Dziesięć wycieczek na 10-lecie Oddziału Warszawskiego PTTK

Rok 2025 to jubileusz 10-lecia Oddziału War­szawskiego PTTK, którego działalność cieszy się uznaniem władz lokalnych i samorządowych. Przy ich wsparciu organizowane są liczne wydarzenia turystyczne i kulturalne.

Z okazji jubileuszu, z inicjatywy prezesa Zarzą­du Oddziału Jacka Trzocha, rozpoczęto cykl atrakcyjnych wycieczek po stolicy. Ich wytrwa­li uczestnicy mają szansę zdobyć Warszawską Odznakę Krajoznawczą w stopniu popularnym lub brązowym. Dotychczas odbyło się pięć wy­praw, podczas których członkowie PTTK, ich rodziny i sympaty­cy Oddziału poznawali dziedzictwo kulturowe Warszawy – historię odwiedzanych miejsc i związane z nimi dzie­ła sztuki.

 

Relacja ze spacerów:

Teatr Wielki oraz plac Józefa Piłsudskiego
Pierwsza wycieczka, która odbyła się 21 września 2024 roku, prowa­dziła do Teatru Wielkiego. Uczestnicy mieli okazję poznać tajemnice tego imponującego gmachu, znanego głównie miłośnikom opery. Pod opieką wykwalifikowanych przewodników weszli na scenę – przestrzeń, która z perspektywy widowni wydaje się stosunkowo niewielka. Ci, którzy znaleźli się tam po raz pierwszy, byli zaskoczeni ogromem czarnej, pustej przestrzeni oraz surowymi instalacjami technicznymi, ukrytymi przed wzrokiem publiczności.

Scena w Teatrze Wielkim

Grupy zajrzały również za kulisy, gdzie mogły podziwiać ruchome elementy scenografii, m.in. monumentalne żyrandole. Podczas pobytu na widowni uczestnicy mieli wyjątkową okazję obserwo­wać fragment trwającej próby przedstawienia. Następnie zwiedzili garderoby i zeszli pod scenę – strefę pogrążoną w niemal całkowitym mroku. Na zakończenie wizyty zatrzymali się na chwilę odpoczynku w jasnym, intensywnie oświetlonym pomieszczeniu, skąd pracow­nicy techniczni sterują oświetleniem całego budynku.
Po opuszczeniu gmachu turyści udali się na plac Józefa Piłsud­skiego, gdzie wysłuchali prelekcji o udostępnionych wykopaliskach – pozostałościach po dawnych pałacach Saskim i Bruhla. Przewod­niczkami były Sylwia Strojnowska i Dagmara Komorniczak.
Ze względu na ogromne zainteresowanie zwiedzaniem Teatru Wiel­kiego wycieczka została powtórzona jeszcze dwukrotnie w 2024 roku.

Warszawskie ZOO oraz spacer po Pradze Północ
19 października 2024 roku turyści mieli wyjątkową okazję zwiedzić Warszawski Ogród Zoologiczny po zmroku. Grupy, prowadzone przez pracowników Fundacji Panda, przemieszczały się nieoświe­tlonymi alejkami, poznając codzienne życie zwierząt w nocnej sce­nerii. Okazało się, że nocne obserwacje mogą dostarczyć więcej wra­żeń niż tradycyjna wizyta za dnia – zwierzęta były bardziej aktywne, a otaczająca cisza potęgowała wrażenie bliskości z naturą.
Ogród spowity był całkowitą ciemnością, a także wnętrza pawilo­nów, co sprawiało, że sylwetki zwierząt wyłaniały się niespodziewa­nie w świetle latarek, robiąc na obserwatorach ogromne wrażenie. Uczestnicy mieli okazję zobaczyć sowy, węże, żaby, owady, pająki, krokodyle, lemury oraz czuwające na wybiegu antylopy. Nawet panda mała, zwykle trudna do dostrzeżenia za dnia, pojawiła się na swoim rozłożystym drzewie, wzbudzając zachwyt zwiedzających.

