6–7 kwietnia 2024 roku odbyło się XX Rozpoczęcie Sezonu Rowerowego, corocznie organizowane przez Klub Turystów Pieszych ,,Bąbelki” działający w Oddziale PTTK im. dr. J. Szukalskiego w Gdańsku. To coroczne spotkanie cyklistów symbolicznie otwiera sezon rowerowy w naszym środowisku, choć od kilku lat sezon trwa cały rok. Propagujemy turystykę rowerową nawet w okresie zimowym, czego szczególnym przykładem jest trasa rowerowa na Rajdzie Pomorskim „Stolemy”.
W tym roku do udziału w rozpoczęciu zgłosiło się 38 uczestników z różnych środowisk rowerowych województwa pomorskiego, w tym dwóch Członków Honorowych PTTK. Jan Lewicki i Stanisław Strojny. Przedział wiekowy uczestników był imponujący, gdyż najmłodszy uczestnik trasy miał 11, a najstarszy 85 lat. Postanowiliśmy wyruszyć z Gdańska i udać się na Kaszuby. Na bazę noclegową imprezy wybrano Ośrodek Wypoczynkowy ,,U Krefta” w Chmielnie. Oficjalna zbiórka uczestników nastąpiła przy trasie Pomorskiej Kolei Metropolitalnej koło stacji Kiełpinek. Rozwiązanie to pozwoliło dotrzeć uczestnikom z różnych zakątków województwa, takich jak m. in. Słupsk, Kwidzyn czy Wejherowo. Najliczniejszą prawie dwudziestoosobową grupę stanowili przedstawiciele organizatora tj. Klubu Turystów Pieszych ,,Bąbelki” z Gdańska obchodzącego w tym roku Jubileusz 65-lecia swojego istnienia.
Niespodziewanie pogoda w ten weekend dopisała w pełni. Było słonecznie, pięknie i ciepło. W sobotę głównym celem krajoznawczym na trasie było Żukowo ze swoimi wyjątkowymi zabytkami, na czele z kościołem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z XIV wieku. Kościół gotycki stanowi część dawnego klasztoru norbertanek. Kościół do 1834 roku był w posiadaniu klasztoru, który został skasowany przez rząd pruski. Dwa lata później przejęła go parafia Żukowska. Do dnia dzisiejszego z klasztoru ocalał kościół klasztorny, stajnia i wozownia, budynek z filarem, mur z wnękami oraz figura św. Norberta na dziedzińcu. Kościół wzniesiony został w stylu gotyckim z cegły. Jest to budowla o długości 38 m, szerokości 9 m i wysokości 14 m. We wnętrzu zastosowano dwa rodzaje sklepień: krzyżowe i kolebkowe. Po zwiedzaniu udaliśmy się w dalszą trasę przez malownicze tereny Kaszub do Chmielna. Trasa tego dnia była wymagająca, a wiele podjazdów dało się poczuć w nogach. W godzinach popołudniowych dotarliśmy do Chmielna. Wieczorem zapłonęło ognisko, podczas któregowspólnie uczestnicy omawiali plany na rok bieżący.
Słoneczny poranek rozpoczął się od śniadania, po którym ruszyliśmy w dalszą drogę. Po dotarciu do Kartuz rozpoczęliśmy od zwiedzania kolegiaty pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Kościół ten został wybudowany w latach 1383–1405. Posiada oryginalny dach w kształcie trumny i barokowy hełm wieży z 1733 roku. Najcenniejszym zabytkiem w kolegiacie jest gotycki ołtarz z 1444 roku. Dalej przejechaliśmy przez malownicze miasto, odwiedzając m. in. kartuski rynek. Jadąc w kierunku Gdańska skręciliśmy w kierunku wyjątkowego rezerwatu przyrody „Jar Rzeki Raduni”. Jest to krajobrazowy rezerwat przyrody utworzony w 1972 roku, obejmujący obszar 84,24 ha. Jest to jedno z najbogatszych na niżu stanowisk flory i roślinności o charakterze podgórskim. Obejmuje znaczący teren przełomu Raduni. Przerwę na trasie zrobiliśmy przy moście pomiędzy miejscowościami Borowo a Babi Dół. Uczestnicy mieli tam możliwość powędrowania szlakiem pieszym i zapoznania się z urokami rezerwatu. Dalej przyjemną drogą kierowaliśmy się w stronę Gdańska. Nad jeziorem Otomińskim zrobiliśmy ostatni odpoczynek. Do Gdańska dotarliśmy około godziny 15:00 i imprezę zakończyliśmy w miejscu jej startu.
Było to kolejne udane rozpoczęcie sezonu rowerowego. Przejechaliśmy łącznie ponad 80 kilometrową trasę. Liczymy, że w przyszłym roku spotkamy się w większym gronie na pomorskich trasach. Tegoroczną edycję miałem przyjemność poprowadzić wspólnie z Jarosławem Kowalczukiem i Grzegorzem Oskarbskim.
Tekst Daniel Nazaruk