Święto fotografii w Cieszynie

Dawno, dawno temu, a będzie to ponad 1200 lat, przy źródełku nieopodal rzeki Olzy po długiej podróży spotkało się trzech braci: Bolko, Leszko i Cieszko. I tak się cieszyli ze spotkania, że od tej radości powstało miasto Cieszyn. Czy to prawda, nie wiadomo, ale pewne jest, że w dniach 3–5 czerwca 2022 roku w Cieszynie spotkali się fotografowie i odbyło się XXXII Ogólnopolskie Forum Fotografii Krajoznawczej PTTK.

Organizatorem imprezy – na zlecenie Komisji Fotografii Krajoznawczej ZG PTTK – był Klub Fotograficzny „START”, działający przy Oddziale PTTK „Beskid Śląski” w Cieszynie. W imprezie brali udział instruktorzy oraz wielu sympatyków fotografii krajoznawczej z całej Polski. W trakcie imprezy swoje 10-lecie obchodził Klub Fotograficzny „START”, odbyły się też obchody ruchu fotograficznego, który stworzył się przy ZG PTTK 60 lat temu.

Trzydniowe święto fotografii rozpoczęła uroczystość wręczenia Honorowych Nagród im. Fryderyka Kremsera oraz dyplomów i wielu innych wyróżnień. Uroczystość w sali sesyjnej starostwa powiatowego w Cieszynie prowadziła Irena Greń, wiceprezes Klubu „START”. Uczestników przywitał wiceprzewodniczący Komisji Fotografii Krajoznawczej przy Zarządzie Głównym PTTK Andrzej Kowol, który jest też prezesem Klubu Fotograficznego „START”. Gościem honorowym był Waldemar Kremser, syn Fryderyka Kremsera, który jest fotografem, tak jak jego nieżyjący ojciec.

Uroczystość uświetnili wiceprezes ZG PTTK Jakub Nowak oraz członek ZG PTTK Paweł Zań. Władze lokalne reprezentował starosta cieszyński Mieczysław Szczurek, byli również przedstawiciele Urzędu Miasta Cieszyna oraz sponsora – Browaru Zamkowego w Cieszynie. Impreza została uświetniona występami zespołu dziecięcego z przedszkola nr 20 w Cieszynie w strojach regionalnych.

Nagrodę Honorową im. Fryderyka Kremsera otrzymali Ryszard Wrzosek z Gdyni i Ewa Kutyła z Radomia. Była również nagroda dla nieobecnego niestety Romana Hlawacza z Opola.

Wręczono Odznaki Fotografii Krajoznawczej – trofeum, które fotografowie cenią sobie szczególnie, bo każdy kolejny jej stopień stawia przed zdobywającym coraz większe wymagania.

Dyplom Honorowy PTTK Zarządu Głównego PTTK na wniosek Klubu Fotograficznego „START” „Za Pomoc i Współpracę” otrzymał starosta cieszyński Mieczysław Szczurek i naczelnik Wydziału Kultury i Turystyki Henryk Pieszka.

Komisja Fotografii Krajoznawczej przyznała Dyplom Honorowy Mieczysławowi Szczurkowi, Gabrieli Staszkiewicz – burmistrz Cieszyna, Mirosławowi Sitko – burmistrzowi Skoczowa, i Julii Raszce – dyrektor MCK „Integrator” w Skoczowie oraz członkom Klubu Fotograficznego „START” – Aleksandrze Kowol, Andrzejowi Kowolowi, Renacie Ziębie, Krzysztofowi Greniowi, Irenie Greń.

Na obchodach 3 czerwca 2022 roku było w starostwie około 120 osób łącznie z występującymi dziećmi, z czego połowa to uczestnicy XXXII Ogólnopolskiego Forum Fotografii Krajoznawczej – Cieszyn ʼ22. Przyjechali z takich miast jak Rzeszów, Gdynia, Elbląg, Poznań, Radom, Warszawa, Kraków. Duża grupa przybyła z Chorzowa, Wrocławia, Łodzi. Byli też goście z zagranicy.

Gospodarze pokazali uczestnikom najciekawsze zabytki Cieszyna, browar, zamek, studnię trzech braci, gdzie się spotkali, jak mówi legenda. Zwiedzano też Zaolzie, czyli czeską część Cieszyna, oraz muzeum archeologiczne w Kocobędzu po czeskiej stronie. Wiele osób przyjechało wcześniej i zostało dłużej, aby poznać piękną ziemię cieszyńską.

Klub zorganizował kilka wystaw związanych z obchodami 10-lecia, a także wystawę z okazji 60-lecia ruchu fotograficznego w PTTK, aby uczcić działaczy, którzy zapoczątkowali pierwsze profesjonalne posługiwanie się aparatem na turystycznych imprezach.

Odbyły się też mianowania na instruktorów fotografii krajoznawczej PTTK, kandydaci przedstawiali swoje „życiorysy fotograficzne” zebranemu w sali hotelu Gambit w Cieszynie dużemu gronu instruktorów.

Tę udaną imprezę wsparli wolontariusze: Bogusław Bujok, Andrzej Słota i Stanisław Pawlik – przewodnicy, członkowie Klubu „START”: Renata Zięba, Irena Greń, Aleksandra Kowol, Krzysztof Greń, Marek Caputa, Kamil Kowol, Dawid Kowol. Specjalne podziękowania dla koleżanek z biura oddziału – Marii Czyż i Agnieszki Dziąćko. Przedsięwzięcie było realizowane ze środków własnych PTTK przy dofinansowaniu ze środków starostwa cieszyńskiego. Życzliwej pomocy udzielili: powiat cieszyński, Urząd Miasta Cieszyna, Browar Zamkowy w Cieszynie. Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objął starosta cieszyński, Mieczysław Szczurek.

Tekst Andrzej Kowol

Zdjęcia:

1. Od lewej: Inga Nowakowska, Krzysztof Greń, Izabela Rucińska, Jakub Nowak, Andrzej Kowol, Julia Raszka, Aleksandra Kowol, Renata Zięba, Irena Greń (fot. Czesław Polański)

2 i 3. fot. Występ dzieci z przedszkola nr 20 w Cieszynie (fot. Aleksandra Kowol)

4 i 5. fot.  Instruktorzy oraz sympatycy fotografii krajoznawczej z całej Polski (fot. Andrzej Kowol)

Afiliacja

Andrzej Kowol

Wiceprzewodniczący Komisji Fotografii Krajoznawczej przy ZG PTTK, sekretarz Oddziału PTTK „Beskid Śląski”, prezes Koła Miejskiego PTTK w Cieszynie oraz Klubu Fotograficznego „START”.