X Ogólnopolskie Forum Przewodników Turystycznych w Warszawie

Przewodnik w wielkim mieście. Już po raz 10-ty przewodnicy turystyczni spotkali się na Ogólnopolskim Forum Przewodników Turystycznych, którego pomysłodawczynią jest Anna Sierpińska, a kontynuatorami organizatorzy kolejnych edycji wydarzenia.

styczeń-marzec/1(1)2020

Organizowane co roku, w drugi weekend lutego spotkanie, cieszy się niesłabnącym powodzeniem. Tegoroczne, jubileuszowe, zorganizowane zostało 7-9 lutego 2020 roku przez Samorząd Przewodników Turystycznych PTTK Województwa Mazowieckiego, we współpracy z Warszawskim Oddziałem Przewodników PTTK oraz Studenckim Kołem Przewodników Turystycznych przy Oddziale Międzyuczelnianym PTTK. Forum odbyło się Centrum Konferencyjno-Szkoleniowym przy ul. Bobrowieckiej 9, gdzie miały miejsce wykłady, warsztaty i zakwaterowani zostali uczestnicy spoza Warszawy.

W forum wzięło udział łącznie ok. 130 osób z całej Polski: od Przemyśla i Sanoka, po Międzyzdroje, od Jeleniej Góry po Gdańsk, Białystok i Giżycko, przez Poznań, Toruń, Łódź, Warszawę, Kraków, Lublin i wiele innych miejscowości. Przy realizacji wydarzenia pracowało kilkunastu wolontariuszy. Przedsięwzięcie otrzymało wsparcie finansowe ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego, PTTK oraz Społem WSS Śródmieście. Honorowym patronatem  objęli  je Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik oraz Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy Rafał Trzaskowski.

Celem forum było przede wszystkim podniesienie poziomu wiedzy na temat Warszawy, jej stołeczności, walorów turystycznych, infrastruktury i innych zagadnień, w nawiązaniu do pracy przewodnika, a także integracja środowisk przewodnickich z całej Polski. Bezcenna była wymiana doświadczeń i budowanie pozytywnych relacji między przewodnikami oraz dyskusja dotycząca aktualnych problemów współczesnego przewodnictwa w Polsce. Ważnym aspektem było inspirowanie do aktywnej działalności i współpracy pomiędzy lokalnymi samorządami przewodników.

Powyższe cele zrealizowane zostały poprzez wykłady, warsztaty oraz wycieczki po Warszawie, ważna była również możliwość spotkania osób z całego kraju, w tym licznej grupy przedstawicieli wojewódzkich samorządów przewodników turystycznych PTTK oraz członków Komisji Przewodnickiej ZG PTTK. Uczestnicy otrzymali  pozyskane od Samorządu Województwa Mazowieckiego, Miasta Stołecznego Warszawy oraz Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej materiały pamiątkowe oraz informacyjne na temat Warszawy i Mazowsza. W uroczystości inicjującej forum, udział wzięli członkowie władz PTTK: prezes ZG PTTK Jerzy Kapłon, wiceprezes ZG PTTK Marian Jurak, prezes GKR PTTK Dariusz Kużelewski, sekretarz GSK PTTK Jolanta Szulc oraz członkowie Komisji Przewodnickiej ZG PTTK z przewodniczącą Komisji Swietłaną Koniuszewską i Krajowego Samorządu Przewodników Turystycznych PTTK z przewodniczącym Adamem Jakubowskim. Udział wzięli także: prezes Mazowieckiego Forum Oddziałów PTTK Natalia Wojtyra, prezes Warszawskiego Oddziału Przewodników PTTK Paweł Terlecki i przedstawicielka WSS SPOŁEM Śródmieście Danuta Bogucka.

Zgromadzeni w sali wysłuchali wykładu autorstwa Marcina Tyslera pt. Wiadoma rzecz – stolica i każde słowo zbędnem: O stołeczności w ujęciu historycznym oraz Jacka Delerta: pt. W Warszawie, uważa pan, się żyje: Wyzwania dla przewodnika w wielkim mieście. Zainteresowanie wzbudziło wystąpienie Włodzimierza Pawełczyka pt. Warszawiak, a po mentrykie osiem godzin koleją i trzy dni wołamy jedzie: Słynni warszawiacy wcale nie z Warszawy oraz Chodź na piwko naprzeciwko: Dzieje warszawskiego browarnictwa,  Piotra Wierzbickiego.Wykład o dziejach warszawskiego browarnictwa wzbogacony został degustacją warszawskich piw rzemieślniczych. Wieczorem uczestnicy forum wyruszyli autokarami na wycieczkę po Warszawie nocą. Zobaczyli „Królewski Ogród Światła” w Wilanowie, oświetlone budynki oraz mosty na trasie przejazdu, odbyli spacer przez Stare i Nowe Miasto.

Na dzień 08 lutego 2020 r. zaplanowana została wycieczka „Warszawa wielkomiejska”, obejmująca przejazd po mieście, z pokazaniem m.in. ścisłego centrum Warszawy z budowanymi i wybudowanymi wieżowcami oraz zwiedzaniem Kościoła św. Trójcy przy pl. Małachowskiego. Uczestnicy przeszli na pl. Piłsudskiego, gdzie mogli zobaczyć zmianę warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza, a potem  zwiedzili budynek Ministerstwa Zdrowia – Pałacu Paca, który jest zazwyczaj niedostępny do zwiedzania. W godzinach popołudniowych odbyły się warsztaty metodyczne dla przewodników turystycznych na temat oprowadzania osób z niepełnosprawnościami, które poprowadziły Anna Bogucka i Kamila Wróblewska oraz o neutralności w języku przewodnika, autorstwa Oliwii Wołkowicz i Agnieszki Pietrzak

Spontaniczne, pełne emocji reakcje przewodników turystycznych świadczą o tym, że tematyka przeprowadzonych warsztatów jest bardzo aktualna i potrzebne było zmierzenie się z nią. Podczas wieczornej biesiady ogłoszono wyniki konkursów i wręczone zostały nagrody, których część ufundowała Warszawska Organizacja Turystyczna. Podziękowano za pracę organizatorom i wszystkim przewodnikom zaangażowanym w pracę podczas forum. Ostatniego dnia odbyła się wycieczka, której celem było poznanie sztuki ulicznej. Droga prowadziła przez Muranów, gdzie przewodnicy warszawscy pokazali znajdujące się tam murale, opowiedzieli ich historie i zdradzili tajemnice tego miejsca.

X Ogólnopolskie Forum Przewodników Turystycznych Przewodnik w wielkim mieście zostało wysoko ocenione przez jego uczestników pod względem merytorycznym i organizacyjnym. Zarówno zróżnicowanie wiekowe organizatorów, jak i różnice środowiskowe pozytywnie wpłynęły na jakość programu przygotowanego dla uczestników. Doświadczenie przewodników z dłuższym stażem, połączone z pomysłami i entuzjazmem przedstawicieli środowiska akademickiego, dały wyśmienite rezultaty. Współpraca członków Samorządu Przewodników Turystycznych PTTK Województwa Mazowieckiego przy organizacji forum pokazała, że nie ma rzeczy niemożliwych, a umiejętność porozumienia się to norma w tym gremium. A należą do niego: Martyna Serafin, Jacek Delert, Włodzimierz Pawełczyk, Marcin Tysler i pisząca te słowa Joanna Lipińska

Joanna Lipińska

Fot. Martyna Serafin