A może nie nad morze

• 5. fot. Ryszard Kieruj
  • 6. fot. Ryszard Kieruj

Kościół Mariacki – widok z lotu ptaka

Turysto, jeśli nie znalazłeś jeszcze ciekawego miejsca w Polsce, jadąc nad środkowe wybrzeże, koniecznie odwiedź Szczecinek. To malownicze i pełne uroku miasto położone we wschodniej części Pomorza  Zachodniego wśród pięknych lasów nad trzema jeziorami, a bezpośrednio nad jeziorem Trzesiecko jest prawdziwym eldorado wędkarstwa.

Nad jeziorem funkcjonuje stanica wędkarska z możliwością wypożyczenia przez miłośników łowienia ryb ze specjalistycznych łodzi. By zadowolić najbardziej wymagających wędkarzy, jezioro co roku jest zarybiane szlachetnymi gatunkami ryb. Dbają o to członkowie szczecineckiego koła wędkarskiego „Jesiotr” i Straży Rybackiej wspomagani finansowo z budżetu miasta. Te działania przyczyniają się do rewitalizacji  jeziora Trzesiecko.

W sezonie na jeziorze działa  też jeden z najdłuższych w Polsce wyciągów do nart wodnych o długości 1100 metrów oraz profesjonalny wakepark. Natomiast dla miłośników plażowania niewątpliwą atrakcją może być „Mysia wyspa” połączona groblą ze stałym lądem, ukryta wśród drzew, zagospodarowana turystycznie z gastronomią. Jest ona dla turystów obowiązkowym przystankiem na popularnej 14-kilometrowej trasie pieszej i rowerowej prowadzącej wokół jeziora. Kolejną ciekawostką dla turystów może  być biała flota pływająca w sezonie po Trzesiecku. Tramwaj wodny „Bayern” i statek wycieczkowy „Księżna Jadwiga” są unikatową propozycją turystyczną w regionie. Można nimi popłynąć w blisko godzinny rejs po malowniczych zakątkach jeziora.

Nie tylko jezioro jest atrakcją miasta. W Szczecinku warto zwiedzić odrestaurowany Zamek Książąt Pomorskich, w którym  od roku 2013 mieści się Centrum Konferencyjne z klimatyzowaną restauracją, galerią sztuki, w której systematycznie organizowane są wystawy, oraz małym hotelikiem. W sąsiedztwie Zamku nad brzegiem jeziora swoją siedzibę ma również placówka edukacyjna – Regionalne Centrum Ekologii i Rewitalizacji Jezior, w którym w akwariach można obejrzeć gatunki ryb, które żyją w jeziorze Trzesiecko, jak również osobniki jesiotra, które występowały kiedyś w naturze i umieszczono go nawet w herbie miasta. Centrum jako jedyny taki ośrodek w województwie zachodniopomorskim oprócz akwariów posiada aulę wykładową, sale dydaktyczne tematycznie związane z ekologią, sale ekspozycyjne oraz sezonową bazę noclegową na 40 osób. W ośrodku, jak i przy wyciągu narciarskim można wypożyczyć sprzęt niezbędny do uprawiania turystyki kajakowej i żeglarstwa. Na uwagę zasługuje fakt, że zwiedzanie Centrum jest bezpłatne, trzeba tylko wcześniej zgłosić wizytę.

Osobliwą ciekawostką miasta jest też Park Miejski z XIX wieku, w którego centrum w stoi Zamek. Zasoby drzewostanu parku rozciągającego się wzdłuż jeziora systematycznie są odnawiane przez władze miasta. W nagrodę za takie działania w roku 2012 miasto zostało wyróżnione przez Towarzystwo Urbanistów Polskich za najlepiej zagospodarowaną w Polsce przestrzeń publiczną.

Na terenie miasta i gminy  Szczecinek wyznaczono i oznakowano  trzynaście szlaków rowerowych do najciekawszych historycznie i krajobrazowo miejsc. Turysta przemierzający wyznaczone trasy może zwiedzić wiele istniejących umocnień fortyfikacyjnych Wału Pomorskiego. Dzięki umieszczonym przy nich tablicach informacyjnych pozna ich budowę i historię. Może też skorzystać z fachowej pomocy przewodników działającego w mieście Koła Miłośników Wału Pomorskiego i II wojny światowej. Do największych atrakcji militarnych w okolicy należy zaliczyć dobrze zachowany dwukondygnacyjny bunkier B-Werk. Obiekt ten umiejscowiony przy drodze wyjazdowej z miasta w kierunku Połczyna-Zdroju należy do jedenastu  najlepiej zachowanych na Wale Pomorskim.

W pomieszczeniach bunkra ma obecnie swoją siedzibę Muzeum Wału Pomorskiego i II wojny światowej. W sąsiedztwie bunkra urządzony został miniskansen broni pancernej, który przyciąga nie tylko turystów i miłośników militariów lecz także wszystkich zainteresowanych historią.

Inne ciekawe miejsca i obiekty, które warto zwiedzić to:

• Ratusz z połowy XIX wieku z zabytkowymi witrażami w sali obrad Rady Miasta,
  • neogotycki Kościół Mariacki z początku XX wieku z 78-metrową wieżą i zabytkowymi witrażami,
  • Wieża Bismarcka z roku 1910 zlokalizowana nad jeziorem, udostępniana bezpłatnie do zwiedzania,
  • największy w rejonie Cmentarz Wojenny z okresu II wojny światowej, w mogiłach którego spoczywa ponad 4 tysiące żołnierzy radzieckich i polskich.

Niewątpliwym magnesem Szczecinka może być również kompleks sportowo-rekreacyjny „Aqua Tur”, w skład którego wchodzą: park wodny, 8 kortów tenisowych  (krytych i odkrytych ) i ściana wspinaczkowa. Tę bazę obiektów uzupełnia kilka nowoczesnych hal sportowych, boiska do piłki nożnej oraz   nowy stadion lekkoatletyczny.

Co roku w mieście odbywają się cykliczne imprezy kameralne i  masowe imprezy kulturalno-sportowe  w plenerze, np.:

• Imieniny Miasta;
  • Art Piknik;
  • Festiwal balonowy o memoriał Kurta Hummela;
  • Międzynarodowy bieg uliczny im. Winanda Osińskiego;
  • Ogólnopolskie zawody wędkarskie dla osób niepełnosprawnych fizycznie.

Szczecinek to miasto, które rozwija się z wiatrem i na fali o ciekawej historii oraz dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości. Kto raz przyjedzie  do Szczecinka, na pewno będzie tutaj wracał, bo miłości do naszego miasta nie sposób się oprzeć.

I ostatnia niespodzianka. Odwiedzający Szczecinek turyści  mogą skorzystać z bezpłatnej komunikacji miejskiej oraz bezpłatnych parkingów. Zwiedzającym miasto i region może służyć pomocą niedawno uruchomiona aplikacja  Amistad Przewodnik Mobilny Powiatu Szczecineckiego.

Tekst Bogdan Bereszyński

Emeryt wojskowy, przewodnik turystyczny, instruktor  krajoznawstwa ze Szczecinka

Zdjęcia Ryszard Kieruj

Podpisy pod zdjęcia