskie od Gdańska przez Sopot i Gdynię do Rewy, a często do Pucka. Zaliczamy nasze piękne mola w Gdańsku Brzeźnie, Sopocie, Gdyni Orłowie, Mechelinkach i Pucku. Trasy wiodą głównie brzegiem morza i parkami nadmorskimi. Molo gdańskie zostało zbudowane w latach 1993–1996 i otwarte 19 lipca 1996 roku. Ma 136 metrów długości i 7,2 metra szerokości, choć są plany przedłużenia go o kolejne 126 metrów. Molo sopockie im. Jana Pawła II to najdłuższe molo nad Morzem Bałtyckim. Część spacerowa ma 511,5 m, z czego 458 m wchodzi w głąb Zatoki GdańskiejJest jedną z największych atrakcji miasta. Pierwsze molo gdyńskie w Gdyni Orłowie powstało w latach 20. XX wieku i miało długość 115 m. Rozbudowane w 1934 roku zwiększyło swoją długość do 430 m. W 1949 roku potężny sztorm zdewastował ponad połowę mola, które w 1953 roku odremontowano na długości 180. Molo w Mechelinkach zostało wybudowane w 2014 roku. Drewniany pomost spacerowy ma długość 180 metrów, można się na niego dostać bezpośrednio z plaży w Mechelinkach.

W tym roku przeszliśmy w dniach 1 i 2 maja ponad 35 km. W dniu urodzin, 3 maja, Oddział wziął udział w obchodach święta Konstytucji 3 Maja. Najpierw ze sztandarem Oddziału uczestniczyliśmy na mszy świętej, a potem byliśmy przy pomniku Konstytucji 3 Maja na obchodach patriotycznych. Po złożeniu kwiatów pod pomnikiem odbyło się spotkanie koleżeńskie w Gdyńskim Centrum Organizacji Pozarządowych, dawnej siedzibie Oddziału. Po powitaniu uczestników jubileuszowego spotkania przez Pawła Wysockiego, prezesa Oddziału, głos zabrał Ryszard Józef Wrzosek, Honorowy Prezes Oddziału Morskiego i Członek Honorowy PTTK, który przybliżył historię 96 lat gdyńskiego Oddziału, obecnie najstarszej jednostki PTTK na Pomorzu. Wspomnieniom z działalności Oddziału nie było końca, bowiem najstarsi członkowie przypominali swoje przygody nie tylko na ziemi pomorskiej, ale w całej Polsce i Europie. Przy kawie i słodyczach rozmawialiśmy nie tylko o sukcesach naszego Oddziału, ale także i o trudnych chwilach w działalności Oddziału, kiedy straciliśmy swoją siedzibę, którą pozyskaliśmy od miasta w 1959 roku. Dzięki skutecznej działalności obecnego Zarządu Oddziału Morskiego PTTK w tym roku wychodzimy z kryzysu finansowego. Nakreślony program realizuje z powodzeniem 10 klubów turystycznych i krajoznawczych, liczących blisko dwustu członków PTTK.

Alicja Teresa Wrzosek
Prezes Klubu Krajoznawczego „BLIZA” OM PTTK w Gdyni, Członek Honorowy PTTK