„Rajdy dla Frajdy”

Gdyby tak wzniecić wśród młodych ludzi miłość do turystyki, pobudzać ich naturalną chęć poznawania tego co piękne, wyruszać z nimi w trasy fascynujące i ciekawe. Gdyby tak pokazać im magię miejsc bliskich i dobrze im znanych. Gdyby tak dzielić się krajoznawczą pasją z młodym pokoleniem miłośników turystyki pieszej… Ta myśl zrodziła pomysł na Projekt „Rajdy dla Frajdy”.

Niespełna 1000 miłośników turystyki pieszej – uczniów, rodziców, nauczycieli oraz przewodników turystycznych – stawiło się na trasach dziewięciu rajdów zorganizowanych w ramach projektu „Rajdy dla Frajdy” w roku szkolnym 2022/2023 w Grudziądzu.

Nagrody, puchary i dyplomy wręczane podczas podsumowania Projektu „Rajdy dla Frajdy”

Szkolne Koło Krajoznawczo-Turystyczne PTTK nr 61 „Sznurówki” przy Szkole Podstawowej nr 12 im. Synów Pułku w Grudziądzu przygotowało przedsięwzięcie pod patronatem prezydenta miasta Grudziądza, Macieja Glamowskiego. Wraz z Oddziałem PTTK im. ks. ppłk. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu oraz Kołem Przewodników Turystycznych PTTK im. Józefa Błachnio w Grudziądzu integrowało turystyczną społeczność grudziądzkich szkół, by wspólnie wyruszyć na trasy. Do realizacji projektu włączyło się dziesięć placówek, w których nauczyciele pasjonaci przygotowywali imprezy turystyczne, organizowali wyjścia uczniów na rajdy piesze, rozbudzali zamiłowania krajoznawczo-turystyczne wśród dzieci i młodzieży.

„Turystyka – moja miłość”, „Wiosna w przyrodzie”, „Gwiaździstym Szlakiem Mikołaja Kopernika i Powitania Wiosny”, „Świętujemy Dzień Ziemi” czy „Pamięci gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego” – to tylko niektóre z imprez, które w ramach projektu przygotowano dla dzieci i młodzieży szkolnej.

Tuż przed zakończeniem roku szkolnego nastąpiło podsumowanie projektu, podczas którego nagrodzono opiekunów grup szkolnych i wszystkie szkoły aktywne na trasach rajdów.

„Sznurówki” znów ruszą na trasy od września, a działania te można śledzić na stronie www.sp12grudziadz.szkolnastrona.pl (zakładka SKKT-PTTK nr 61 „Sznurówki”).

Tekst Alicja Kuziemska-Machowska, opiekunka SKKT-PTTK nr 61 „Sznurówki”
Zdjęcia Alicja Kuziemska-Machowska, Agata Saja

Pamiątkowe zdjęcie uczestników i opiekunów

Opiekunowie grup szkolnych podczas inauguracji rajdu