Słownik biograficzny krajoznawców polskich

Komisja Krajoznawcza ZG PTTK wraz z Centralną Biblioteką PTTK przystąpiły do opracowania i wydania Słownika biograficznego krajoznawców polskich (Uchwała nr 18e/XX KK z 10 grudnia 2023 roku). To znaczące przedsięwzięcie wydawnicze, którego celem jest ukazanie rozwoju krajoznawstwa na przestrzeni wieków poprzez ludzi, ich czyny i myśli. Ta publikacja będzie naszym wspólnym dziełem.

Słownik biograficzny krajoznawców polskich będzie zawierał biogramy osób, które szczególnie przyczyniły się w historii Polski do rozwoju działalności krajoznawczej i turystycznej zarówno w skali kraju, jak i w poszczególnych jego regionach. W Słowniku zamieszczane będą biogramy wyłącznie osób nieżyjących. Publikacja ma charakter naukowy. Planowane jest wydanie Słownika w tzw. systemie holenderskim (w każdym tomie hasła będą ułożone alfabetycznie).

Projekt wspiera merytorycznie Rada Naukowa z przewodniczącym prof. Januszem Zdebskim; nad pracami czuwa Rada Redakcyjna z przewodniczącym i inicjatorem pomysłu dr. Andrzejem Rembalskim, na koordynatora projektu powołano Marię Janowicz, na redaktor prowadzącą Małgorzatę Pawłowską.

Zachęcamy do zgłaszania osób zasłużonych dla polskiego krajoznawstwa oraz do opracowania poszczególnych biogramów. Teksty prosimy przesyłać do CB PTTK (Maria Janowicz, cb@pttk.pl; Mał­gorzata Pawłowska, mnpawlowska@gmail.com), gdzie w zbiorach specjalnych gromadzone są mate­riały związane ze Słownikiem.

Zainteresowani autorzy otrzymają instrukcję opracowania hasła do Słownika. Objętość jednego biogramu obejmuje maksymalnie 5 stron znormalizowanego maszynopisu (1800 znaków na stronie). Zapraszamy do współpracy.

Szymon Bijak
Przewodniczący Komisji Krajoznawczej ZG PTTK

Maria Janowicz
Kierownik Centralnej Biblioteki PTTK