Warszawski Ogród Zoologiczny

Po opuszczeniu ZOO grupy udały się na nocny spacer po Pradze Północ. Przewodnik Jakub Paradowski odkrywał przed uczestnikami tę dzielnicę w zupełnie nowym świetle – taką, jakiej nie widać za dnia. Mrok uwydatnił niepowtarzalny charakter ulicy Brzeskiej – tutaj czas się po prostu zatrzymał. Wszystkich zachwyciły podwórka schowane we wnękach bram, kapliczki, klimatyczne knajpki (Pyzy Flaki Gorące). Duże wrażenie zrobił kultowy Bazar Różyckiego, oglą­dany od strony ulicy Ząbkowskiej. Niemniej malowniczo prezen­towały się zabudowania Centrum Praskiego Koneser. Po rewita­lizacji tego obszaru neony, lampy i drobne iluminacje efektownie podkreślają ceglaną architekturę dawnych murów Warszawskiej Wytwórni Wódek „Koneser”. To jedno z najbardziej atrakcyjnych miejsc na turystycznej mapie Pragi Północ.
Na zakończenie spaceru uczestnicy wysłuchali kilku ciekawostek i anegdot związanych z Dworcem Wileńskim oraz Galerią Wileńską, poznając nieco mniej oczywiste oblicze tego rejonu Warszawy.

Cmentarze ewangelicko-reformowany i ewangelicko-augsburski oraz spacer po Woli.
26 października 2024 roku przewodnik Marcin Tysler poprowadził uczestników do wyjątkowych miejsc – zabytkowych cmentarzy przy ulicach Żytniej i Młynarskiej. Szare pomniki oraz rodzinne gro­bowce wyglądały wyjątkowo nastrojowo na tle złotej polskiej jesieni. Niewielki nagrobek słynnej ekspertki kulinarnej Lucyny Ćwiercia­kiewiczowej wydał się wszystkim bardzo skromny w porównaniu do rodzinnego grobu Emila Wedla, usytuowanego przy murze cmen­tarnym oddzielającym cmentarz ewangelicko-augsburski od cmen­tarza żydowskiego. Uczestnicy spaceru odwiedzili także grób Stefana Żeromskiego i groby innych znakomitych Polaków, w tym architek­tów i przedsiębiorców zasłużonych dla stolicy i kraju.

Grobowiec rodziny Braeunigów cmentarz ewangelicko-augsburski w Warszawie

Następnie grupa wyruszyła na długi spacer ulicami Woli, rozpoczy­nając od pola elekcyjnego, gdzie obecnie stoi pomnik Electio Viritim. Zmierzając w kierunku ulicy Wolskiej, przewodnik Jakub Paradow­ski przybliżył uczestnikom tragiczną historię Wandy Lurie, miesz­kanki Woli, nazywanej Polską Niobe. Podczas pacyfikacji powsta­nia warszawskiego, będąc w dziewiątym miesiącu ciąży, przeżyła masową egzekucję i rozstrzelanie trójki swoich dzieci. Ciężko ranna, cudem ocalała z pogromu Woli. Dziś w miejscu tamtych tragicznych wydarzeń znajduje się plac zabaw.
Zwiedzający spędzili także trochę czasu na osiedlu Kolonia Wawel­berga, ufundowanym przez Hipolita Wawelberga dla ubogich miesz­kańców Warszawy. Na zakończenie wszyscy zeszli na stację metra Płocka, gdzie w specjalnej gablocie, wpuszczonej w podłogę podziem­nego przejścia dla pieszych, można zobaczyć kości słonia leśnego wykopane podczas budowy II linii metra.

Pałac Kultury i Nauki oraz MDM
30 października 2024 roku odbyło się kolejne jubileuszowe oprowa­dzanie. Przewodniczka Dagmara Komorniczak zaprosiła uczestni­ków na spacer po okolicach Placu Konstytucji, przybliżając jego histo­rię i zwracając uwagę na charakterystyczne elementy architektury. Opowiedziała m.in. o Willi Struvego, ukrytej stacji metra, a także o słynnych kandelabrach i neonach, takich jak Siatkarka czy Instru­menty Muzyczne. Zwróciła uwage na mozaiki ukryte pod sklepie­niami podcieni w czterech rogach placu. Wędrując w stronę Pałacu Kultury i Nauki uczestnicy dowiedzieli się wielu interesujących szczegółów na temat historii i architektury osiedla MDM – Marszał­kowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej.

