Jubileusz publicystów z Wielkopolski

Przed ponad 40 laty w Poznaniu powstał Wielkopolski Klub Publicystów Krajoznawczych PTTK, jedyny w Polsce klub skupiający autorów literatury krajoznawczej. Z tej okazji, z pewnym opóźnieniem spowodowanym pandemią, 20 września 2022 roku, w kameralnym gronie przyjaciół, odbyło się rocznicowe spotkanie.

Klub liczy obecnie 48 członków – 15 członków zwyczajnych i 33 członków korespondentów z całego kraju – ludzi w różnym wieku i różnych zawodów, których łączy wspólna pasja – krajoznawstwo.

Od początku swego istnienia Klub organizował także różnego rodzaju imprezy o charakterze krajoznawczym. Najbardziej znanymi, które z czasem stały się swoistą wizytówką Klubu, są Forum Publicystów Krajoznawczych oraz Ogólnopolski Przegląd Książki Krajoznawczej i Turystycznej. Wielkopolski Klub Publicystów Krajoznawczych – jedyny o takiej formule w kraju – istniał pierwotnie w ramach Oddziału Międzyuczelnianego PTTK w Poznaniu, obecnie afiliowany jest do Wielkopolskiej Korporacji Oddziałów PTTK. Wśród celów działania klubu, obok szerzenia wiedzy krajoznawczej wśród społeczeństwa, jest również prowadzenie życia towarzyskiego.

Z perspektywy 40 lat można powiedzieć, że harmonijne połączenie działalności merytorycznej ze spotkaniami towarzyskimi zadecydowało o trwałości Klubu i jego efektywnej działalności.

Witold Gostyński

Zdjęcia Piotr Basiński, Zbigniew Szmidt