Dawno oczekiwane targi

Stoiska regionalne prezentowały: województwo lubelskie, Małopolska, Mazowsze, Śląsk, Wielkopolska

W dniach 16–18 marca 2023 roku odbyły się w warszawskim Pałacu Kultury i Nauki pierwsze Międzynarodowe Targi Turystyczne ITTF zrealizowane przez Polską Izbę Turystyki oraz Grupę MTP z Poznania. Zarówno wystawcy, jak i zwiedzający zgodnie podkreślali, że tęsknili do targowych spotkań. Pandemia uniemożliwiła planowanie takich przedsięwzięć, mających znaczenie ekonomiczne, edukacyjne, ale przecież także towarzyskie, inspirujące. W rozmowach bardzo często rodzą się koncepcje nowych programów, wystawcy monitorują popularność swoich ofert, a zwiedzający przekonują się do wyboru nowych kierunków i form wakacyjnych lub weekendowych podróży.

Podczas targów swoje oferty zaprezentowało 154 wystawców z ponad 20 krajów, m.in. z Armenii, Belgii, Czarnogóry, Etiopii, Grecji, Hiszpanii, Macedonii, Indii, Litwy, Malty, Niemiec. Stanowiska miały narodowe organizacje turystyczne, biura podróży. Nieźle prezentowała się Polska. Stoiska regionalne prezentowały: województwo lubelskie, Małopolska, Mazowsze, Śląsk, Wielkopolska. Choć PTTK nie miało własnego stanowiska, wśród wystawców można było spotkać działaczy Towarzystwa, wiele interesujących informacji znalazło się w materiałach promocyjnych. Np. Płocka Lokalna Organizacja Turystyczna wspólnie z płockim Oddziałem PTTK organizuje bezpłatne wycieczki po mieście dla gości i mieszkańców. Inny przykład: autorami popularnego przewodnika kolportowanego na targach pt. „Śląsk bez barier” przeznaczonego dla niepełnosprawnych są działacze Oddziału PTTK w Mysłowicach.

Targom towarzyszyły liczne prezentacje, konferencje, panele dyskusyjne. Cenne, wartościowe, ale przede wszystkim pozwalające na snucie marzeń o podróżach i kolejnych spotkaniach.

Targi odwiedziło w ciągu trzech dni 4189 osób (profesjonalistów i miłośników podróżowania), 60 ambasadorów i przedstawicieli korpusu dyplomatycznego, studenci i nauczyciele z ponad 30 szkół branżowych (turystyka, hotelarstwo). Dobra frekwencja na tegorocznej imprezie spowodowała, że organizatorzy planują II edycję ITTF Warsaw w dniach 21–23 listopada 2024 roku.

Patronaty honorowe nad wydarzeniem objęli: Minister Sportu i Turystyki, Prezes Polskiej Organizacji Turystycznej, Marszałek Województwa Mazowieckiego, ponadto Polskie Linie Lotnicze „LOT”.

Tekst Jan Paweł Piotrowski
Zdjęcia Archiwum Grupy MTP – Piotr Pasieczny