Gmina i rowerzyści

Gmina i rowerzyści

29 września w Biurze ZG PTTK w Warszawie odbyła się uroczystość podsumowująca tegoroczną XI edycję konkursu „Gmina przyjazna rowerzystom” w ocenie turystów kolarzy. Patronat nad naszym konkursem objęło m.in. Ministerstwo Sportu i Turystyki, które również ufundowało nagrodę Grand Prix. W tym roku jej laureatem została Gmina Miasto Nowy Targ. Pozostali patroni konkursu to: Polska Organizacja Turystyczna, Związek Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej, Związek Miast Polskich, Związek Powiatów Polskich.

Na rozstrzygnięcie konkursu przybyli do nas przedstawiciele nagrodzonych gmin, którymi w swoich kategoriach związanych z liczbą mieszkańców zostały: Gmina Ochotnica Dolna, Gmina Kępice, Gmina Wiązowna, Gmina Drawsko Pomorskie, Gmina Michałowice, Gmina Miasto Czeladź, Gmina Miasto Gorlice, Gmina Trzcianka, Gmina Żukowo, Gmina Jastrzębie-Zdrój. Na wydarzenie przybyło też kilku przedstawicieli gmin, które wzięły udział w konkursie, jednak w tej edycji nie znalazły się na podium. Warto jednak nie tylko nagrodzonym gminom, ale wszystkim, które zostały zgłoszone przez turystów kolarzy, podziękować i docenić je za trud, jaki podejmują dla rozwoju i promocji jazdy na rowerze.

Idea konkursu mającego na celu docenienie gmin, które promują aktywny wypoczynek na rowerze, wspierają imprezy rowerowe, a także tworzą, odnawiają infrastrukturę mającą poprawić bezpieczeństwo i komfort osób przemieszczających się na rowerach, zrodziła się w Komisji Turystyki Kolarskiej ZG PTTK w 2012 roku w ramach obchodów Roku Turystyki Rowerowej w PTTK.

Gratulujemy laureatom i już dzisiaj zapraszamy wszystkie gminy do wzięcia udziału w kolejnych edycjach konkursu.

 

Joanna Kośnik

Zdjęcia Sylweriusz Rudolf

 

 

  1. Wiceminister Andrzej Gut-Mostowy z Joanną Iskrzyńską-Steg, zastępcą burmistrza Gminy Miasto Nowy Targ

 

  1. Pamiątkowe zdjęcie laureatów