„Poznajemy Ojcowiznę” w 2022 roku
W dniach 10–12 czerwca 2022 roku w Kozienicach odbył się pierwszy po pandemicznej przerwie Centralny Zlot Laureatów XXIX Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Krajoznawczego „Poznajemy Ojcowiznę”.
Uczestnicy dwóch poprzednich konkursów otrzymywali nagrody pocztą ze względu na pandemiczne obostrzenia, jednak ciągłość imprezy została zachowana. Tegoroczny zlot organizowali przedstawiciele oddziału PTTK w Kozienicach. Honorowym patronatem objęli konkurs minister edukacji i nauki, marszałek województwa mazowieckiego, starosta kozienicki, burmistrz Kozienic i wójt gminy Magnuszew.
Na finałowe rozstrzygnięcie przysłano w tym roku 38 prac w kategorii szkół podstawowych oraz 15 prac ze szkół ponadpodstawowych. Prezentowały szeroki wachlarz tematów. Jury miało niełatwe zadanie, ale i niezmiernie ciekawe zadanie: prace przybliżały niezwykłe biografie, historie regionalne, zapomniane zwyczaje oraz miejsca niezwykłe przyrodniczo.
W Muzeum Regionalnym im. prof. Tomasza Mikockiego w Kozienicach, znajdującym się w dawnym budynku przypałacowym, przywitali uczestników i ich opiekunów: prezes Oddziału PTTK w Kozienicach Arkadiusz Nowakowski i wiceprezes Mirosław Mazur oraz dyrektor muzeum dr Maciej Kordas. Następnie młodzież wyruszyła na zwiedzanie okolicy. Przewodnicy ciekawie opowiadali o budowie mostu pontonowego w Kozienicach, który przysłużył się wojskom Władysława Jagiełły podczas przeprawy przez Wisłę w 1410 roku. Uczestnicy zwiedzili pałac, zabudowę małomiasteczkową, kościół św. Krzyża i klasztor bezhabitowych Sióstr Franciszkanek od Cierpiących, które założyła w XIX wieku kozieniczanka, matka Kazimiera Gruszczyńska. Byli również nad Jeziorem Kozienickim, powstałym w wyniku odcięcia zakola starorzecza Wisły.
W sobotni poranek 11 czerwca, w Centrum Kulturalno-Artystycznym w Kozienicach, odbyło się podsumowanie konkursu i wręczenie nagród. Przybyło wielu znakomitych gości: Izabela Stelmańska, zastępca dyrektora Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie i prezes Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, Adrianna Grych, naczelnik Wydziału Zdrowia, Edukacji i Sportu starostwa powiatowego w Kozienicach, Sylwia Wąsik, sekretarz gminy Kozienice, Andrzej Gordon, dziekan Kręgu Seniorów PTTK i jednocześnie przewodniczący jury konkursowego, Waldemar Osypiuk, wiceprezes Zarządu Głównego PTTK, Paweł Zań, członek Zarządu Głównego PTTK, oraz Joanna Lipińska, sekretarz Zarządu Mazowieckiego Forum Oddziałów PTTK.
Andrzej Gordon odczytał nazwiska wyróżnionych.
- Grand Prix w kategorii szkół podstawowych otrzymał Aleksander Sikorski ze Szkoły Podstawowej nr 13 w Szczecinie za pracę „Babcia Ela i jej chińskie tajemnice”, napisaną pod opieką Joanny Sikorskiej. Jest to niezwykle ciekawa praca o zapomnianym fenomenie Polonii zamieszkującej mandżurski Harbin przed II wojną światową.
- Grand Prix w kategorii szkół ponadpodstawowych otrzymała Wiktoria Cytryniak z II Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół nr 1 im. Legionów Polskich w Kozienicach za pracę „Kozienice i okolice – szlaki przyrodniczo-historyczne” napisaną pod kierunkiem Mirosława Mazura.
Wręczono również cztery nagrody specjalne.
