68. Centralny Zlot Turystów Kolarzy Modlin’2019

68. Centralny Zlot Turystów Kolarzy Modlin-2019, zorganizowany przez Oddział PTTK „Mazowsze” w dniach 10-17 sierpnia 2019 r. przebył bardzo zawiłą drogę. Do połowy lutego nie było chętnych do jego organizacji. Rozważano nawet kwestię odwołania imprezy, co nie zdarzyło się jeszcze w jej długiej historii.

styczeń-marzec/1(1)2020

Oddział, który ulegając namowom podjął się tego zadania, miał na starcie niemalże półroczne opóźnienie. Opracowanie programu, przebiegu tras rowerowych, fakultatywnych wycieczek krajoznawczych, spływu kajakowego, załatwienie zwiedzania obiektów normalnie zamkniętych dla turystów (Port Lotniczy Modlin, zapora i elektrownia wodna Dębe), miejsca noclegów, wyżywienie, transport, patronaty, gadżety, mapy, informatory i szereg dalszych „drobiazgów” – wszystko to trzeba było organizować i załatwiać niezwłocznie i równocześnie, pod presją uciekającego czasu, ryzykując – nieuchronne niemal – potknięcia i przeoczenie czegoś ważnego. Ostatecznie jednak przysłowiowym „rzutem na taśmę” udało się. Uczestnicy imprezy, wśród których najliczniej było reprezentowane woj. śląskie (aż 80 osób), wyjechali zadowoleni, a także nieco zaskoczeni, gdyż nie spodziewali się zobaczyć tak wielu ciekawych rzeczy: malowniczych krajobrazów, pięknych zabytków, bogactwa świata przyrody. Dla wielu z nich, zdziwieniem była nawet liczba i kilometraż ścieżek i szlaków rowerowych. Okazało się, że Mazowsze pod wieloma względami może pozytywnie zaskoczyć.

Lokalizacja noclegów biwakowych na terenie Twierdzy Modlin, możliwa dzięki życzliwości pełnomocnika zarządu Sebastiana Sosińskiego, okazała się trafna. Obszerny dziedziniec wewnątrz koszarowca (najdłuższego w Europie!) pozwalał na swobodne rozstawienie namiotów i samochodów. Wieczorne ogniska z gitarami i piosenką turystyczną, trwające do późnej nocy nie przeszkadzały otoczeniu, dodatkowym bonusem była możliwość szczegółowego zwiedzenia twierdzy, po której fachowo oprowadzała miejscowa przewodniczka Ela Wiercińska. Była to gratka dla zdobywających Odznakę Krajoznawczą Polski.

O sukcesie imprezy decyduje w dużej mierze program, tak było i tym razem. W ciągu 7 dni wycieczkowych, odbyło się 14 wycieczek rowerowych, każdego dnia po dwie: dłuższa (70-90 km) dla zaawansowanych i krótsza (45-65 km) dla początkujących i słabszych kondycyjnie. Wycieczki poprowadzili przodownicy turystyki kolarskiej z ursynowskiego Klubu Turystyki Rowerowej „Vagabundus”, dobrze znani w warszawskim środowisku turystów rowerowych z licznych corocznie organizowanych wycieczek po Mazowszu, Polsce i świecie. Cenne było też wsparcie kilku kolegów z Oddziału Międzyuczelnianego PTTK, a uwieńczeniem ich pracy były gromkie brawa uczestników podczas prezentacji obsługi na zakończeniu imprezy. Trasy wycieczek były bogate i różnorodne pod względem krajoznawczym. Wśród zwiedzanych obiektów znalazły się liczne, ważne architektonicznie kościoły, jak słynna kolegiata w Czerwińsku – jeden z najcenniejszych obiektów architektury sakralnej romańskiej w Polsce, gotycki kościół w Zakroczymiu czy gotycko-renesansowy kościół w Serocku, ale także ciekawe kościoły murowane i drewniane w małych miejscowościach: Nowe Miasto, Kroczew, Kobylniki, Cieksyn, Pomiechowo, Rębowo, Grodziec, Radzikowo. Na trasach były też cenne pałace i dwory, w szczególności w Jabłonnie i Jachrance oraz ciekawe muzea: Historyczne w Legionowie, Muzeum Wisły w Wyszogrodzie, Muzeum - Miejsce Pamięci Palmiry, czy Muzeum klasztorne w Czerwińsku, a także liczne miejsca pamięci i cmentarze oraz liczne obiekty, zwłaszcza związane z okresem okupacji hitlerowskiej w Legionowie: Fort III w Pomiechówku, Fort Gałachy w Zakroczymiu, kwatera wojenna poległych w wojnie 1920 r. w Cieksynie. Na każdej trasie znalazły się również liczne obiekty przyrodnicze: obszary ochrony ścisłej w Kampinoskim PN, Obszary Natura 2000, rezerwaty przyrody, pomniki przyrody (liczne zwłaszcza w parku podworskim w Jabłonnie). Każdy uczestnik mógł znaleźć i wybrać coś, co najbardziej go interesowało.

Część uczestników zrobiła sobie przerwę w trasach rowerowych i skorzystała z oferty fakultatywnych wycieczek krajoznawczych. Ich trasy zostały zaplanowane z myślą o zdobywających Odznakę Krajoznawczą Polski, a więc z uwzględnieniem obiektów z Kanonu Krajoznawczego Polski na Mazowszu. Pierwsza wycieczka prowadziła przez Pułtusk, Opinogórę, Ciechanów i Gołotczyznę, a także Sarnową Górę – miejsce krwawych walk w wojnie 1920 r. Druga wycieczka obejmowała miejscowości i obiekty wokół Kampinoskiego PN: Brochów, Żelazową Wolę, Niepokalanów, Granicę, Kampinos. Wielkim zainteresowaniem cieszyło się zwiedzanie Portu Lotniczego w Modlinie. W ostatnim dniu zlotu, przy pięknej pogodzie, odbył się także spływ kajakowy na Wkrze od Kosewka do Twierdzy Modlin, w którym wzięło udział 19 osób. Warto też wspomnieć o prelekcji z prezentacją multimedialną nt. przyrody Mazowsza, przygotowanej przez Ewę Turek, inż. leśnika i instruktora ochrony przyrody, którą obejrzało ok. 30 uczestników.
Spore zainteresowanie wzbudziło zdobywanie odznak, nie tylko kolarskich, ale także krajoznawczych. 27 osób zdobyło Mazowiecką Odznakę Krajoznawczą w stopniu popularnym, a 7 z nich także brązową oraz Odznakę „Szlakiem Polski Walczącej na terenie pow. legionowskiego” (14 brązowych, 1 srebrna, 1 złota). Dużym zainteresowaniem cieszyły się odznaki Bitwy Warszawskiej oraz TRInO. Dzięki patronom honorowym i sponsorom uczestnicy otrzymali zestawy wartościowych materiałów krajoznawczych o Mazowszu i terenie imprezy, miniprzewodniki, foldery, szczegółowe mapy terenu.

Podziękowania należą się w szczególności Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Mazowieckiego, Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, miastu Nowy Dwór Mazowiecki i powiatowi legionowskiemu. Wielkim powodzeniem cieszyła się koszulka zlotowa oraz znaczek zlotowy zaprojektowany przez Włodzimierza Majdewicza.

Mieczysław Żochowski