Atrakcje Warmii i Szlaku Kopernikowskiego mogli poznać uczestnicy XXV Ogólnopolskiego Nizinnego Zlotu Przewodników PTTK. Odbył się on w dniach 20–23 kwietnia br. i połączony był z jubileuszem (obchodzonym z rocznym opóźnieniem) 70-lecia Koła Przewodników w Olsztynie.
Uroczystości jubileuszowe odbyły się pod kopułą olsztyńskiego Planetarium, a okolicznościowe spotkanie integrujące gości i gospodarzy w jednym z olsztyńskich lokali. Cieszyła nas liczna reprezentacja przewodników z całej Polski.
Przewodnicy z naszego regionu zaprosili Koleżanki i Kolegów na Warmię nie bez przyczyny. W bieżącym roku obchodzimy 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika, który wprawdzie urodził się w Toruniu, ale niemal całe dorosłe życie mieszkał i pracował na Warmii – w Lidzbarku Warmińskim, Olsztynie i Fromborku, w którym jest pochowany. Chcieliśmy więc pokazać tę ziemię ciekawie i z wielu stron. Właśnie z tego powodu drugi dzień przebiegł pod hasłem „Olsztyn aktywnie”. Każdy uczestnik miał wybór: można było wziąć udział w spływie kajakowym rzeką Łyną przez miasto, rajdzie rowerowym dookoła największego olsztyńskiego jeziora Ukiel lub pójść na rajd pieszy, poznając las miejski i nadjeziorne tereny rekreacyjne miasta. Oczywiście uczestnicy poznali też zabytki Starego Miasta i Zamek Kapituły Warmińskiej z jedynym na świecie istniejącym urządzeniem obserwacyjnym używanym przez Kopernika. Spacer obejmował również nowsze dzielnice miasta i odbywał się pod hasłem „Olsztyn belle époque” .
Kolejny dzień zlotu również obfitował w wiele atrakcji. Pokazaliśmy naszym gościom Lidzbark Warmiński z powstającym uzdrowiskiem, po którym oprowadził nas burmistrz miasta, Jacek Wiśniowski. Odwiedziliśmy potężny lidzbarski zamek biskupów warmińskich.
Następnym celem podróży był Frombork. W ostatnich latach to warmińskie miasto wzbogaciło się o kilka nowych atrakcji (pisaliśmy o tym w 1(9)/2023 numerze „Turysty”). Zachwyt wzbudził Nowy Pałac Biskupi z pięknymi piecami kaflowymi z połowy XIX wieku i pięknie odrestaurowanym wyposażeniem. Na poddaszu katedry udostępnionym do zwiedzania w tym roku można podziwiać potężną konstrukcję dachu i historyczną wystawę. Z Wieży Radziejowskiego podziwialiśmy widok na Zalew Wiślany i Wzgórze Katedralne górujące nad miastem. Szczególną niespodzianką było uczestnictwo, po zwiedzeniu katedry, w koncercie na chór i organy, który był elementem obrony doktoratu katedralnego organisty, Marka Rogalskiego. Do Olsztyna wróciliśmy późną nocą.
Wiele miasteczek Warmii należy do sieci CittaSlow grupującej miasta z całej Europy. Jednym z nich jest Barczewo, które uczestnicy zlotu obejrzeli ostatniego dnia, w piękne niedzielne przedpołudnie. W tym warmińskim miasteczku przyszedł na świat twórca pieśni Rota, Feliks Nowowiejski, zobaczyliśmy więc salonik muzyczny istniejący w domu jego urodzenia, obejrzeliśmy też liczne zabytki miasteczka, w tym trzy z pięciu istniejących świątyń. Niespodziankę sprawił burmistrz Barczewa Andrzej Maciejewski, odwiedzając przewodników w trakcie lunchu i wręczając drobne pamiątki.
Przez wszystkie dni zlotu dopisała pogoda, program zrealizowaliśmy w pełni. Dziękujemy Koleżankom i Kolegom za wizytę na Warmii. Cieszymy się, że mogliśmy Wam pokazać tę ciekawą krainę.
Organizatorami zlotu byli Oddział Warmińsko-Mazurski PTTK w Olsztynie, Koło Przewodników przy tym oddziale oraz Regionalny Samorząd Przewodników.
Tekst Marian Jurak
Przewodnik turystyczny, pasjonat turystyki rowerowej i kajakowej, działacz społeczny i kulturalny Warmii i Mazur, członek władz centralnych PTTK, prezes zarządu Oddziału Warmińsko-Mazurskiego PTTK.
Zdjęcia Kazimierz Kisielew