Pływali Tanwią i zwiedzali muzea

 

W dniach 26-27 września br. Oddział PTTK w Żarnowie, zorganizował spływ kajakowy rzeką Tanew , jedną z najpiękniejszych rzek w południowo – wschodniej Polsce. Tanew wypływa na południowym Roztoczu, a kończy swój bieg wpadając do Sanu w Ulanowie. Spływ nazwano „Jesień na Tanwi”, wzięło w nim udział 16  kajakarzy.

W pierwszym dniu, w sobotę 26 września br. zwodowaliśmy kajaki w Wólce Biskiej w woj. lubelskim i  płynąc przez Łazory dotarliśmy do Harasiuk pokonując 15 km. Większa część spływu zrealizowana została w woj. podkarpackim. Rzeka  jest malownicza, szeroka, łatwa - płynie się bez większych przeszkód w nurcie. Po zakończeniu pierwszego etapu spływu, zrealizowaliśmy program krajoznawczy, zwiedzając  miasto Ulanów, a w nim Muzeum Flisactwa Polskiego.

lipiec-wrzesień/3(3)2020

Flisacy w dawnej Polsce zajmowali się rzecznym spławem towarów. Byli to w większości chłopi zamieszkujący nadrzeczne wsie, dla których było to dodatkowe,  sezonowe zajęcie. Ulanów był ważnym ośrodkiem dla spławów ze względu na swe położenie przy ujściu Tanwi do Sanu. Obecnie działa tu Bractwo Flisackie św. Barbary, kultywujące dawne tradycje flisackie w formie turystyczno – rekreacyjnej. W 2014 r. tradycje flisackie zostały wpisane na Krajową Listę Dziedzictwa Narodowego. Muzeum w Ulanowie zgromadziło wiele eksponatów związanych z flisactwem, nawet jego siedziba znajduje się w drewnianym domku zamieszkiwanym niegdyś przez rodzinę flisaka. Korzystając z pobytu w muzeum, uroczyście wręczono  brązową Turystyczną Odznakę Kajakową PTTK Blance Jakubowskiej, która przepłynęła już ponad 400 km szlaków wodnych.

Drugi dzień spływu wiódł trasą z Harasiuk przez Sieraków, Dąbrowicę do Dąbrówki (16 km). W obydwu dniach płynęliśmy pod sześcioma mostami drogowymi. Po zdaniu kajaków w Dąbrówce, udaliśmy się do Rudnika nad Sanem, aby zwiedzić Centrum Wikliniarstwa, działające przy Miejskim Domu Kultury w Rudniku . Ciekawostką jest fakt, że miejscowi producenci  wytwarzają najwięcej wyrobów wiklinowych w całej Europie. Dzięki temu Rudnik nad Sanem, okrzyknięto Polską Stolicą Wikliny .                 W Miejskim Domu Kultury, obok izby tradycji zorganizowano wystawę wiklinowych dzieł sztuki.  W Rudniku odbywają się cykliczne konkursy i targi wikliniarskie, a o kunszcie rzemieślników może świadczyć fakt, iż wykonali oni  wiklinową elewację polskiego pawilonu na Expo 2005 w Japonii. Miłym akcentem pobytu  była możliwość zakupienia  towarów wilkinowych  w muzealnym  sklepiku.

Udana wyprawa na Tanew, zainspirowała uczestników do zaplanowania w przyszłym roku dwudniowego spływu Sanem.

Włodzimierz Szafiński