W labiryncie rzeszowskich podziemi

Rzeszów to miasto, które nie zatraciło ducha daw­nych czasów, a jedno­cześnie śmiało wkracza tu nowoczesność. Te dwie sfery łączy w sobie Podziemna Trasa Tury­styczna „Rzeszowskie Piwnice”.

W kilku etapach w mie­ście nad Wisłokiem stworzono atrakcję, któ­ra cieszy się ogromnym powodzeniem i jest wy­soko oceniana przez zwiedzających. W 2024 roku rzeszowskie podzie­mia otrzymały Złoty Certyfikat za Najlepszy Pro­dukt Turystyczny Podkarpacia.

Znajdujące się pod płytą rynku pozostałości nie­gdysiejszych kupieckich piwnic tworzą labirynt korytarzy wypełnionych ekspozycją, dzięki której poznamy historię miasta i regionu, jego mieszkań­ców, kulturę oraz tradycje. Wykorzystano tu nowo­czesne urządzenia multimedialne i nowatorskie rozwiązania technologiczne.

Wejście do Podziemnej Trasy Turystycznej znajduje się przy
rzeszowskim Ratuszu (ul. Rynek 26) fot. Zbigniew Sewerniak

Udostępnione dziś do zwiedzania tunele drążono w miękkim lessie, co znacznie ułatwiało prace. Ich konstrukcję wzmacniano dębowym drewnem oraz murami z cegły lub kamienia.

Trasę tworzy sieć podziemnych pomieszczeń i kory­tarzy budowanych przez setki lat przez rzeszowskich mieszczan i kupców z różnym przeznaczeniem. Maga­zyny zapewniały towarom odpowiednią tempera­turę. Niektóre piwnice służyły jako sklepy, inne mie­ściły zakłady wytwórcze i produkcyjne. Co istotne w tamtych czasach, podziemia chroniły także przed złodziejami, pożarami i najazdami obcych wojsk.

Trasa „Rzeszowskich Piwnic” liczy prawie 400 metrów oraz około 150 schodów. Obejmuje łącznie 25 piwnic oraz 15 korytarzy, a podczas zwie­dzania schodzimy nawet na głębokość dziesięciu metrów. Najwęższym punktem na trasie są Lochy Tatarskie, o szerokości zaledwie 70 centymetrów.

Wędrując podziemiami, poznamy średnio­wieczny Rzeszów, dowiemy się, jak zmieniał się wygląd miasta, jak żyli i czym zajmowali się rze­szowscy rzemieślnicy i kupcy. Odwiedzimy warsz­taty, sklep kolonialny oraz karczmę, gdzie czekają przepisy na podkarpackie przysmaki. Najnowsza historia regionu to także przemysł – od lampy naf­towej Ignacego Łukasiewicza po zakłady Doliny Lotniczej.

Rzeszowskie Piwnice pełniły funkcję magazynów handlowych. Powstały w skale lessowej fot. Krzysztof Zajączkowski/UMWP

Rzeszowskie podziemia oferują atrakcje dla najmłodszych – mogą zobaczyć z bliska ropuchę znaną z fontanny na rzeszowskim rynku, zwiedzić dom średniowiecznego kupca, przymierzyć stroje czy wejść na prawdziwy motocykl żużlowy. Histo­rię przybliżają multimedialne stanowiska angażu­jące wszystkie zmysły.

Rzeźba ropuchy Romildy fot. Rude i Czarne Travel Blog

Tekst Mateusz Podkul
Zdjęcie Krzysztof Zajączkowski/UMWP