Spotkania na ziemi łowickiej
XXIV Ogólnopolski Zlot Nizinny Przewodników Turystycznych PTTK połączony był z obchodami jubileuszu 60-lecia Koła Przewodników Terenowych PTTK im. Anieli Chmielińskiej w Łowiczu. Odbył się w dniach 16–18 września 2022 roku. Łowiccy gospodarze przygotowali bogaty program dla grupy 80 przewodników, którzy przyjechali z całej Polski, z ponad 30 miast.
Pierwszego dnia goście zostali oprowadzeni po największych atrakcjach miasta, zobaczyli m.in. katedrę łowicką, krypty prymasowskie, byli w Muzeum Diecezjalnym i Muzeum Guzików. Zajrzano też do Kościoła Pijarów pw. Matki Bożej Łaskawej i św. Wojciecha, na Stary i Nowy Rynek. Duże zainteresowanie wzbudziły wmurowane w centrum miasta tablice ze szkła hartowanego z wycinanką łowicką, czyli „AlejA Gwiozd”. Wieczorem uczestnicy zlotu wyruszyli w podróż sentymentalną – zwiedzili Muzeum Motoryzacji „Motonostalgia”.
Kolejnego dnia odbyła się sesja krajoznawczo-jubileuszowa, w której uczestniczyło wielu znamienitych gości: członkowie lokalnego samorządu ze starostą łowickim Marcinem Kosiorkiem, burmistrzem Łowicza Krzysztofem Janem Kalińskim, wójtem Nieborowa Jarosławem Papugą, przybyli przedstawiciele placówek kulturalnych z Łowicza i regionu, m.in. muzeów, bibliotek, ośrodków kultury, przedstawiciele organizacji i stowarzyszeń, z którymi współpracuje łowickie Koło. Przyjechali także przedstawiciele władz Zarządu Głównego PTTK z Głównej Komisji Rewizyjnej, Głównego Sądu Koleżeńskiego oraz Komisji Przewodnickiej.
Prezes Koła Zdzisław Kryściak przybliżył 60-letnią historię Koła Przewodników w Łowiczu. Monika Antczak, kurator Muzeum w Nieborowie i Arkadii, omówiła straty wojenne i grabieże niemieckie w pałacu nieborowskim w latach okupacji. Trzeci z wykładów dotyczył prac archeologicznych w ramach badań krypt pod łowicką katedrą, przygotowała go Monika Kamińska, kierująca tym przedsięwzięciem. W przerwie był czas na zapoznanie się z okolicznościową wystawą powstałą w związku z 60-leciem Koła i kronikami działalności w ostatnich latach.
Po sesji odbyły się wyjazdy krajoznawcze do atrakcji turystycznych w regionie. Odwiedzono m.in. Muzeum Ludowe w Sromowie, Muzeum ZNP w Pilaszkowie, kościoły w Chruślinie, Sobocie, Boczkach Chełmońskich, Kiernozi, Złakowie Kościelnym i dwór Chełmońskich w Boczkach oraz pałac w Kiernozi. A na koniec czekała gości jeszcze jedna atrakcja – integracyjna kolacja, której towarzyszył występ zespołu śpiewaczego „Ksinzoki”.
Trzeci dzień rozpoczęto od porannej mszy św. w kościele parafialnym w Nieborowie, którą odprawił ks. bp Wojciech Osial, przyjaciel środowiska przewodnickiego. Ostatnim punktem programu zlotu było zwiedzanie pałacu i parku w Nieborowie oraz parku angielskiego w Arkadii. Po obiektach oprowadzali Katarzyna Tracz, Katarzyna Skierska-Pięta, Wojciech Czapnik i Zdzisław Kryściak. Uczestnicy zlotu zgodnie stwierdzili na koniec, że są pełni wrażeń i zdobytej wiedzy o regionie łowickim i że „te trzy dni i noce były za krótkie”.
Tekst Zdzisław Kryściak
Prezes Koła Przewodników Terenowych PTTK im. Anieli Chmielińskiej w Łowiczu.
Zdjęcia Kinga Kryściak
- Łowiccy przewodnicy ze sztandarem Koła Przewodników
- Prezes łowickiego Koła Zdzisław Kryściak oprowadza grupę przewodników po kryptach katedry łowickiej
- Wyróżnieni brązowymi Honorowymi Odznakami PTTK. Od lewej: Dariusz Milczarek, Dorota Wiśniewska i Agnieszka Walczak-Caban. Odznaczenia wręczali Wojciech Napiórkowski – wiceprezes GSK PTTK, i Swietłana Koniuszewska – przewodnicząca Komisji Przewodnickiej ZG PTTK
- Wyróżnienia podawali do wręczenia młodzi członkowie PTTK w strojach łowickich