Rzeszów to miasto, które nie zatraciło ducha dawnych czasów, a jednocześnie śmiało wkracza tu nowoczesność. Te dwie sfery łączy w sobie Podziemna Trasa Turystyczna „Rzeszowskie Piwnice”.
W kilku etapach w mieście nad Wisłokiem stworzono atrakcję, która cieszy się ogromnym powodzeniem i jest wysoko oceniana przez zwiedzających. W 2024 roku rzeszowskie podziemia otrzymały Złoty Certyfikat za Najlepszy Produkt Turystyczny Podkarpacia.
Znajdujące się pod płytą rynku pozostałości niegdysiejszych kupieckich piwnic tworzą labirynt korytarzy wypełnionych ekspozycją, dzięki której poznamy historię miasta i regionu, jego mieszkańców, kulturę oraz tradycje. Wykorzystano tu nowoczesne urządzenia multimedialne i nowatorskie rozwiązania technologiczne.

Wejście do Podziemnej Trasy Turystycznej znajduje się przy
rzeszowskim Ratuszu (ul. Rynek 26) fot. Zbigniew Sewerniak
Udostępnione dziś do zwiedzania tunele drążono w miękkim lessie, co znacznie ułatwiało prace. Ich konstrukcję wzmacniano dębowym drewnem oraz murami z cegły lub kamienia.
Trasę tworzy sieć podziemnych pomieszczeń i korytarzy budowanych przez setki lat przez rzeszowskich mieszczan i kupców z różnym przeznaczeniem. Magazyny zapewniały towarom odpowiednią temperaturę. Niektóre piwnice służyły jako sklepy, inne mieściły zakłady wytwórcze i produkcyjne. Co istotne w tamtych czasach, podziemia chroniły także przed złodziejami, pożarami i najazdami obcych wojsk.
Trasa „Rzeszowskich Piwnic” liczy prawie 400 metrów oraz około 150 schodów. Obejmuje łącznie 25 piwnic oraz 15 korytarzy, a podczas zwiedzania schodzimy nawet na głębokość dziesięciu metrów. Najwęższym punktem na trasie są Lochy Tatarskie, o szerokości zaledwie 70 centymetrów.
Wędrując podziemiami, poznamy średniowieczny Rzeszów, dowiemy się, jak zmieniał się wygląd miasta, jak żyli i czym zajmowali się rzeszowscy rzemieślnicy i kupcy. Odwiedzimy warsztaty, sklep kolonialny oraz karczmę, gdzie czekają przepisy na podkarpackie przysmaki. Najnowsza historia regionu to także przemysł – od lampy naftowej Ignacego Łukasiewicza po zakłady Doliny Lotniczej.

Rzeszowskie Piwnice pełniły funkcję magazynów handlowych. Powstały w skale lessowej fot. Krzysztof Zajączkowski/UMWP
Rzeszowskie podziemia oferują atrakcje dla najmłodszych – mogą zobaczyć z bliska ropuchę znaną z fontanny na rzeszowskim rynku, zwiedzić dom średniowiecznego kupca, przymierzyć stroje czy wejść na prawdziwy motocykl żużlowy. Historię przybliżają multimedialne stanowiska angażujące wszystkie zmysły.
Tekst Mateusz Podkul
Zdjęcie Krzysztof Zajączkowski/UMWP