A może nie nad morze

 • OLYMPUS DIGITAL CAMERA
 • 7. fot. Ryszard Kieruj
 • 2. fot. Ryszard Kieruj
 • SONY DSC
 • 4. fot. Ryszard Kieruj
 • 5. fot. Ryszard Kieruj
 • 6. fot. Ryszard Kieruj

Kościół Mariacki – widok z lotu ptaka

 

Turysto, jeśli nie znalazłeś jeszcze ciekawego miejsca w Polsce, jadąc nad środkowe wybrzeże, koniecznie odwiedź Szczecinek. To malownicze i pełne uroku miasto położone we wschodniej części Pomorza  Zachodniego wśród pięknych lasów nad trzema jeziorami, a bezpośrednio nad jeziorem Trzesiecko jest prawdziwym eldorado wędkarstwa.

Nad jeziorem funkcjonuje stanica wędkarska z możliwością wypożyczenia przez miłośników łowienia ryb ze specjalistycznych łodzi. By zadowolić najbardziej wymagających wędkarzy, jezioro co roku jest zarybiane szlachetnymi gatunkami ryb. Dbają o to członkowie szczecineckiego koła wędkarskiego „Jesiotr” i Straży Rybackiej wspomagani finansowo z budżetu miasta. Te działania przyczyniają się do rewitalizacji  jeziora Trzesiecko.

W sezonie na jeziorze działa  też jeden z najdłuższych w Polsce wyciągów do nart wodnych o długości 1100 metrów oraz profesjonalny wakepark. Natomiast dla miłośników plażowania niewątpliwą atrakcją może być „Mysia wyspa” połączona groblą ze stałym lądem, ukryta wśród drzew, zagospodarowana turystycznie z gastronomią. Jest ona dla turystów obowiązkowym przystankiem na popularnej 14-kilometrowej trasie pieszej i rowerowej prowadzącej wokół jeziora. Kolejną ciekawostką dla turystów może  być biała flota pływająca w sezonie po Trzesiecku. Tramwaj wodny „Bayern” i statek wycieczkowy „Księżna Jadwiga” są unikatową propozycją turystyczną w regionie. Można nimi popłynąć w blisko godzinny rejs po malowniczych zakątkach jeziora.

Nie tylko jezioro jest atrakcją miasta. W Szczecinku warto zwiedzić odrestaurowany Zamek Książąt Pomorskich, w którym  od roku 2013 mieści się Centrum Konferencyjne z klimatyzowaną restauracją, galerią sztuki, w której systematycznie organizowane są wystawy, oraz małym hotelikiem. W sąsiedztwie Zamku nad brzegiem jeziora swoją siedzibę ma również placówka edukacyjna – Regionalne Centrum Ekologii i Rewitalizacji Jezior, w którym w akwariach można obejrzeć gatunki ryb, które żyją w jeziorze Trzesiecko, jak również osobniki jesiotra, które występowały kiedyś w naturze i umieszczono go nawet w herbie miasta. Centrum jako jedyny taki ośrodek w województwie zachodniopomorskim oprócz akwariów posiada aulę wykładową, sale dydaktyczne tematycznie związane z ekologią, sale ekspozycyjne oraz sezonową bazę noclegową na 40 osób. W ośrodku, jak i przy wyciągu narciarskim można wypożyczyć sprzęt niezbędny do uprawiania turystyki kajakowej i żeglarstwa. Na uwagę zasługuje fakt, że zwiedzanie Centrum jest bezpłatne, trzeba tylko wcześniej zgłosić wizytę.

Osobliwą ciekawostką miasta jest też Park Miejski z XIX wieku, w którego centrum w stoi Zamek. Zasoby drzewostanu parku rozciągającego się wzdłuż jeziora systematycznie są odnawiane przez władze miasta. W nagrodę za takie działania w roku 2012 miasto zostało wyróżnione przez Towarzystwo Urbanistów Polskich za najlepiej zagospodarowaną w Polsce przestrzeń publiczną.

