Król Wiedzy Żeglarskiej

Drodzy Wodniacy! Siedzicie w domu na kwarantannie lub w izolacji? Czekacie na lato z nadzieją, że sytuacja szybko się zmieni? Jesteście wytrąceni z corocznego trybu przygotowań do sezonu?
Centrum Turystyki Wodnej PTTK ma dla Was lekarstwo! Co prawda nie na koronawirusa, lecz na bezczynne siedzenie w domu i wszystkie negatywne tego konsekwencje. Proponuje Wam, wspólnie z Komisją Turystyki Żeglarskiej PTTK, żeglarską podróż w czasie poprzez udział w cyklicznym Konkursie Wiedzy Żeglarskiej. Zmierzcie się w Internecie o tytuł

Króla Wiedzy Żeglarskiej sezonu 2020!

kwiecień-czerwiec/2(2)2020

Wyłonimy wyjątkowego zwycięzcę kilkutygodniowego konkursu. Zdobycie tytułu nie będzie łatwe, wymagać będzie wszechstronnej wiedzy żeglarskiej i zaangażowania. Jedno wszelako możemy Państwu obiecać już dzisiaj – nasz król nie będzie miał możliwości założenia na głowę korony! To będzie korona świadcząca o pokonaniu nudy, zdobytej wiedzy, dzięki samozaparciu i chęci zabawy.
Co dwa tygodnie na stronie CTW PTTK www.polskieszlakiwodne.pl będziemy zamieszczać zestaw pytań na temat żeglarstwa. Aby wziąć udział w naszej zabawie nie trzeba wychodzić z domu ani dokonywać żadnej rejestracji. Wystarczy udzielić odpowiedzi na pytania i wysłać je na adres: konkurs@gmail.com.
Nie będą to pytania łatwe, typu audiotele, ale wymagać będą pewnej wiedzy ogólnej z dziedziny żeglarstwa; zarówno z historii, jak również współczesności. Zostały merytorycznie zweryfikowane przez doświadczonych wodniaków z CTW i KTŻ PTTK. Oczywiście rozumiemy, że nikt z nas nie jest Omnibusem i wszystkiego na pewno nie wie, jednak obiecujemy Państwu, że odpowiedzi na pytania z pewnością będą wymagać sięgania do źródeł. Pytania są zróżnicowane; niektóre będą dla większości z Państwa łatwe, ale znajdą się także trudne zagadnienia, wymagające wiedzy szczegółowej, w poszukiwaniu której trzeba będzie przetrząsać zasoby sieci. Nie będą to proste hasła z Wikipedii, trzeba będzie sięgnąć głębiej, być może nie tylko do Internetu, ale także do starych roczników magazynów żeglarskich, książek żeglarskich, być może nawet podręczników z tej dziedziny. Wiele z nich będzie bardzo podchwytliwych! Chcemy pokazać, że nawet czas spędzony w domu w nieco przymusowej sytuacji nie musi być czasem straconym. Gwarantujemy także, że nabyta wiedza zaskoczy wielu z Państwa, być może skłoni do refleksji i pozwoli na poszerzenie zainteresowań.
Zapewniamy, że nasz konkurs będzie doskonałą okazją do odświeżenia wiedzy, przypomnienia sobie faktów z przeszłości, a także zdobycia nagród rzeczowych. Przewidujemy nagrody specjalne, dla najmłodszych i najstarszych uczestników, dla klubów, z których wywodzić się będzie najwięcej uczestników, być może podpowiedzą nam Państwo jeszcze inne kategorie.
Co dwa tygodnie uczestnicy będą odpowiadali na pytania zamieszczone na stronie www.polskieszlakiwodne.pl, a równolegle z pytaniami publikowane będą wyniki losowania nagród poprzedniej sesji pytań. Komisja konkursowa zweryfikuje napływające odpowiedzi i stworzy swego rodzaju ranking. Dla najaktywniejszych uczestników przewidzieliśmy nagrody specjalne! A na koniec wśród wszystkich uczestników przeprowadzimy losowanie dodatkowych atrakcyjnych nagród.
Spodziewamy się szerokiego udziału w naszej zabawie znudzonych nieco obecną sytuacją wodniaków, stąd też proponujemy, że nagrody w każdym cyklu będą rozlosowane i wysłane pocztą. Nagrodami w naszym konkursie o tytuł Króla Wiedzy Żeglarskiej sezonu 2020 będą publikacje książkowe o tematyce żeglarskiej i turystycznej, dyplomy, być może również nagrody rzeczowe, rozmowy z potencjalnymi partnerami naszej zabawy trwają.
Zapraszamy zatem do wspólnej zabawy edukacyjnej, naprawdę warto.

Organizator konkursu:
Centrum Turystyki Wodnej PTTK

Partnerzy konkursu:
• Komisja Turystyki Żeglarskiej ZG PTTK
• Wielkopolski Okręgowy Związek Żeglarski
• JachtFilm Festiwal– festiwal Filmów Żeglarskich
• www.wodnapolska.pl portal dla żeglarzy
• Interservis sp. z o.o. – organizator targów Boatshow w Łodzi