Rowerzyści z osiedla

Osiedlowy Klub PTTK „M-2” działający od 1978 roku przy Myszkowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej świętuje 45 lat działalności. Myszkowscy rowerzyści w ciągu minionych lata zorganizowali 2267 wycieczek z udziałem 30 445 osób.

Wymiernym efektem wycieczek, wypraw i obozów wędrownych jest 4646 zdobytych odznak turystycznych i krajoznawczych, z tego 685 KOT i kilkadziesiąt KOP.  Działalność klubu jest udokumentowana w 17 tomach kroniki oraz opisana w 502 numerach periodyku „W naszym klubie” (komplet do wglądu w Centralnej Bibliotece PTTK im. K. Kulwiecia w Warszawie). Chociaż wśród członków klubu są piechurzy, wodniacy i zwolennicy turystyki górskiej, życie klubowe zdominowało kolarstwo turystyczne, gdyż 92% wszystkich wycieczek stanowią imprezy dla rowerzystów oraz z ich udziałem. Nic dziwnego, gdyż kadrę programową zdominowali przodownicy turystyki kolarskiej. Najwięcej wycieczek (1021) zorganizował i poprowadził Marian Kotarski (autor tego tekstu).  Ryszard Konopka ma na swym koncie 326, Andrzej Zysiak 178, Paweł Szkop 87, a Roman Garncarz 82 zorganizowane wycieczki dla klubowiczów.

Turyści z osiedla jeżdżą cały rok. Zaraz po sylwestrze organizują noworoczny wypad na żurek do Żarek, w połowie kwietnia zlot urodzinowy, we wrześniu sprzątanie świata „Czysta Jura” i prażonki klubowe. Systematycznie biorą udział w dorocznych międzypokoleniowych sztafetach turystycznych, uczestniczą w Europejskich Dniach Dziedzictwa, organizują rajdy primaaprilisowe, jeżdżą szlakiem pomników i murali Myszkowa. Wycieczka nr 997 prowadziła na komendę policji, 998 do strażaków, a 999 na pogotowie ratunkowe. W trakcie obchodów 70-lecie PTTK na skwerze w centrum miasta posadzili w obecności burmistrza Myszkowa Włodzimierza Żaka dąb dziedzictwa. Nie narzekają na brak zajęć i nie mają czasu na nudę. Można to sprawdzić w internecie pod adresem www.m2.myszkow.pttk.pl

Tekst i zdjęcia: Marian Kotarski