Fortyfikacje Świnoujścia
Ponad sześćdziesięciu krajoznawców ze środowiska wojskowego PTTK całej Polski wzięło udział w XXXIII Seminarium Krajoznawcze Wojska Polskiego „Fortyfikacje Twierdzy Świnoujście”. Gospodarzem tegorocznego seminarium, które odbyło się w dniach 5–8 maja 2022 roku w Łukęcinie, było Wojskowe Koło PTTK „Jantar” przy Klubie 8. Batalionu Saperów. Do przygotowania imprezy włączyli się też 8. Kołobrzeski Batalion Saperów i Komisja ZG PTTK do Współpracy z Wojskiem Polskim. Wsparcia udzielił również Oddział Wojskowy PTTK przy Klubie 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej w Szczecinie, Urzędy Miejskie w Dziwnowie i Wolinie, Muzeum Obrony Wybrzeża – Fort Gerharda i 8. dywizjon przeciwlotniczy.
W pierwszym dniu seminarium jego uczestnicy gościli w 8. Batalionie Saperów w Dziwnowie, gdzie złożyli wiązankę i zapalili znicze pod obeliskiem upamiętniającym saperów. Zwiedzili również okręt desantowy w porcie wojennym, skąd okrętem przepłynęli na nabrzeże pod latarnię morską. Udali się też do XIX-wiecznego pruskiego Fortu Gerharda, jednego z fortów Twierdzy Świnoujście i najlepiej utrzymanego fortu nadbrzeżnego w Europie, w którym od 2010 roku mieści się Muzeum Obrony Wybrzeża. Jego włodarze zgromadzili w nim ponad 2000 eksponatów związanych z miejscowa twierdzą, a także wiele cennych obiektów militarnych. Spotkać tam można niezwykłą rzadkość – jedyny w Polsce poniemiecki reflektor 150 cm wraz z agregatem (zachowany w stopniu idealnym). Znajdziemy tam również w pełni wyposażoną armatę B-13 z powojennej 19. Baterii Artylerii Stałej, torpedę F-5b z widocznym i działającym żyroskopem, a także pancerz dalmierza o bazie 4 m. Wizytę w Muzeum Obrony Wybrzeża zakończył wielki armatni huk. Potem uczestnicy udali się do fortyfikacji baterii „Vinieta”, gdzie zwiedzili schron dowodzenia i stanowiska ogniowe baterii (dla 4 armat kal. 150 mm).
W drugim dniu zaplanowano przejazd do Wrzosowa i spacer ścieżką historyczną, złożenie kwiatów pod pomnikiem 5. Pułku Piechoty, wizytę w dziwnowskim domu kultury i wysłuchanie wykładu Militarna historia Dziwnowa”. Oprócz dodatkowych atrakcji (np. wieczór z kabaretem) nadprogramowym elementem seminarium były przygotowane przez Darka Dębskiego z Pomorskiej Komisji Krajoznawczej i Oddziału PTTK Marynarki Wojennej w Gdyni, cztery bardzo interesujące wystawy: odznak PTTK (licząca prawie 1100 eksponatów), przypinek (butonów), medali oraz proporczyków PTTK.
Tekst i zdjęcie Dariusz Dębski