- Nagrodę Komisji Krajoznawczej ZG PTTK otrzymał Grzegorz Roda ze Szkoły Podstawowej nr 50 im. Emilii Plater w Gdańsku za pracę „Odznaka Turystyczno-Krajoznawcza »«Miłośnik Sopotu«»” powstałą pod opieką Hanny Jarosz.
- Mazowieckie Forum Oddziałów PTTK co roku funduje Nagrodę im. Łukasza Wojeckiego, tragicznie zmarłego uczestnika konkursu; tym razem otrzymała ją Malwina Dendewicz z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego, Publicznej Szkoły Podstawowej im. Orląt Lwowskich w Szybowicach za pracę „Busia, czyli moja prababcia Malwina”, którą przygotowała pod opieką Franciszka Dendewicza.
- Komisja Ochrony nad Zabytkami ZG PTTK nagrodziła Karolinę Sobaszkiewicz ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Śniadeckiego w Żninie, która pod kierunkiem Sylwii Trojan napisała pracę „Bez przyszłości nie ma przyszłości. Historia miasta w mieście, czyli fabryki cukru w Żninie”.
- Nagrodę Polskiego Komitetu Olimpijskiego otrzymały Karolina i Kacper Stasiakowie ze Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Białaczowie za pracę „Sport łączy pokolenia”, nad którą opiekę dzierżyła Joanna Świątek.
- Nagrodzono również nauczycieli, których podopieczni już kilkukrotnie docierali ze swymi pracami do finału centralnego – tym razem Nagrodę im. Heleny Cieślak otrzymały Anna Tasak i Mirosława Zwierzchowska.
Po części oficjalnej przyszedł czas na dalsze poznawanie uroków krajoznawczych ziemi kozienickiej. Uczniowie wraz z opiekunami i rodzicami zwiedzili Muzeum Oręża Polskiego im. 1 Brygady Pancernej Bohaterów Westerplatte oraz pomnik-mauzoleum żołnierzy Wojska Polskiego w Studziankach Pancernych. W Magnuszewie spotkali się z wójtem gminy Markiem Drapałą, który był przewodnikiem po swej gminie i zorganizował krótkie spotkanie z ks. Florianem Rafałowskim, sybirakiem urodzonym w Pińsku. Dalsze punkty programu obejmowały zwiedzanie kwatery żołnierskiej na miejscowym cmentarzu, pomnik upamiętniający biwak powstańców styczniowych w Kępie-Anielinie; w Rożniszewie uwagę zwrócił niewielki kopiec usypany ku czci Tadeusza Kościuszki. Uczestnicy dotarli też do skansenu bojowego I Armii Wojska Polskiego w Mniszewie, gdzie wójt Drapała opowiedział o walkach na przyczółku warecko-magnuszewskim. Z wieży widokowej można było zobaczyć panoramę nadwiślańską – miejsce walk z sierpnia 1944 r.
Na niedzielny poranek zaplanowano przejście urokliwym szlakiem przez Puszczę Kozienicką do rezerwatu „Królewskie Źródła”. Na koniec wszyscy otrzymali z rąk Mirosława Mazura brązowy stopień odznaki „Turysta Ziemi Kozienickiej”.
Pełna lista nagrodzonych dostępna jest na stronie www.mlodziez.pttk.pl
KOD QR (JEST OSOBNO JPG)
Tekst: Lucyna Mańkowska, Marcin A. Klemenski (przewodnicząca i sekretarz Rady Programowej ds. Młodzieży Szkolnej ZG PTTK)
Zdjęcia: Mirosław Mazur
Podpisy pod zdjęcia
- Przewodnik prezentuje replikę sztucera produkowanego w Kozienicach w XVIII wieku
- Wójt gminy Magnuszew Marek Drapała opowiada o zbiorach w muzeum militarnym w Mniszewie
- Uczestnicy Ojcowizny w rezerwacie „Królewskie Źródła”
- Pieczenie kiełbasek w Mniszewie