W sobotę 20 stycznia 2024 roku w czasie IX Forum i szkolenia krajoznawców z województwa pomorskiego, zorganizowanego przez Pomorską Komisję Krajoznawczą (PKK) Pomorskiego Porozumienia Oddziałów PTTK w gdańskim Hevelianum na Gradowej Górze odbyło się uroczyste wręczenie kolejnego medalu i honorowego tytułu „Zasłużony krajoznawca województwa pomorskiego”. Tytuł ten ustanowiony w 2020 roku przez Pomorską Komisję Krajoznawczą przyznawany jest w czasie corocznych spotkań krajoznawców, żyjącym i rodzinom nieżyjących krajoznawców, którzy wnieśli wybitne zasługi w rozwój pomorskiego krajoznawstwa. W 2023 roku tym zaszczytnym tytułem wyróżniono Ryszarda Józefa Wrzoska i śp. Jerzego Szukalskiego. W 2024 roku postanowiono tym wyróżnieniem obdarzyć śp. Czesława Skonkę. Wyróżnienie z rąk przewodniczącego (Dariusz Dębski) i zastępcy (Janusz Wojewski) PKK PTTK odebrała żona laureata Halina, której towarzyszyło siedmiu członków rodziny. Laudację o wyróżnionym wygłosił Ryszard Józef Wrzosek, który przypomniał wszystkim sylwetkę i ogromny dorobek krajoznawczy laureata.
Czesław Leon Skonka urodził się w Łodzi w 1931 roku. Do zakończenia II Wojny światowej mieszkał we wsiach Brzeziny i Paprotnia koło Łodzi. Po wojnie powrócił do Łodzi, gdzie ukończył XIII Liceum Ogólnokształcące dla Pracujących. Po odbyciu zasadniczej służby wojskowej postanowił spróbować dalszego życia na Pomorzu i w listopadzie 1953 roku przybył do Gdańska i związał się z tym miastem na zawsze. Podjąwszy pracę, jednocześnie rozpoczął zaoczne studia w Wyższej Szkole Ekonomicznej w Sopocie, które ukończył w 1964 roku. Okazało się jednak, że nie praca zawodowa będzie celem jego życia, a szeroko pojęta działalność społeczna, w tym krajoznawcza i publicystyczna.
Wstępując 13 kwietnia 1954 roku w szeregi Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, rozpoczął swoją kilkudziesięcioletnią przygodę z działalnością turystyczno-krajoznawczą, lektorską i publicystyczną. Swoją działalność prowadził najpierw w Oddziale „Trójmiasto”, a później kontynuował ją w Oddziale Gdańskim PTTK. Już po dziewięciu miesiącach przynależności do PTTK został doceniony i uzyskał mandat delegata z Okręgu Gdańskiego na II Walny Zjazd Delegatów PTTK, który odbył się 15–16 stycznia 1955 roku w Warszawie. W 1957 roku ukazała się jego pierwsza publikacja „Wczasy Szlakiem Kaszubskim”. Okazało się, że napisanie kolejnych, to tylko kwestia czasu.
W 1960 roku uzyskał uprawnienia przewodnika po Trójmieście i Półwyspie Helskim, ale tytuł Zasłużonego Instruktora Krajoznawstwa otrzymał dopiero w 1990 roku, więc zajęło mu to trzydzieści lat. Od 1955 roku współpracował z prasą, publikując m.in. w „Dzienniku Bałtyckim”, „Kaszëbë”, „Głosie Wybrzeża”, „Turyście”, „Światowidzie”, „Tygodniku Morskim”, „Literach” i „Ziemi”. W 1963 roku zorganizował konkurs, kontynuowany przez wiele lat, „Nagrody im. dr. Aleksandra Majkowskiego” na najlepsze książki i opracowania o tematyce krajoznawczej. Był organizatorem pierwszego w kraju Przeglądu Kolorowych Przeźroczy Krajoznawczych. Ponadto był gdańskim korespondentem Warszawskiej Turystycznej Agencji Prasowej, a w 1957 roku stał się jednym z założycieli periodyku „Biuletyn PTTK Okręgu Gdańskiego”, który w 1958 roku zmienił nazwę na „Echo Krajoznawców i Turystów”, a w styczniu kolejnego roku na „Jantarowe Szlaki”. Od momentu powstania pisma do 1966 roku był jego pierwszym kierownikiem i redaktorem naczelnym. Pełniąc w latach 1965–1998 funkcję przewodniczącego Wojewódzkiej Komisji Krajoznawczej PTTK rozwijał swoją pasję krajoznawczą, będąc inicjatorem niezliczonej ilości przedsięwzięć. Przez kilkadziesiąt lat wygłosił setki odczytów i pogadanek krajoznawczych i historycznych. Mając na uwadze potrzebę rozwoju struktur turystyczno-krajoznawczych na Pomorzu, założył trzy kluby turystyczne: „Radunia”, „Merkator” i „Gościniec”. Należy wspomnieć również o jego działalności w Gdyni, z którą rozpoczął współpracę już w 1958 roku. Był między innymi inicjatorem powstania Izby Pamięci Stefana Żeromskiego w