Najbardziej ponura atrakcja turystyczna w Polsce

Przedstawiamy  jedną z najbardziej unikalnych atrakcji turystycznych Polski, napawającą zgrozą Kaplicę Czaszek – jedno z trzech tego rodzaju miejsc w Europie!

styczeń-marzec/1(1)2020

Ten przerażający obiekt  znajduje się w miejscowości Kudowa - Czermna. Niesamowita, "zbudowana" z kości kaplica, wprawia w osłupienie nawet bardzo doświadczonych podróżników. Została wzniesiona w stylu barokowym w 1776 roku i stanowi jedyne w Polsce ossuarium. Na ścianach i sklepieniu znajdują się ciasno ułożone czaszki i kości długie, ułożone we wzory i makabryczne zdobienia, w krypcie pod podłogą spoczywa ok. 20-30 tysięcy szczątków. Wybrane szkielety umieszczono przy ołtarzu.

"Ofiarom wojen ku upamiętnieniu, a żywym ku przestrodze 1914" – taki napis widnieje na pomniku stojącym przy wejściu do kaplicy. Założycielem kaplicy był proboszcz tamtejszej parafii Wacław Tomaszek, który spacerując w pobliżu kościoła w Czermnej, spostrzegł w ziemi koło dzwonnicy ludzkie szczątki. Wraz z kościelnym i grabarzem rozkopali to miejsce, okazało się, że pod ziemią czaszek i kości było więcej. W towarzystwie współpracowników zaczął objeżdżać okoliczne miejscowości Kotliny Kłodzkiej i zbierać ludzkie szczątki. Były to kości ofiar wojen na Ziemi Kłodzkiej, prawdopodobnie z czasów wojny trzydziestoletniej (1618-1648), prusko-austriackiej i szerzących się po niej epidemiach cholery w 1680 roku oraz prawdopodobnie z wojny siedmioletniej (1756-1763). Wszystkie po oczyszczeniu i wybieleniu trafiły do nowej kaplicy. W zbiorach znajdują się kości znanych w lokalnej społeczności osób. Obok czaszek proboszcza Wacława Tomaszka i grabarza, którzy zbudowali kaplicę, znajdują się szczątki sołtysa Martinca i jego żony. Na ich czaszkach widoczne są ślady śmiertelnych ciosów. Ponadto zobaczyć można kość udową człowieka o wzroście ok. 2m (prawdopodobnie Szweda), źle zrośniętą po złamaniu kość kończyny, czaszkę Tatara oraz inną, noszącą ślady choroby.

W środku nie ma możliwości robienia zdjęć. Kaplicę można zwiedzać od wtorku do niedzieli, a godziny otwarcia zmieniają się zależnie od sezonu. Warto wcześniej sprawdzić aktualne informacje na stronie internetowej parafii.

Fot. Wikipedia