Widok na Warszawę z Pałacu Kultury i Nauki

Po dwugodzinnym spacerze lekko zmarznięci uczestnicy dotarli do najbardziej rozpoznawalnego symbolu Warszawy. Po monumen­talnych wnętrzach Pałacu Kultury i Nauki oprowadzała przewod­niczka Jolanta Senator. Zwiedzający mieli okazję przejść przez szereg pomieszczeń, do których na co dzień niewiele osób ma dostęp. Wśród nich znalazły się sale: Broniewskiego, Trojki, Starzyńskiego, Marmu­rowa, Kruczkowskiego, Ratuszowa, Lwa Rudniewa, Skłodowskiej-Cu­rie oraz Gagarina, łącząca Kinotekę z Salą Warszawską.
Na zakończenie wszyscy wjechali zabytkową windą na XXX piętro gmachu, skąd mogli do woli podziwiać rozległą panoramę stolicy.

Uniwersytet Warszawski oraz Mariensztat
Ostatnia wycieczka w 2024 roku odbyła się 30 listopada i rozpoczęła się od zwiedzenia Pałacu Kazimierzowskiego, obecnej siedziby rekto­ratu Uniwersytetu Warszawskiego. Grupy oprowadzali kustosze Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego, przybliżając historię tego miej­sca. Zwiedzający zachwycali się klasycystycznymi wnętrzami, w tym Salą Kolumnową i Salą Złotą. Duże wrażenie zrobił również poczet por­tretów rektorów Uniwersytetu, zdobiący ściany korytarzy rektoratu.

Portrety rektorów Uniwersytetu Warszawskiego

Kolejnym punktem wycieczki było Muzeum Uniwersytetu War­szawskiego, mieszczące się w Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich. Uczestnicy mieli okazję obejrzeć imponującą wystawę jubileuszową, na której zgromadzono m.in. znakomicie zachowane okazy rzadkich zwierząt oraz inne artefakty związane z różnymi dziedzinami nauki.
Następnie przewodniczka Katarzyna Fagasińska zaprowadziła grupę do klasztoru Sióstr Wizytek. Opowiedziała o historii tego miej­sca, a także zaprezentowała działanie specyficznego urządzenia służącego do przekazywania przedmiotów ze świata zewnętrznego do wnętrza klasztoru.
Na koniec grupa wyruszyła na długi spacer po Mariensztacie, poznając ciekawostki związane z ulicą Bednarską i innymi zakąt­kami Powiśla.
Warto dodać, że jedną z grup stanowili przewodnicy miejscy, któ­rzy przygotowywali się do uzyskania uprawnień do oprowadzania po obiektach wewnętrznych Uniwersytetu Warszawskiego.

Nowy cykl wycieczek
W 2025 roku Oddział Warszawski PTTK organizuje kolejne wycieczki, pozwalające odkrywać historię, kulturę i sztukę miasta. W styczniu zwiedzano Twierdzę Zegrze, Zamek Królewski, Muzeum Archidie­cezji Warszawskiej, krypty katedry św. Jana Chrzciciela, w lutym – Muzeum Neonów oraz Fabrykę Czekolady „Wedel” oraz Zespół Pałacowo-Parkowy w Natolinie.

Planowane są kolejne wydarzenia. Informacje na ten temat można znaleźć na stronie https://warszawski.pttk.pl/ oraz na Facebooku: https://www.facebook.com/WARSZAWSKI.PTTK/.

Artykuł o wycieczkach zorganizowanych przez Oddział Warszaw­ski PTTK w 2025 roku zamieścimy w numerze 2(18)/2025 „Turysty”.

Tekst i zdjęcia Joanna Malinowska
Prezes Koła Terenowego 777 Oddziału Warszawskiego PTTK, wspierająca działalność Galerii Pamiątek Turystycznych. Miłośniczka zwiedzania oraz pieszych wędrówek, zwłaszcza górskich, w wymagających warunkach atmosferycznych.