Szkole Podstawowej nr 28 i organizatorem konkursu plastycznego o tym pisarzu. Jako pierwszy wystąpił z inicjatywą utworzenia Muzeum – Domek Żeromskiego w Orłowie, w którym później, przez kilka lat organizował seminaria krajoznawcze o Żeromskim. Dzięki jego ogólnopolskiemu apelowi wiele pamiątek po pisarzu trafiło do Towarzystwa Miłośników Gdyni. W Gdyni pomógł również zorganizować i zabrać eksponaty do Izby Pamięci Eugeniusza Kwiatkowskiego w szkole jego imienia. Był także inicjatorem, głównym organizatorem i kierownikiem pierwszych, ogólnodostępnych imprez, poświęconych Józefowi Wybickiemu i Będominowi, w tym I Zlotu Krajoznawczego PTTK w 1962 roku oraz seminariów krajoznawczych i sesji popularnonaukowych w latach 1964, 1968 i 1972 roku, na których głosił referaty. Był inicjatorem, redaktorem naczelnym i wydawcą pierwszych w dziejach Będomina publikacji o tej miejscowości, np. „Zwiedzajcie Będomin” czy „Będomin, Stała Wystawa Muzealna generała Józefa Wybickiego”. Jako pierwszy wystąpił w prasie ogólnopolskiej z apelem o nadsyłanie eksponatów do tworzącej się Izby Pamięci Józefa Wybickiego. Efektem tego apelu było pozyskanie wielu bezcennych eksponatów i pamiątek, które trafiły do tej izby. Był również inicjatorem utworzenia Izby Pamięci Izydora Gulgowskiego w Iwicznie – miejscu urodzenia twórcy skansenu we Wdzydzach.
Był inicjatorem i głównym organizatorem dwudziestu izb i sal pamięci, poświęconych wielkim Polakom. Założył również gdańskie oddziały Towarzystwa Polsko-Austrackiego i Towarzystwa Polsko-Tureckiego. W wyniku jego starań wykonano okolicznościowe medale z wizerunkami między innymi Jana Pawła II, Wincentego Pola, Józefa Piłsudskiego, gen. Józefa Hallera i Ignacego Jana Paderewskiego. Organizował ogólnopolskie konkursy plastyczne na dzieła sztuki poświęcone między innymi Janowi III Sobieskiemu, Stefanowi Żeromskiemu, Józefowi Wybickiemu i gen. Janowi Henrykowi Dąbrowskiemu.
W 1991 został prezesem Stowarzyszenia Miłośników Tradycji „Mazurka Dąbrowskiego” i redaktorem czasopisma „Pieśń skrzydlata”, poświęconego dziejom hymnów narodowych. W trakcie jego działalności ukazało się prawie pięćdziesiąt numerów tego niezwykłego wydawnictwa. Dzięki jego pasji i fascynacji tematyką hymnu narodowego oraz postaciami wielkich Polaków, powstała niezliczona ilość bezcennych inicjatyw, które wywarły ogromny wpływ na postrzeganie i rozumienie patriotyzmu, krajoznawstwa, regionalizmu oraz wzbogacanie wiedzy, a także upamiętnianie ważnych wydarzeń i wielkich postaci naszej historii.
Za swoją działalność Czesław Skonka otrzymywał wiele wyróżnień. Między innymi w 1980 roku na Kongresie Krajoznawstwa Polskiego w Płocku otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, a w 1997 roku w czasie warszawskich uroczystości 200-lecia narodzin „Mazurka Dąbrowskiego” – Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. Minister Kultury i Sztuki wyróżnił go odznaką „Zasłużony Działacz Kultury”, a od Głównego Komitetu Kultury i Turystyki otrzymał odznakę „Zasłużony Działacz Turystyki”. Z kolei Minister Transportu i Gospodarki Morskiej wyróżnił go złotą odznaką „Zasłużony Pracownik Morza”. Rada Miasta Gdańska w 2008 roku, w uznaniu wybitnych zasług dla Miasta Gdańska, przyznała mu Medal księcia Mściwoja II, a Prezydent Miasta Gdańska – Nagrodę w Dziedzinie Kultury. Otrzymał również Odznaki Honorowe „Zasłużonym Ziemi Gdańskiej”, „Za zasługi dla Gdańska”, „Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej” i „Za opiekę nad zabytkami”, a Skarszewy nadały mu godność Honorowego Obywatela Miasta. Wśród wielu wyróżnień od Zarządu Głównego PTTK należy wspomnieć, Złotą Odznakę „Zasłużony w pracy PTTK wśród młodzieży” (1988). Był niezwykłą, wybitną osobowością o niewyobrażalnej, ponadludzkiej aktywności społecznej. Tej działalności poświęcał większość swojego pozazawodowego życia, ale dzięki tej pasji i poświęceniu pozostawił po sobie duży dorobek, służący krajoznawcom i mieszkańcom nie tylko województwa pomorskiego.
Tekst Dariusz Dębski
Zdjęcia Paweł Kurgan