Światowy Dzień Turystyki w Szczecinku

Światowy Dzień Turystyki w Szczecinku

Finis coronat opus –  koniec wieńczy dzieło... Tą łacińską sentencją Owidiusza rozpoczął tegoroczne miejskie obchody Światowego Dnia Turystyki prowadzący spotkanie – koordynator projektu z ramienia Zarządu Wojskowego Koła PTTK „Wiarusy” Wojciech Jerzy Knapik. To dzieło to wspólna praca organizatorów i uczestników przy realizacji I Miejskiej Edycji  projektu  turystycznego pod hasłem „Szczecinecki Wagabunda”. Przyjęte rok temu  zobowiązania zostały w pełni wykonane, mimo że czas był trudny, pandemia, a i aura czasem krzyżowała plany, dotarliśmy szczęśliwie do  zakończenia projektu. Po powitaniu i zaprezentowaniu sprawozdania w imieniu burmistrza miasta głos zabrał wiceburmistrz Maciej Makselon, który pogratulował zwycięzcom konkursu i podziękował za zaangażowanie organizatorom. A co zrealizowano w minionym roku, pokazują następujące liczby:

 

  • 402 osoby wzięły udział w projekcie,
  • 27 imprez turystycznych zaproponowano  dla uczniów w tym: 5 rajdów zorganizowanych przez WK PTTK „Wiarusy”, 8 własnych imprez o charakterze turystycznym przygotowanych przez szkoły, 14 zadań specjalnych przygotowanych przez  koordynatora  do realizacji w czasie trwania projektu.
  • 14 osób odbyło przeszkolenie z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej,
  • 13 uczniów uczestniczyło w przeszkoleniu przygotowującym do bezpiecznego uprawiania turystki rowerowej,
  • 6 uczestników projektu uzyskało miano „Szczecineckiego Młodzieżowego Przewodnika PTTK',
  • 340 godzin łącznie przepracowali w okresie letnim na rzecz odwiedzających miasto turystów Szczecinneccy Młodzieżowi Przewodnicy PTTK,
  • 17 uczniów za aktywność w projekcie otrzymało nagrody rzeczowe,
  • 22 uczniów i 4 nauczycieli/opiekunów grup uczestniczyło w wyjeździe do Szczecina, który był formą nagrody zbiorowej,
  • uczestniczące w projekcie szkoły oraz instytucje wspierające organizatorów otrzymały roczną bezpłatną prenumeratę kwartalnika PTTK „Turysta”.

 

Pan Maciej Makselon i kolega prezes Bogdan Bereszyński wręczyli dla najlepszych szkół i najbardziej zaangażowanych uczniów regulaminowe wyróżnienia i nagrody rzeczowe.

Za zajęcie I miejsca w konkursie na najaktywniejszą turystycznie szkołę Puchar Burmistrza Miasta zdobyła Szkoła Podstawowa nr 1 im. Adama Mickiewicza w Szczecinku. Drugie miejsce wywalczyła Szkoła Podstawowa nr 6 im. Zdobywców Wału Pomorskiego w Szczecinku i z rąk prezesa WK PTTK „Wiarusy” otrzymała jego puchar. Natomiast puchar dyrektora OSiR otrzymała Szkoła Podstawowa nr 7 im. Noblistów Polskich. Dwie placówki otrzymały też wyróżnienia, a  były to: to Szkoła Podstawowa w Parsecku i Specjalny Ośrodek Szkolno -Wychowawczy w Szczecinku.

Wśród wyróżnionych nagrodami rzeczowymi znaleźli się młodzi przewodnicy oraz najaktywniejsi uczniowie m.in.: Nadia Gołubowicz, Martyna i Zuzanna Jurczyńskie, Miłosz Oleszkiewicz, Aleksandra Capar i Apolonia Mikołajczyk.

Dodatkowo dyrektor Samorządowej Agencji Promocji i Kultury pan Kamil Klimek w podziękowaniu za społeczną pracę w okresie wakacji przekazał dla przewodników półroczne karnety wolnego wstępu do kina.

Po tej bardzo miłej części spotkania prowadzący zapoznał zebranych z regulaminem nowej edycji projektu „Szczecinecki Wagadunda”, która będzie realizowana pod hasłem „Szlakiem lasów i jezior”. W tej edycji oprócz turystyki pieszej organizatorzy zapraszają młodzież do uprawiania turystyki rowerowej i po odpowiednim przeszkoleniu turystyki kajakowej.

Maciej Makselon zadeklarował dalsze wspieranie działań naszego koła w zakresie organizowania imprez turystycznych dla młodzieży oraz życzył miłych wrażeń wszystkim uczestnikom „nagrodowego” wyjazdu w podróż turystyczno-historyczną „Zachodniopomorskim szlakiem Gryfitów” 29 września 2022 roku. Prezes Bereszyński zapewnił zebranych o dalszej gotowości do działania  w kolejnym już 53. roku nieprzerwanej działalności koła i zaprosił na najbliższy rajd „Pieczonego ziemniaka” zaplanowany w tegorocznym kalendarzu imprez 2 października br.

Przedstawionych tu efektów w popularyzacji turystyki wśród młodzieży oraz sukcesów i wyróżnień by nie było, gdyby nie decyzja  burmistrz miasta pana Daniela Raka o objęciu patronatem naszego projektu. Dzięki niej i zapewnieniu w  budżecie miasta na ten cel środków finansowych była możliwa realizacja społecznego działania przez aktyw WK PTTK „Wiarusy”. Za to panu burmistrzowi Zarząd koła i koordynator projektu serdecznie dziękują.

Wojciech Jerzy Knapik

Zdjęcia Ryszard Kieruj