Gdyńskie „Wakacje z architekturą”

Gdyńskie „Wakacje z architekturą”

Urząd Miasta Gdyni we współpracy z Agencją Rozwoju Gdyni i przewodnikami stara się przybliżać mieszkańcom i turystom historię powstawania portu, miasta oraz ludzi, którzy w nim żyli i pracowali. W tym celu organizowane są imprezy pod hasłem „Wakacje z architekturą – wakacje z modernizmem”. Również w tym roku, w każdą sobotę lipca i sierpnia, o godzinie 14, planowane są spacery, które poprowadzą certyfikowani przewodnicy „Gdyńskiego Szlaku Modernizmu”: Jolanta Karolak, Robert Chrzanowski i Jarosław Kaczmarczyk.

Spacery te są popularne zarówno wśród mieszkańców Gdyni, odkrywających swoje miasto na nowo, jak i wśród turystów odpoczywających nad morzem. Zwykle bierze w nich udział od 20 do 40 osób, są one bezpłatne i nie wymagają zapisów.

Niewątpliwą atrakcją jest możliwość wejścia na klatki schodowe modernistycznych kamienic, do piwnic, schronów, do miejsc na ogół niedostępnych dla indywidualnego turysty. Ponieważ każdy ze spacerów prowadzi inną trasą, opowiada inną historię, wielu mieszkańców uczestniczy w kilku spotkaniach.

Pasjonaci fotografii będą mogli wziąć udział w kolejnej edycji konkursu „Gdyński modernizm w obiektywie”. Chętni otrzymają od przewodników potwierdzenie zwiedzanych obiektów, potrzebne do uzyskania Regionalnej Odznaki Krajoznawczej PTTK „Znam Gdyński Modernizm”.

 

Tekst Jolanta Karolak
Instruktor krajoznawstwa Polski, certyfikowany przewodnik gdyńskiego modernizmu.

Zdjęcie Michał Karolak