Rajd w hołdzie powstańcom styczniowym

W celu przypomnienia największego w XIX wieku zrywu patriotycznego Polaków, Oddział PTTK w Żarnowie oraz Urząd Gminy w Aleksandrowie wraz z lokalnymi szkołami, zorganizowali po raz kolejny uroczysty rajd i 1 lutego 2020 roku rozpoczęli wspólne patriotyczne wędrowanie.

styczeń-marzec/1(1)2020

Trasa zaczęła się w miejscowości Klew, poprzez Brzezie, Wacławów do Skotnik, gdzie w miejscowej szkole odbyło się jego uroczyste zakończenie. Do przejścia było 8 kilometrów, a na starcie pojawiły się drużyny szkolne z Aleksandrowa, Dąbrowy nad Czarną, Przedborza, Skotnik i Żarnowa oraz grupa pań z Koła Gospodyń Wiejskich "Nad Czarną" w Skórkowicach i turyści indywidualni z Piotrkowa Trybunalskiego, Skarżyska Kamiennej i Końskich.

Mimo zimowego miesiąca, pogoda dopisywała uczestnikom. Już na starcie wszyscy otrzymali pamiątkowe plakietki, przedstawiające stroje powstańców styczniowych. Po krótkiej pogadance, turyści ustawili się do wspólnego zdjęcia i wyruszyli na trasę. Nad bezpieczeństwem wędrujących, oprócz nauczycieli czuwali strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej. Po dotarciu do szkoły w Skotnikach, na rajdowców czekała niespodzianka: prezentacja broni używanej przez powstańców, wystrzały z armaty i pogadanka wprowadzająca w atmosferę tamtych dni. Było to dziełem grupy rekonstrukcji historycznej "Patrioci i fabrykanci Staropolskiego Zagłębia Przemysłowego", działającej przy zabytkowym zakładzie hutniczym w Maleńcu, z inicjatywy dyrektora Macieja Chłopka. Pokaz cieszył się dużym zainteresowaniem, miał również walory edukacyjne.

W części oficjalnej, dyrektor szkoły w Skotnikach oraz Włodzimierz Szafiński powitali gości i uczestników. Szkoła przygotowała okolicznościową dekorację i ciekawy program artystyczny o tematyce patriotycznej. Była też okazja, by podziękować placówce za pomoc i zaangażowanie. Na wniosek zarządu O/PTTK w Żarnowie, została odznaczona przez Zarząd Główny w Warszawie medalem PTTK za pomoc i współdziałanie. Wieloletnia opiekunka szkolnego koła turystyczno – krajoznawczego Anna Jaruga, otrzymała Brązową Honorową Odznakę PTTK, Lilii Fidelus z Żarnowa wręczono Brązową Odznakę: „Zasłużony w pracy PTTK wśród młodzieży". Zgromadzeni mogli obejrzeć prelekcję multimedialną pt: Pamięć o Powstaniu Styczniowym w działaniach Oddziału PTTK w Żarnowie oraz wysłuchać pogadanki o powstaniu styczniowym, wygłoszonej przez Przemysława Ciszewskiego. Zgodnie z regulaminem rajdu, odbył się też konkurs historyczny, do którego zgłosiło się ogółem 12 uczniów. Najlepszymi okazali się: Krystian Dzitkowski (I miejsce) i Rafał Kobędza (II miejsce), obaj ze Szkoły Podstawowej w Skotnikach oraz Paweł Łęcki ( III miejsce) ze Szkoły Podstawowej w Aleksandrowie. Laureaci konkursu otrzymali cenne nagrody książkowe, ufundowane przez wójta gminy Aleksandrów Pawła Mamrota.
Godnym odnotowania jest fakt, iż w tegorocznej edycji Rajdu Szlakiem Powstania Styczniowego wzięło udział 168 osób.

Włodzimierz Szafiński