Jubileusz w Międzyzdrojach

W dniach 7–9 października 2022 roku odbyły się obchody 50-lecia Oddziału PTTK i 45-lecia Klubu Przewodników PTTK „Na Wyspach” w Międzyzdrojach.

Wydarzenie rozpoczęło się uroczystą akademią, która odbyła się w Międzynarodowym Domu Kultury w Międzyzdrojach. Uroczystość zgromadziła niemal 150 przedstawicieli z 25 oddziałów PTTK z całej Polski, w tym tak odległych, jak Białowieża, Rzeszów, Przemyśl czy Lublin. Przybyło także wielu znamienitych gości reprezentujących władze ogólnopolskie i regionalne PTTK, władze wojewódzkie, samorządowe, a w tym: wiceprezes ZG PTTK, Marian Jurak, przewodniczący Krajowego Samorządu Przewodników Turystycznych PTTK, Adam Jakubowski, przedstawicielka Rady Oddziałów PTTK WZP, Beata Sałamaj, sekretarz Rady Oddziałów PTTK WZP, Przemysław Jaskuła. Gośćmi uroczystości byli również przedstawiciele współpracujących z naszym Oddziałem instytucji kultury, edukacji i atrakcji turystycznych. Licznie przybyli także członkowie naszego Oddziału, który liczy przeszło 250 członków.

Akademię otworzył i przywitał zebranych gości prezes Oddziału PTTK – Jerzy Czerski. Następnie wyświetlony został film promujący Oddział, jego działalność statutową i gospodarczą oraz walory turystyczne gminy Międzyzdroje. Po filmie odczytano rys historyczny oraz dorobek Klubu Przewodników.

Na ręce przedstawicieli Oddziału i Klubu Przewodników złożone zostały listy gratulacyjne, dyplomy oraz upominki okolicznościowe od zaproszonych gości i przedstawicieli oddziałów. Podczas uroczystości wręczono także liczne wyróżnienia i odznaczenia dla członków naszego Oddziału oraz gości, których Zarząd Oddziału postanowił wyróżnić za długoletnią współpracę i pomoc. Po raz pierwszy nieliczni otrzymali złote, srebrne i brązowe medale „Za Zasługi dla Oddziału PTTK w Międzyzdrojach”.

Na zakończenie akademii odbył się występ zespołu wokalno-instrumentalnego „Bryza”, a po nim na wszystkich przybyłych czekała niespodzianka: ogromny tort.

W ramach obchodów odbyły się również pełne wrażeń wycieczki. Podczas autokarowej po wyspach Wolin i Uznam uczestnicy zwiedzali Bałtycki Park Miniatur w Międzyzdrojach, Latarnię Morską i Fort Gerharda w Świnoujściu, Uznamską ścieżkę w koronach drzew w Heringsdorfie, Jezioro Turkusowe w Wapnicy oraz Grodzisko w Lubinie. Wycieczki piesze obejmowały atrakcje samych Międzyzdrojów: Muzeum Przyrodnicze Wolińskiego Parku Narodowego, Kawczą Górę, molo, Aleję Gwiazd, Gabinet Figur Woskowych, Ścieżkę w Koronach Wydm oraz Oceanarium.

Celem zagranicznego wyjazdu do Heringsdorfu było zaprezentowanie naszej lokalnej i jakże ważnej dla turystyki współpracy transgranicznej między położonymi sąsiadująco atrakcjami wysp Wolin i Uznam.

Współorganizatorami i sponsorami wydarzenia byli: Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego oraz Urząd Miasta i Gminy Międzyzdroje.

Tekst Agnieszka Gawron-Kłosowska

Członek Klubu Przewodników PTTK „Na Wyspach” w Międzyzdrojach.

Zdjęcia Janina Bednarska, Jerzy Czerski

1.Uczestnicy zlotu we wczesnośredniowiecznym grodzisku w Gubinie