W bieżącym roku mija pół wieku od momentu, kiedy w telewizyjnej dobranocce zagościł Miś Uszatek. To doskonała okazja, aby odwiedzić Rzeszów i tutejsze Muzeum Dobranocek, jedyny w Polsce tego rodzaju obiekt, posiadający unikatowe zbiory związane z historią polskiej i zagranicznej animacji dla dzieci, począwszy od najstarszych wieczorynek emitowanych w I Programie Telewizji Polskiej.
Dla starszych wizyta w muzeum to sentymentalny powrót do dzieciństwa, dla młodszych – odkrywanie nowych animacji. Muzeum powinny koniecznie zwiedzać całe wielopokoleniowe rodziny. Dziadkowie i rodzice mogą wrócić wspomnieniami do czasów swojego dzieciństwa, mając przy tym okazję pokazać dzieciom lub wnukom swoich ulubionych bajkowych bohaterów.
Muzeum zostało otwarte w 2009 roku na bazie bezcennej kolekcji Wojciecha Jamy, który przekazał ją na rzecz nowo powstałej placówki. Zbiory te obejmują pamiątki związane przede wszystkim z produkcjami telewizyjnymi, które gościły na antenie Telewizji Polskiej w latach 1962–2013. Pierwszą z nich była bajka kukiełkowa Jacek i Agatka, a ostatnią brytyjska seria Świnka Peppa.

W Muzeum Dobranocek można spotkać postacie z kultowych animacji, w tym Misia Uszatka fot. ze zbiorów Muzeum Dobranocek w Rzeszowie
Zbiory muzeum zawierają mi.in. eksponaty z planów realizacyjnych filmów animowanych – scenopisy, projekty lalek, obrazkowe wersje scenariuszy filmowych oraz folie animacyjne. Skarbem jest jedyny istniejący rękopis oraz maszynopis scenariuszy Jacka i Agatki. Obok nich spotkamy innych bohaterów wieczorynek: Bolka i Lolka, Reksia, Gąskę Balbinkę, Misia Uszatka, Colargola, Plastusia, Pingwina Pik-Poka, Kota Filemona i Koziołka Matołka. Nie brakuje także zagranicznych postaci: Wilka i Zająca, Pszczółki Mai, Smerfów oraz bohaterów animacji Disney’a.
Bohaterowie bajek trafiali do domów jako figurki, zabawki, książki, komiksy i filmy na dawnych nośnikach: płytach winylowych, taśmach szpulowych, kasetach magnetofonowych i VHS.
Są tu również liczne gadżety, np. gry planszowe i karciane, proporczyki, plakietki, znaczki pocztowe czy kolekcjonerskie numizmaty, opakowania po gumach do żucia oraz słodyczach. Bajkowi bohaterowie pojawiali się także na zastawach stołowych, zeszytach, przyborach szkolnych, a nawet na odzieży.
Muzeum realizuje liczne projekty edukacyjne, warsztaty artystyczne, wydarzenia kulturalne, projekcje i konkursy. W tym wyjątkowym miejscu odbywają się filmowe projekcje dobranocek.
Tekst Mateusz Podkul
Zdjęcia Ze zbiorów Muzeum Dobranocek w Rzeszowie