Wrocław ma swoje krasnale, Lublin – koziołki, Szczytno – pofajdoki, a Białystok? W 2021 roku na ulicach tego miasta pojawiły się... niedźwiedzie. Dlaczego właśnie niedźwiedzie, a nie, dajmy na to, żubry?
Pomysłodawca inwazji miśków na stolicę województwa podlaskiego, Łukasz Leoniuk, chciał w żartobliwy sposób rozprawić się ze stereotypem Białegostoku jako polskiego bieguna zimna, gdzie niedźwiedzie polarne chodzą po ulicach i zaczepiają Bogu ducha winnych ludzi. Projekt został nazwany „Białystok Widzi Misie” i poddany pod głosowanie w Budżecie Obywatelskim. Białostoczanie zadecydowali – jeszcze nieśmiało, bo głosami niewielu ponad sześciuset osób – o realizacji pierwszej tury ośmiu figurek w 2021 roku. Dwa lata później Widzi Misie okazały się już tak popularną atrakcją, że w kolejnym głosowaniu za pojawieniem się ośmiu nowych figurek opowiedziało się ponad siedem tysięcy mieszkańców.
Wszystkie misie wyrzeźbił krakowski artysta Damian Kucaba, którego projekt najbardziej spodobał się komisji konkursowej. Każdy z niedźwiadków, poprzez upozowanie i atrybuty, nawiązuje do jakiejś postaci lub zjawiska z historii Białegostoku. Mamy między innymi Misia Hetmana i Misię Hetmanową, którzy przypominają o Janie Klemensie i Izabeli Branickich, XVIII-wiecznych twórcach wspaniałej rezydencji białostockiej, nazywanej polskim Wersalem. Nieopodal rynku stoi Miś URSIDO, czyli „niedźwiadek” w sztucznym języku esperanto, stworzonym w XIX wieku przez białostoczanina Ludwika Zamenhofa (1859–1917). Pojawiają się także Miś Król Chanajek – symbol jednego z szefów gangów z dzielnicy żydowskiej, Miś Student śpiący nad książkami przy siedzibie Uniwersytetu w Białymstoku, czy Miś Rzeźbiarz przy Muzeum Rzeźby im. Alfonsa Karnego. Przy Białostockim Teatrze Lalek znajdziecie Misia Lalkarza, Miś Aktor w hamletowskiej pozie strzeże wejścia do Akademii Teatralnej, a Miś Mikołaj obdarowuje prezentami inne małe misie przy prawosławnym soborze św. Mikołaja.
Białostockie Widzi Misie mają stale rosnącą rzeszę fanów, którzy figurki fotografują, promują, ozdabiają stosownie do okoliczności lub ubierają na zimę w ręcznie dziergane sweterki i szaliczki. Z inicjatywy przewodników PTTK odbywają się spacery szlakiem Widzi Misiów, a Centrum Informacji Turystycznej przygotowuje w okresie nauki szkolnej grę terenową związaną z figurkami. Padają także niezliczone pomysły, jakie inne Widzi Misie można byłoby zrealizować w najbliższej przyszłości. Niekwestionowanym zwycięzcą różnych plebiscytów pozostaje Miś Bimbrownik.
Zapraszamy do Białegostoku! Dajcie się zaczepić naszym Widzi Misiom!
Odnalezienie wszystkich szesnastu Widzi Misiów to nie lada frajda dla rodzin z dziećmi, a pomocna w tym będzie wydana właśnie przez Regionalny Oddział PTTK w Białymstoku mapa z lokalizacją wszystkich figurek. Mapa i cały szlak Widzi Misiów dostępne są także na prowadzonej przez Regionalny Oddział PTTK stronie www.szlaki.bialystok.pl/bialystok-widzimisie/.
Projekt i wydanie mapy zostało sfinansowane ze środków z budżetu Miasta Białegostoku.
Tekst i zdjęcia: Katarzyna Pierwienis
Od 2005 roku przewodniczka PTTK po województwie podlaskim. Szczególnie interesuje się tematem założenia pałacowo-ogrodowego Branickich w Białymstoku. Prowadzi sklep z pamiątkami „Sljedzik”. Autorka i współautorka książeczek dla dzieci i folderów o Białymstoku.