200-lecie Kanału Augustowskiego

Kanał Augustowski – jeden z najpiękniejszych szlaków wodnych w Polsce – to dzieło budownictwa wodnego wyjątkowe w skali europejskiej. W 2023 roku przypada dwusetna rocznica rozpoczęcia jego budowy. Decyzja ta wiązała się z pruskimi restrykcjami celnymi uniemożliwiającymi spławianie polskich towarów Wisłą do Gdańska.

Kanał jest obecnie położony na terenie Polski i Białorusi (14 śluz po polskiej stronie, 1 w pasie granicznym i 3 po stronie białoruskiej). Na szlaku znajduje się 12 różnej wielkości jezior. Całkowita długość Kanału Augustowskiego wynosi około 103,4 km. W 1968 roku został on wpisany do rejestru zabytków, a od 2007 roku na mocy decyzji Prezydenta RP uzyskał status Pomnika Historii.
Statki Żeglugi Augustowskiej przewożą po kanale około 100 tys. pasażerów rocznie. Można po nim pływać nie tylko kajakiem, popularne są również piesze wycieczki wyznaczonym szlakiem zielonym, który zaczyna się w Augustowie i kończy w Mikaszówce.

W związku z jubileuszem Centrum Turystyki Wodnej PTTK i Oddział PTTK w Augustowie organizują spływ kajakowy pod hasłem „200 kajaków na 200-lecie Kanału Augustowskiego”. Odbędzie się on w dniach 31 sierpnia – 3 września 2023 roku (uwaga, termin został przeniesiony z czerwca!). Uczestnicy spływu będą mieli okazję poznać walory turystyczno-krajoznawcze Pojezierza Suwalsko-Augustowskiego oraz całego regionu Podlasia.

Więcej informacji na ten temat organizacji i programu spływu pod adresem https://pttk.pl/

Zdjęcie Narodowe Archiwum Cyfrowe