Miasto o najstarszej metryce pisanej

Znane, nieznane, ciekawe

 

Miasto o najstarszej metryce pisanej

Najstarszą wzmianką wśród miejscowości w Polsce szczyci się Kalisz, miasto położone w południowej Wielkopolsce, dziś znaczący ośrodek przemysłu, kultury i administracji. Prawie 1900 lat temu grecki geograf z Aleksandrii Klaudiusz Ptolemeusz w dziele Geografia wydanym w połowie II wieku naszej ery wymienia miejscowość Calisia, leżącą w przybliżeniu na obecnych ziemiach Polski. Na tej podstawie uważa się, że Kalisz ma najstarszą metrykę wśród miast Polski. Calisia w czasach Ptolemeusza była zapewne osadą handlową, znaną kupcom wędrującym z imperium rzymskiego nad Bałtyk po bursztyn. Miastem w dzisiejszym tego słowa znaczeniu stał się Kalisz w połowie XIII wieku, po otrzymaniu praw miejskich od księcia wielkopolskiego Bolesława Pobożnego. Dawnego osadnictwa na tym terenie dowodzą badania archeologiczne i odkryte relikty z VIII wieku p.n.e. W okresie rzymskim istniała tu duża osada licząca parę tysięcy mieszkańców.

Tekst: Włodzimierz Łęcki

 

Podpis pod fot.

Ratusz powstał w latach 1920–1925 w czasie odbudowy zburzonego przez wojska niemieckie miasta na początku I wojny światowej (fot. Zbigniew Szmidt)

 

 

Włodzimierz Łęcki

Nauczyciel akademicki, krajoznawca, autor książek krajoznawczych, przewodników turystycznych. Członek honorowy PTTK. Wojewoda poznański, senator RP. Przewodniczący Komitetu Odbudowy Zamku Królewskiego.