Zlot nad Gopłem
Wierni obowiązującej od 2006 roku tradycji kujawsko-pomorscy instruktorzy krajoznawstwa zawsze pod koniec września lub na początku października spotykają się na Wojewódzkim Zlocie Aktywnych Krajoznawców (WZAK). Na tegorocznym, 16. już spotkaniu po raz pierwszy w rolę organizatora i gospodarza wcielił się Nadgoplański Oddział PTTK z Kruszwicy.
Elżbieta Kozłowska, komandor zlotu, oraz Bogdan Lipiński, wicekomandor, wraz z zespołem działaczy zaprosili krajoznawców w malownicze okolice największego jeziora w województwie. W sobotę, 8 października 2022 roku, stawiło się w kruszwickim zajeździe „U Piasta Kołodzieja” ponad 50 krajoznawców z Grudziądza, Włocławka, Bydgoszczy, Chełmna, Torunia, a także z województw: wielkopolskiego, warmińsko-mazurskiego i pomorskiego.
Po zakwaterowaniu uczestnicy zlotu ruszyli spod Mysiej Wieży statkiem „Rusałka” na wycieczkę po jeziorze Gopło. Nastąpiło oficjalne otwarcie imprezy, powitanie uczestników, wśród nich honorowych członków PTTK: Pawła Andersa z Poznania, Romana Kowalskiego z Torunia, Bogdana Lipińskiego z Kruszwicy, Józefa Rusieckiego z Torunia oraz Ryszarda Wrzoska z Gdyni. Po dopłynięciu do półwyspu Potrzymiech w Ośrodku Edukacji Ekologicznej Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia „Rysiówka” dyrektor parku Andrzej Sieradzki przybliżył walory przyrodnicze regionu jeziora Gopło.
Po przybyciu do bazy zlotu odbyły się sesja krajoznawcza oraz otwarty Sejmik Krajoznawczy uczestników i Kujawsko-Pomorskiego Kolegium Instruktorów Krajoznawstwa PTTK. Prowadzącym obrady, jak każdego roku, był Krzysztof Czerepowicki. Na dwóch prezentacjach przedstawiono Pętlę Toruńską oraz turystykę kajakową na konkretnych szlakach, a także omówiono ideę WZAK i sposób jej realizacji. Prowadzący przekazał również informację o instruktorach krajoznawstwa w województwie kujawsko-pomorskim. Jest ich na liście 110.
Przybyły na obrady burmistrz Kruszwicy, Dariusz Witczak, wyraził nadzieję, że krajoznawcy przyczynią się do promowania miasta. Następnie przekazał dla Zarządu Głównego PTTK – na ręce zastępcy sekretarza generalnego Jacka Treichela – pamiątkowy medal z okazji jubileuszu 600-lecia Kruszwicy.
W drugim dniu zlotu część krajoznawczą poświęcono głównie Kruszwicy. W nowoczesnej sali edukacyjnej Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia wysłuchano ciekawej historii Gopła, informacji o pradziejach miasta, florze i faunie, można było obejrzeć eksponaty z wykopalisk. A później zwiedzano jeden z najcenniejszych zabytków architektury romańskiej w Polsce – kolegiatę pw. św. Apostołów Piotra i Pawła. Nie sposób było również pominąć najbardziej znanego zabytku i symbolu miasta Kruszwicy – Mysiej Wieży. Z jej szczytu roztaczają się cudowne widoki na malownicze wysepki i zatoczki Gopła oraz na miasto.
Wspólną fotografią, wręczeniem 37 osobom Odznaki Krajoznawczej z okazji 600-lecia nadania praw miejskich Kruszwicy, podziękowaniem organizatorom za wspaniałą imprezę zlot się zakończył. Następny – w Nieszawie.
Tekst Krzysztof Czerepowicki
Przewodniczący Kujawsko-Pomorskiego Kolegium Instruktorów Krajoznawstwa PTTK.
Zdjęcia Bogumił Korzeniewski
- Uczestnicy XVI WZAK u stóp Mysiej Wieży
- W „Rysiówce” była mowa o walorach przyrodniczych jeziora Gopło