Z klasera krajoznawcy: Karkonosze
Jedną z najpopularniejszych dziedzin kolekcjonerstwa krajoznawczego jest filatelistyka.
W tematycznym zbiorze regionalnym jest miejsce dla znaczków i kartek pocztowych, kasowników okolicznościowych, frankatur mechanicznych i różnorodnych druków pocztowych.
Od 2018 roku do wystaw filatelistycznych dopuszczone zostały eksponaty w klasie otwartej, w których mogą być przedstawiane wraz z wydawnictwami pocztowymi także inne związane z prezentowanym tematem, np. fotografie, bilety kolejowe czy wstępu do muzeów, programy teatralne, rozkłady jazdy itp. Pierwszy odcinek cyklu poświęcony jest Karkonoszom, miejscu jubileuszowego 50. CZAK, podczas którego prezentowane będą także różnorodne kolekcje krajoznawcze. Przedstawiamy kilka walorów z naszego gromadzonego od kilkudziesięciu lat karkonosko-izerskiego zbioru filatelistycznego.
Najpiękniejszym z nich jest blok czeski wydany w 2005 roku, z serią znaczków „Chroniona fauna i flora Karkonoszy”, na którym oprócz charakterystycznych fragmentów krajobrazu przedstawiono 22 rośliny i zwierzęta (Il.1). Są tu znaczki Poczty Polskiej: z wydania na przesyłki lotnicze z 1957 roku z motywem „krajobrazu karkonoskiego”, kojarzący się z Zębem Rekina w Śnieżnych Kotłach, i Poczty Republiki Czeskiej z 1971 roku z herbem Trutnova wraz okolicznościowym kasownikiem (Il.2–3). Nie mogło zabraknąć datowników Karkonoskiego Parku Narodowego (Il. 4–5) oraz ze schronisk PTTK, reprezentowanych przez „Samotnię”, „Kochanówkę” i „Pod Łabskim Szczytem” oraz nieistniejące już im. Bronisława Czecha na Polanie w Karpaczu (Il. 6–9). Są kartki pocztowe przedstawiające karkonoskie krajobrazy (Il. 10–11). Widzimy także tutejsze najbardziej tajemnicze postacie: Ducha Gór, czyli Liczyrzepę (Il.12–13) i czeskiego „odkrywcę wszystkiego”, jakim „był” Jára Cimrman (Il. 14).
Tekst i skany: Janusz Turakiewicz