Turniejowe zmagania w Świdnicy
Finał Centralny 48. Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno-Krajoznawczego miał się odbyć dwa lata temu. Niestety, COVID-19 pokrzyżował plany i trzeba było imprezę przełożyć. W końcu w 2022 roku udało się!
Laureaci etapów wojewódzkich dotarli do gościnnej Świdnicy 16 czerwca, w Boże Ciało. Po kolacji organizatorzy zaprosili ich na spacer po pięknej okolicy. Zwiedzili katedrę pw. św. Stanisława i św. Wacława, obejrzeli też luterański Kościół Pokoju, jeden z najcenniejszych drewnianych kościołów Dolnego Śląska, gdzie spotkali się z Bożeną Pytel, żoną biskupa diecezji wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.
W piątkowy poranek odbyło się uroczyste rozpoczęcie turnieju. Uczestników i ich opiekunów powitali Zbigniew Curył, organizator finału, Jacek Potocki, członek Zarządu Głównego PTTK, i Lucyna Mańkowska, przewodnicząca Rady Programowej ds. Młodzieży Szkolnej, oraz Wojciech Król, sędzia główny. Nauczyciele udali się na wycieczkę do Kłodzka, a ich podopieczni rozpoczęli zmagania w konkurencjach turniejowych – testach z wiedzy krajoznawczej, pierwszej pomocy przedmedycznej i przepisów ruchu drogowego. Kolejnym punktem konkursu było turystyczne ABC, czyli rozpoznawanie skał i minerałów, tropów i roślin, a także kolarski tor przeszkód.
Po przerwie obiadowej młodzież pojechała do Bystrzycy Górnej, gdzie uczestniczyła w ostatniej konkurencji tego dnia: marszu na orientację, który był trudny ze względu na warunki pogodowe i… liczne komary.
W sobotę młodzież i jej opiekunowie zwiedzili Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej, kompleks Włodarz w Jugowicach, czyli fragment podziemi słynnego projektu o kryptonimie Riese (z niem. olbrzym), a także perłę Dolnego Śląska – zamek Książ w Wałbrzychu. Wieczorem na uczestników czekała kolacja w dawnym folwarku w Piotrowicach Świdnickich, gdzie obecnie trwają prace nad utworzeniem Muzeum Rolnictwa.
W niedzielny poranek odbyło się uroczyste podsumowanie 48. OMTTK i przyszedł czas na ogłoszenie wyników.
- W kategorii szkół podstawowych I miejsce zajęła drużyna „ToTuToTam” z Młodzieżowego Domu Kultury w Świdnicy w składzie: Agata Hruszowiec, Jan Wojewodzic i Piotr Ziarnowski (opiekun Łukasz Ziarnowski). II miejsce przyznano drużynie ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Biłgoraju (opiekun Urszula Górniak), a III – zespołowi ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Kłodzku (opiekun Bernadeta Żuk).
- W kategorii szkół ponadpodstawowych zwyciężył zespół z Młodzieżowego Klubu Krajoznawczo-Turystycznego „Tramp” skupiający uczniów z liceów w Bogatyni i Zgorzelcu w składzie: Hubert Olech, Wojciech Pająk, Marcelina Szymaniak (opiekun Aneta Strojanowska). II miejsce zajął SKKT „Protektory” z Kozienic (opiekun Mirosław Mazur), a III – drużyna „Książęta” z 1 LO im. Książąt Pomorskich w Rumi (opiekun Jacek Pałubicki).
- Przyznano też nagrody indywidualne: nagrodę dla najmłodszego uczestnika otrzymał Piotr Ziarnowski ze Świdnicy; za ocenę odznak i uprawnień turystycznych wyróżniono Agatę Hruszowiec ze Świdnicy i Karolinę Stokłosę z Prudnika; w teście wiedzy zwyciężyły Agata Hruszowiec i Sara Smagol z Kozienic. W kategorii turystyczny rower (tor przeszkód) najlepsi byli Jan Wojewodzic ze Świdnicy, Filip Kuba z Kłodzka, Eryk Łoński i Kacper Pawluk z Biłgoraja, Mikołaj Wojcieszek z Janikowa oraz Karol Okrój z Wejherowa. Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Dolnośląskiego i Nadleśnictwo Świdnica również przyznały nagrody za najlepsze wyniki w konkurencji fauny i flory parków krajobrazowych Dolnego Śląska – otrzymały je bezkonkurencyjne drużyny „ToTuToTam” i „Protektory” oraz zespoły z XIII LO w Szczecinie i z ZSO nr 1 w Prudniku.
Atmosfera imprezy była niezwykła, najwyraźniej uczestnicy turnieju i nauczyciele byli spragnieni wrażeń turniejowych po dwuletniej, pandemicznej przerwie. Zbigniewowi Curyle i jego zespołowi należą się słowa podziękowania – mimo obiektywnych trudności tegoroczny turniej został przygotowany na wysokim poziomie.
Miejscem przyszłorocznego turnieju będzie to Rumia w województwie pomorskim. Finał przygotują Jacek Pałubicki i Danuta Sosnowska z Oddziału Regionalnego PTTK w Gdańsku.
Tekst Lucyna Mańkowska, Marcin A. Klemenski (przewodnicząca i sekretarz Rady Programowej ds. Młodzieży Szkolnej ZG PTTK)
Zdjęcia Zbigniew Curył
Podpisy pod zdjęcia
Zdjęcia 1– 3
Część teoretyczna konkurencji obejmowała test z zagadnień krajoznawczych, turystycznych, i zasad udzielania pierwszej pomocy
- Uczestnicy na tle zamku w Piotrowicach Świdnickich
- Zbigniew Curył z najlepszą drużyną w kategorii szkół podstawowych - kołem „ToTuToTam” ze Świdnicy