VIII Międzypokoleniowa Sztafeta Turystyczna w Kole Grodzkim PTTK w Krakowie

  • Fot. J. Zbigniewicz
  • Fot. Urszula Łomiec
  • Fot J.Zbigniewicz
  • Fot J.Zbigniewicz (1)
  • Fot J.Zbigniewicz (2)

 

Już po raz ósmy Zarząd Główny PTTK zorganizował Międzypokoleniową Sztafetę Turystyczną. Z tej okazji 25 września 2021 roku Koło Grodzkie PTTK w Krakowie przygotowało dwie interesujące imprezy.

Pierwsza wycieczka – pod nazwą „Kopalnia Wiedzy i Dolina Sztoły” – składała się z dwóch tras: objazdowej i pieszej (do wyboru). Uczestnicy trasy objazdowej, którą poprowadził Henryk Witecki, zwiedzili najpierw Kopalnię Wiedzy o Cynku w Bukownie. W zabytkowym budynku administracyjnym byłej kopalni Ulisses obejrzeli wystawę poświęconą górniczo-hutniczej tradycji ziemi olkuskiej. Z kolei w Sławkowie, miasteczku zawdzięczającym niegdyś swój rozwój występowaniu złóż ołowiu i srebra, grupa zapoznała się ze zbiorami Działu Kultury Dawnej
w Muzeum Regionalnym. Podczas spaceru turyści zwiedzili rynek o średniowiecznym układzie architektonicznym ze stylową studnią i karczmą „Asteria” z 1701 roku, obejrzeli też ruiny zamku biskupów krakowskich, które są jednym z najstarszych murowanych założeń obronnych południowej Polski, sięgających XIII wieku.

Trasa piesza nizinna liczyła 15 kilometrów (Bukowno – zalew Leśny Dwór – Dolina Sztoły – źródło w Żuradzie – Wapiennik – Diabla Góra – Jaskinia w Diablej Górze – Bukowno). Poprowadził ją Krzysztof Szafraniec. Na koniec obie grupy połączyły się i pojechały do miejscowości Klucze, gdzie znajduje się Park Krajobrazowy Pustyni Błędowskiej, największy obszar lotnych piasków w Polsce.  

Druga wycieczka – piesza nizinna, pod nazwą „Skarby doliny Cedronu i Skawinki” – została zorganizowana wspólnie z Kołem Miejskim PTTK nr 27 w Skawinie i Lokalną Grupą Działania „Blisko Krakowa”. 12-kilometrową trasę z Woli Radziszowskiej do Radziszowa poprowadziła Ewa Gawryło. 58-osobowa grupa rozpoczęła spacer od malowniczej Doliny Cedronu, która została objęta programem Natura 2000. Następnie turyści zwiedzili drewniany kościół Wniebowzięcia NMP z przełomu XV i XVI wieku. Ma on charakterystyczną wieżę o konstrukcji zrębowej, z nadwieszoną izbicą. Obiekt został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa małopolskiego. Kościół jest bardzo piękny, zapewne dlatego został wyróżniony przez Koło Grodzkie PTTK w Krakowie i jego kształt widnieje na Złotej Odznace Miłośnika Okolic Krakowa. 

Uczestnicy obu wycieczek otrzymali pamiątkowe certyfikaty VIII Międzypokoleniowej Sztafety Turystycznej oraz gadżety przygotowane przez Zarząd Główny PTTK.

Maria Lappe

Urszula Łomiec