Przewodnik czeka
„Przewodnik czeka” to cykl wycieczek skierowanych do mieszkańców Olsztyna i ich gości. Odbywają się one już od 2007 roku. Po dwuletniej przerwie, spowodowanej przeciągającą się epidemią, lokalni przewodnicy PTTK wracają do lubianej i popularnej tradycji sobotnich spacerów, podczas których wyszukują nowe tematy, zagadnienia i niespodzianki dla chętnych.
Hasło będące nazwą wydarzenia ma swa tradycję sięgająca czasów tuż po II wojnie światowej. Miejscowi przewodnicy pokazywali miasto nowo przybyłym przesiedleńcom, a do udziału w spacerach namawiała lokalna redakcja Polskiego Radia.
Dalecy jesteśmy od twierdzenia, że historia zatoczyła koło, ale mamy teraz w polskich miastach nowych mieszkańców, choćby i tymczasowych. Może warto opowiedzieć im o miejscach, w których przychodzi im spędzać czas? Do takiego wniosku doszła olsztyńska przewodniczka posługująca się językiem rosyjskim i zaproponowała wycieczkę dla gości z Ukrainy. Ogłoszenie o terminie i miejscu spotkania umieszczone zostało w mediach społecznościowych oraz przekazane do ośrodków, w których przebywają ukraińskie rodziny. Tym samym po raz pierwszy w historii cyklu „Przewodnik Czeka” wycieczka została przeprowadzona w języku innym niż polski!
Mimo iż za każdym razem na takie spacery po mieście chętni przychodzą spontanicznie, bez wcześniejszych zapisów, przewodnicy mają świadomość, że są one już na tyle zakorzenione w świadomości mieszkańców, że zawsze można liczyć na stałą ekipę fanów historii i miłośników miasta oraz na osoby zainteresowane konkretnym tematem wycieczki. Tym razem było nieco inaczej – nie mieliśmy pojęcia, czy pomysł spodoba się gościom, czy zechcą pojawić się spontanicznie w wyznaczonym miejscu, zwłaszcza że termin przypadł na Wielką Sobotę w obrządku wschodnim…
Na szczęście obawy okazały się płonne. 23 kwietnia pod Wysoką Bramą pojawiło się ponad dwadzieścia osób w różnym wieku – głównie mam i babć z dziećmi i wnukami Jak się okazało, goście przybyli do Polski z bardzo różnych regionów ogarniętej wojną Ukrainy. Ponieważ wycieczka była wstępem do historii Olsztyna, jej trasa wiodła przez Stare Miasto i uwzględniała najważniejsze jego zabytki, jak Zamek Kapituły Warmińskiej, Wysoka Brama, Stary Ratusz i Konkatedra p.w. Św. Jakuba.
Uczestnicy byli bardzo zaciekawieni opowieściami przewodniczki. Zadawali pytania, dodawali własne komentarze i już w trakcie spaceru dopytywali, czy będą kolejne. Wędrówka trwała blisko dwie godziny i zakończyła się we wspaniałej atmosferze uśmiechów, wymiany kontaktów i składania wielkanocnych życzeń. Najmłodsi otrzymali czekoladowe pisanki!
Mamy nadzieję, że podobnie jak Olsztyn odbudowano po zniszczeniach spowodowanych przez Armię Czerwoną, tak i miasta Ukrainy wkrótce podniosą się z gruzów, a pobyt w Polsce i tego typu spotkania nasi ukraińscy przyjaciele będą wspominać z sympatią.
Tekst: Marta Kruk
Zdjęcia: Aleks Netsivka