Na terenie miasta i gminy  Szczecinek wyznaczono i oznakowano  trzynaście szlaków rowerowych do najciekawszych historycznie i krajobrazowo miejsc. Turysta przemierzający wyznaczone trasy może zwiedzić wiele istniejących umocnień fortyfikacyjnych Wału Pomorskiego. Dzięki umieszczonym przy nich tablicach informacyjnych pozna ich budowę i historię. Może też skorzystać z fachowej pomocy przewodników działającego w mieście Koła Miłośników Wału Pomorskiego i II wojny światowej. Do największych atrakcji militarnych w okolicy należy zaliczyć dobrze zachowany dwukondygnacyjny bunkier B-Werk. Obiekt ten umiejscowiony przy drodze wyjazdowej z miasta w kierunku Połczyna-Zdroju należy do jedenastu  najlepiej zachowanych na Wale Pomorskim.

W pomieszczeniach bunkra ma obecnie swoją siedzibę Muzeum Wału Pomorskiego i II wojny światowej. W sąsiedztwie bunkra urządzony został miniskansen broni pancernej, który przyciąga nie tylko turystów i miłośników militariów lecz także wszystkich zainteresowanych historią.

Inne ciekawe miejsca i obiekty, które warto zwiedzić to:

 • Ratusz z połowy XIX wieku z zabytkowymi witrażami w sali obrad Rady Miasta,
 • neogotycki Kościół Mariacki z początku XX wieku z 78-metrową wieżą i zabytkowymi witrażami,
 • Wieża Bismarcka z roku 1910 zlokalizowana nad jeziorem, udostępniana bezpłatnie do zwiedzania,
 • największy w rejonie Cmentarz Wojenny z okresu II wojny światowej, w mogiłach którego spoczywa ponad 4 tysiące żołnierzy radzieckich i polskich.

Niewątpliwym magnesem Szczecinka może być również kompleks sportowo-rekreacyjny „Aqua Tur”, w skład którego wchodzą: park wodny, 8 kortów tenisowych  (krytych i odkrytych ) i ściana wspinaczkowa. Tę bazę obiektów uzupełnia kilka nowoczesnych hal sportowych, boiska do piłki nożnej oraz   nowy stadion lekkoatletyczny.

Co roku w mieście odbywają się cykliczne imprezy kameralne i  masowe imprezy kulturalno-sportowe  w plenerze, np.:

 • Imieniny Miasta;
 • Art Piknik;
 • Festiwal balonowy o memoriał Kurta Hummela;
 • Międzynarodowy bieg uliczny im. Winanda Osińskiego;
 • Ogólnopolskie zawody wędkarskie dla osób niepełnosprawnych fizycznie.

 

Szczecinek to miasto, które rozwija się z wiatrem i na fali o ciekawej historii oraz dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości. Kto raz przyjedzie  do Szczecinka, na pewno będzie tutaj wracał, bo miłości do naszego miasta nie sposób się oprzeć.

I ostatnia niespodzianka. Odwiedzający Szczecinek turyści  mogą skorzystać z bezpłatnej komunikacji miejskiej oraz bezpłatnych parkingów. Zwiedzającym miasto i region może służyć pomocą niedawno uruchomiona aplikacja  Amistad Przewodnik Mobilny Powiatu Szczecineckiego.

Tekst Bogdan Bereszyński

Emeryt wojskowy, przewodnik turystyczny, instruktor  krajoznawstwa ze Szczecinka

Zdjęcia Ryszard Kieruj

Podpisy pod zdjęcia

 1. Wyciąg nart wodnych
 2. Szczecinecki zespół Terne Roma
 3. Ratusz w Szczecinku
 4. Pomnik szczecineckiego astronoma Adama Giedrysa
 5. Rajd rowerowy
 6. Zawody balonowe