Białystok Widzi Misie

Wrocław ma swoje krasnale, Lublin – koziołki, Szczytno – pofajdoki, a Białystok? W 2021 roku na ulicach tego miasta pojawiły się... niedźwiedzie. Dlaczego właśnie niedźwiedzie, a nie, dajmy na to, żubry?

Pomysłodawca inwazji miśków na stolicę woje­wództwa podlaskiego, Łukasz Leoniuk, chciał w żartobliwy sposób rozprawić się ze stereotypem Białegostoku jako polskiego bieguna zimna, gdzie niedźwiedzie polarne chodzą po ulicach i zacze­piają Bogu ducha winnych ludzi. Projekt został nazwany „Białystok Widzi Misie” i poddany pod głosowanie w Budżecie Obywatelskim. Białosto­czanie zadecydowali – jeszcze nieśmiało, bo gło­sami niewielu ponad sześciuset osób – o realizacji pierwszej tury ośmiu figurek w 2021 roku. Dwa lata później Widzi Misie okazały się już tak popularną atrakcją, że w kolejnym głosowaniu za pojawie­niem się ośmiu nowych figurek opowiedziało się ponad siedem tysięcy mieszkańców.

Wszystkie misie wyrzeźbił krakowski artysta Damian Kucaba, którego projekt najbardziej spodo­bał się komisji konkursowej. Każdy z niedźwiad­ków, poprzez upozowanie i atrybuty, nawiązuje do jakiejś postaci lub zjawiska z historii Białe­gostoku. Mamy między innymi Misia Hetmana i Misię Hetmanową, którzy przypominają o Janie Klemensie i Izabeli Branickich, XVIII-wiecznych twórcach wspaniałej rezydencji białostockiej, nazywanej polskim Wersalem. Nieopodal rynku stoi Miś URSIDO, czyli „niedźwiadek” w sztucznym języku esperanto, stworzonym w XIX wieku przez białostoczanina Ludwika Zamenhofa (1859–1917). Pojawiają się także Miś Król Chanajek – symbol jed­nego z szefów gangów z dzielnicy żydowskiej, Miś Student śpiący nad książkami przy siedzibie Uni­wersytetu w Białymstoku, czy Miś Rzeźbiarz przy Muzeum Rzeźby im. Alfonsa Karnego. Przy Biało­stockim Teatrze Lalek znajdziecie Misia Lalkarza, Miś Aktor w hamletowskiej pozie strzeże wejścia do Akademii Teatralnej, a Miś Mikołaj obdarowuje prezentami inne małe misie przy prawosławnym soborze św. Mikołaja.

Białostockie Widzi Misie mają stale rosnącą rze­szę fanów, którzy figurki fotografują, promują, ozdabiają stosownie do okoliczności lub ubierają na zimę w ręcznie dziergane sweterki i szaliczki. Z inicjatywy przewodników PTTK odbywają się spacery szlakiem Widzi Misiów, a Centrum Informacji Turystycznej przygotowuje w okresie nauki szkolnej grę terenową związaną z figur­kami. Padają także niezliczone pomysły, jakie inne Widzi Misie można byłoby zrealizować w najbliż­szej przyszłości. Niekwestionowanym zwycięzcą różnych plebiscytów pozostaje Miś Bimbrownik.

Zapraszamy do Białegostoku! Dajcie się zaczepić naszym Widzi Misiom!

Odnalezienie wszystkich szes­nastu Widzi Misiów to nie lada frajda dla rodzin z dziećmi, a po­mocna w tym będzie wydana właśnie przez Regionalny Od­dział PTTK w Białymstoku mapa z lokalizacją wszystkich figurek. Mapa i cały szlak Widzi Misiów dostępne są także na prowa­dzonej przez Regionalny Oddział PTTK stronie www.szlaki.bialystok.pl/bialystok-widzimisie/.
Projekt i wydanie mapy zostało sfinansowane ze środków z budżetu Miasta Białegostoku.

Tekst i zdjęcia: Katarzyna Pierwienis
Od 2005 roku przewodniczka PTTK po województwie podlaskim. Szczególnie interesuje się tematem założenia pałacowo-ogrodowego Branickich w Białymstoku. Prowadzi sklep z pamiątkami „Sljedzik”. Autorka i współautorka książeczek dla dzieci i folderów o Białymstoku.

Miś Król Chanajek obserwuje co dzieje się na ul. Młynowej

Miś Student – ubrany w szalik,
stosownie do pory roku

Miś Aktor znajduje się przy ul. Sienkiewicza 14