Jubileusz w filmowej atmosferze

„Gdynia kocha film, a film kocha Gdynię” – o praw­dziwości tego hasła mogli przekonać się uczest­nicy imprezy „Filmowa Gdynia”, czyli jubileuszu 60-lecia Koła Przewodników w Gdyni oraz XX Pomorskiego Zlotu Przewodników PTTK, którzy w ostatni weekend września 2024 roku odwiedzili nadbałtyckie miasto.

Historia przewodnictwa w Gdyni swoimi korze­niami sięga przełomu lat 20. i 30. XX wieku, gdy turystów ciekawych nowego cudu odradzającej się po zaborach Rzeczypospolitej oprowadzali pierwsi przewodnicy. Kamieniem milowym dla ruchu prze­wodnickiego PTTK w Gdyni było zorganizowanie w 1963 roku pierwszego kursu przewodnickiego i powołanie 17 czerwca 1964 roku Koła Przewodni­ków Miejskich w Gdyni. Z okazji 60-lecia powołania struktur przewodnickich w Gdyni oraz nieprzerwanej działalności przewodników PTTK w nadbał­tyckim porcie Koło Przewodników PTTK w Gdyni zorganizowało jubileuszowe obchody. W tym sa­mym czasie miasto tętniło od emocji związanych z 49. Festiwalem Polskich Filmów Fabularnych, który ponad 35 lat gości w Gdyni. Ponadto Gdynia szczyci się tytułem Miasta Filmu UNESCO, ponie­waż w 2021 roku dołączyła do Sieci Miast Kreatyw­nych tej wyspecjalizowanej organizacji do spraw kultury ONZ. Dlatego przewodnicy postanowili połączyć atmosferę świętowania i magii kina w jedno – tak narodziła się „Filmowa Gdynia”.

27 września, pierwszy dzień jubileuszu, goście rozpoczęli wizytą w Muzeum Emigracji, jedynym takim muzeum w Polsce, które opowiada o histo­rii wyjazdów tysięcy, jeśli nie milionów naszych rodaków na przestrzeni dziejów. Piątkowy wie­czór upłynął natomiast w filmowych klimatach. Uczestnicy imprezy zasiedli w legendarnym Teatrze Muzycznym na pokazie filmu Minghun, który był jedną z 16 pozycji biorących udział w Kon­kursie Głównym festiwalu. Seans, w towarzystwie ekipy filmowej i członków festiwalowego jury, zakończyła niespodzianka – spotkanie z twórcami filmu, w tym z grającym główną rolę Marcinem Dorocińskim.

Z aktorem Marcinem Dorocińskim (w środku) po projekcji
filmu Minghun w Teatrze Muzycznym w Gdyni

 

Kazimierz Małkowski patronem
Sobotni program rozpoczęła uroczysta sesja w gmachu Muzeum Marynarki Wojennej. O histo­rii Koła Przewodników opowiedział jego honorowy prezes, Jarosław Kaczmarczyk, dr Łukasz Kodłu­bański z Wydziału Prawa i Administracji Uniwer­sytetu Gdańskiego zapoznał zebranych z tematyką praw autorskich i wykorzystania filmów w pracy przewodnika, a Robert Chrzanowski zaprezento­wał filmy kręcone w Gdyni praktycznie od samego początku istnienia miasta. Prezes Koła, Arkadiusz Zygmunt, uroczyście ogłosił treść uchwał Oddziału PTTK Marynarki Wojennej w Gdyni, na podstawie których patronem Koła został twórca przewodnic­twa gdyńskiego Kazimierz Małkowski oraz zmia­nie uległa nazwa Koła na „Koło Przewodników PTTK w Gdyni im. Kazimierza Małkowskiego”.

Po sesji uczestnicy rozpoczęli zwiedzanie szla­kiem filmowych produkcji. Pierwszym punktem na trasie było Gdyńskie Centrum Animacji i Stu­dio KAZ, gdzie od lat powstaje niezwykła bajka w animacji poklatkowej „Rodzina Treflików”. Za jej produkcją stoją wybitni twórcy, tacy jak Marek Skrobecki i Adam Wyrwas – współautorzy nagro­dzonej Oscarem animacji „Piotruś i Wilk”. W Cen­trum odbywają się również warsztaty z tworzenia animacji poklatkowej, gdzie na potrzeby animacji tworzy się 25 zdjęć na 1 sekundę filmu, a dziennie animatorzy są w stanie wykonać średnio 4 sekundy filmu. Uczestnicy „Filmowej Gdyni” mogli przeko­nać się, jak żmudna, ale i pełna frajdy jest to praca, podziwiając lalki, rekwizyty i technikę, w jakiej powstaje animacja poklatkowa. Przewodnicy odwiedzili także jedyne w Polsce Muzeum Kart do Gry. Na ulicy Brydżowej, gdzie mogli zanu­rzyć się w świat trefli i kierów, trochę jak James Bond, w tej liczącej tysiące kart kolekcji Andrzeja Rzepkowskiego.

Na czerwonym dywanie
Kolejnymi atrakcjami popołudnia były wizyta w Gdyńskim Centrum Filmowym oraz w szykują­cym się do gali rozdania Złotych Lwów Teatrze Muzycznym, po których oprowadzała Danuta Ślipy. Następnie odbyła się sesja zdjęciowa na tzw. ściance, gdzie uczestnicy ustawiali się do zdjęć w pozach, których nie powstydziłyby się filmowe gwiazdy. Śladami filmowej Gdyni poprowadził spacer Robert Chrzanowski.
Program zakończyła wizyta przy czerwonym dywanie, gdzie można było uścisnąć dłoń gwiazd, udających się na galę wieńczącą 49. FPFF, a zdję­cia z przewodnikami robili sobie m.in. Marsza­łek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska, Monika Olejnik czy Magdalena Zawadzka. Wieczorny bal, na którym uczestnicy przebrali się za gwiazdy fil­mowe lub bohaterów filmów, zakończył sobotnią część programu.

Rejs na pożegnanie
W niedzielę, 29 września, uczestnicy jubileuszu zwiedzili Muzeum Marynarki Wojennej, zagląda­jąc do jego najgłębszych zakamarków, po których oprowadzali Krystian Mielczarski i Ewa Pastuszak. Wielkim finałem imprezy był rejs statkiem po gdyńskim porcie, w trakcie którego od strony morza uczestnicy mogli podziwiać uroki „miasta z morza i z marzeń”.

W jubileuszu „Filmowej Gdyni” wzięło udział ponad 60 przewodników PTTK z całej Polski: Wał­brzycha, Wrocławia, Nowego Sącza, Tychów, Katowic, Sosnowca, Tarnowskich Gór, Warszawy, Łowicza, Poznania, Złotowa, Chełmna, Grudziądza, Malborka, Gniewa, Słupska, Lęborka, Wejherowa, Pucka i Gdańska.
Dziękujemy za wspólne świętowanie i… zapra­szamy do stolicy polskiego filmu.

Jedną z atrakcji był rejs galeonem po gdyńskim porcie. Na zdjęciu uczestnicy przed rozpoczęciem rejsu

Tekst Arkadiusz Zygmunt
Prawnik, przewodnik turystyczny i pilot wycieczek, legislator, edukator i wykładowca akademicki, prezes Koła Przewodników PTTK w Gdyni i członek GSK PTTK. Pasjonat turystyki kulturowej, miłośnik barokowych kościołów i XIX-wiecznych kamienic, które zwiedza, gdy tylko wyskakuje zza biurka w kancelarii

Zdjęcia Danuta Ślipy