Jak zachęcić współczesną młodzież do turystyki i jak zainteresować ją krajoznawstwem? To pytania, które często stawiamy sobie, zastanawiając się nad przyszłością naszego Towarzystwa. Próbę znalezienia odpowiedzi podjął ostatnio Oddział PTTK w Szamotułach podczas zorganizowanego w Obrzycku Młodzieżowego Forum Turystycznego.
Do udziału w imprezie zaproszeni zostali młodzieżowi liderzy z działających w szamotulskim Oddziale SKKT jak również przedstawiciele szkół, w których struktury naszego Towarzystwa nie istnieją. Główną częścią spotkania był blok krótkich prelekcji. Krótkich, bo nie chodziło o szczegółowe omawianie poszczególnych zagadnień, lecz zainteresowanie i zachęcenie do samodzielnego poszukania odpowiedzi na ewentualne pytania.
Uczestnicy Młodzieżowego Forum Turystycznego mieli więc okazję posłuchać czym różni się turystyka od krajoznawstwa, co to są imprezy na orientację i czym marsze różnią się od biegów. Zapoznali się także z cieszącymi się coraz większą popularnością questami i TRInO, które umożliwiają nieco inne poznawanie nowych miejsc i obiektów. Wysłuchali informacji o propozycjach konkursów, jakie kieruje do nich PTTK, a także byli zachęcani do zdobywania odznak turystyczno-krajoznawczych. Podczas prelekcji krążyły prace laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Krajoznawczego „Poznajemy Ojcowiznę”. Każdy mógł więc samodzielnie przekonać się jak wygląda efekt końcowy udziału w tym konkursie.
Aby wzmocnić nadwątlone podczas części teoretycznej siły, wszyscy mieli okazję poczęstować się smakołykami przygotowanymi przez Koło Gospodyń Wiejskich w Słopanowie. Później mogli na własnej skórze sprawdzić o czym mówiono podczas prelekcji. W części praktycznej uczestnicy wyruszyli bowiem na wędrówkę ulicami Obrzycka jedną z istniejących tutaj tras questu i TRInO.
W forum wzięło udział 50 młodych turystów z Ostroroga, Międzychodu, Szamotuł, Nojewa, Pniew, Obrzycka, Bytynia i Gaju Małego wraz ze swoimi opiekunami. Organizacja imprezy była możliwa dzięki wsparciu środkami Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich otrzymanymi za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania „Puszcza Notecka”. Pozwoliło na wyposażenie uczestników m.in. w książeczki do zdobywania odznak PTTK.
Jakie efekty przyniesie organizacja forum przekonamy się w przyszłości. Nadzieję budzą jednak pytania młodych turystów o kolejną tego typu imprezę.
Tekst Paweł Mordal
Prezes Oddziału PTTK w Szamotułach, krajoznawca i regionalista, Przodownik Turystyki Pieszej i INO, Członek Honorowy PTTK.
Zdjęcia Beata Szymkowiak