Pierwszy dzień wiosny na trasach TRInO

Poznawanie historii i walorów krajoznawczych danego miejsca w ramach dobrej zabawy legło u podstaw stworzenia TRInO, czyli turystyczno-rekreacyjnych imprez na orientację. Ta nietypowa forma spędzania czasu z roku na rok zdobywa sobie coraz większe grono zwolenników. Systematycznie powiększa się też liczba dostępnych dla turystów tras. Coraz szybciej zbliża się do tysiąca. Pierwszego dnia tegorocznej wiosny kolejne trasy zaczęły funkcjonować w Trzcielu, Zbąszyniu i Obornikach Wlkp.

Otwarcie nowych tras w Trzcielu i Zbąszyniu stała się okazją do ich pierwszego przejścia w ramach zorganizowanej przez Oddział PTTK w Szamotułach imprezy „Powitanie wiosny na trasach TRInO”. Wzięło w niej udział 428 uczestników, którzy bez względu na zmienną tego dnia pogodą wyruszyli z mapami w poszukiwaniu punktów kontrolnych. TRInO polega bowiem, najprościej rzecz ujmując, na poznawaniu historii i walorów krajoznawczych danej miejscowości poprzez pokonanie określonej trasy i odnalezienie zaznaczonych na mapie punktów kontrolnych. Przy okazji, obserwując wskazane miejsca trzeba odpowiedzieć na zadane pytania lub dopasować zamieszczone zdjęcia (nie zawsze całe, nie zawsze współczesne). Pomysł na opracowanie kolejnych tras w kilku wielkopolskich miejscowościach pojawił się podczas ubiegłorocznego LXIV Ogólnopolskiego Wysokokwalifikowanego Rajdu Pieszego PTTK. Wędrujący trasą nr 1 Wojtek Drozda z warszawskiego Harcerskiego Klubu Turystycznego PTTK „Trep” niejako przy okazji zbierał materiały do opracowania nowych tras w Rogoźnie, Obornikach Wlkp., Pszczewie, Trzcielu i Zbąszyniu. Pomysł spodobał się organizatorom OWRP i kiedy jesienią powstała pierwsza z tras prowadząca ulicami Pszczewa, to z szamotulskiego oddziału na jej testowanie w ciągu miesiąca wyruszyło ponad 300 uczestników z siedmiu SKKT-PTTK. Wkrótce gotowe były kolejne trasy, których inauguracja odbyła się pierwszego dnia tegorocznej wiosny. W Trzcielu, niedużym miasteczku w powiecie międzyrzeckim na trasę wybrała się niemal cała szkoła, a dokładnie 242 uczniów, 28 nauczycieli i 29 rodziców. Tak liczne uczestnictwo było efektem corocznego udziału naszych uczniów w ciekawych przedsięwzięciach i wydarzeniach, stanowiących alternatywę dla popularnych pierwszego dnia wiosny wagarów. W tym roku wybór padł na TRInO. Scenariusz gry wydał mi się na tyle atrakcyjny, a przekaz z niej płynący ważny ze względu na walory poznawcze, że zaproponowałem udział całej społeczności szkolnej. Jak się okazało taki wybór okazał się strzałem w dziesiątkę – informował dyrektor Zespołu Edukacyjnego w Trzcielu Dariusz Orzeszko. Trzcielską trasę, wspólnie z jego uczniami, pokonywała też młodzież z SKKT-PTTK z SP w Ostrorogu (29 osób) i LO w Szamotułach (także 29 osób). Tym samym ustanowili oni wspólnie rekord w liczbie osób, które tego samego dnia przebyli jedną trasę TRInO. Jak ocenił dyrektor ZE w Trzcielu: Wszyscy uczestnicy zabawy byli zachwyceni taką formą spędzenia czasu na świeżym powietrzu, połączoną z odkrywaniem ciekawostek o swojej małej ojczyźnie. Z wypiekami na twarzy i radością rozwiązywali kolejne zagadki. TRInO pozwoliło i dzieciom i dorosłym odkryć nasze miasteczko z zupełnie innej, niezwykle ciekawej strony. Wszyscy uczestnicy zgodnie zadeklarowali ponowne przejście trasy ze swoimi rodzinami i polecenie jej jako wyjątkowej formy spędzania czasu. Tego samego dnia nowa trasa TRInO zaczęła także funkcjonować w Zbąszyniu (powiat nowotomyski). Wspólnie pokonywała ją młodzież z miejscowej szkoły podstawowej oraz z SP nr 2 w Międzychodzie; w sumie 71 osób. Na zakończenie zabawy czekały na nich atrakcje w miejscowym Muzeum Regionu Kozła. Wszyscy uczestnicy „Powitania wiosny na trasach TRInO” otrzymali specjalne certyfikaty potwierdzające fakt przebycia nowych tras. W ostatnich latach nastąpiła prawdziwa eksplozja zainteresowania trasami TRInO. Jego fenomen polega m.in. na tym, że łączą one w sobie aktywność ruchową przy jednoczesnym zaspokojeniu potrzeb poznawczych. Co ważne, trasy można pokonywać w dowolnym, dogodnym dla siebie czasie i wybranym towarzystwie. I to podoba się uczestnikom, a dla twórców i popularyzatorów TRInO najważniejsze są pozytywne głosy uczestników, których, jak widać nie brakuje. Z niecierpliwością czekamy więc na kolejne propozycje.

Słowa szczególnego podziękowania za pomoc w organizacji imprezy należą się też burmistrzowi Zbąszynia i Nadleśnictwu Trzciel.

Kilka uwag prezesa przed wyruszeniem na trasę po Zbąszyniu

Jeden z punktów kontrolnych znajdował się
na starym cmentarzu w Trzcielu

Mapy uczestnikom wręczał dyrektor Zespołu Edukacyjnego