Szlakami Ponidzia

Poznanie magicznego regionu, jego przyrody, bogatej kultury, tradycji i historii, zobaczenie najpiękniejszych zabytków Chmielnika, Stopnicy, Nowego Korczyna i Wiślicy – to były cele X Jubileuszowego Rajdu Świętokrzyskiego „Ponidzie” cz. II „Szlakiem baryczkowskim”. Zorganizowali go w kwietniu 2023 roku członkowie Wojskowego Koła PTTK przy Klubie 25 Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego.

Rajd rozpoczął się od zwiedzenia Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego Świętokrzyski Sztetl oraz spaceru po Chmielniku, w trakcie którego turyści zobaczyli rynek, pomnik Nike, fontannę Kula Ziemska oraz Gęsią Studnię. Następnie udali się do Stopnicy, gdzie najpierw zwiedzili Zamek Królewski Kazimierza Wielkiego, w którym obecnie mieści się Miejsko-Gminne Centrum Kultury, po czym udali się w stronę rynku. Tam obejrzeli gotycki kościół pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła.

W Nowym Korczynie grupa zobaczyła kościół klasztorny św. Stanisława fundacji Bolesława Wstydliwego i św. Kingi z 1257 roku, kościół św. Trójcy z XVI wieku oraz rynek z zabudowaniami z XVII wieku. Zwiedziła także dom rodzinny Jana Długosza oraz ruiny synagogi. Ostatnim punktem rajdu była Wiślica i jej zabytki, a także zbiory Muzeum Archeologicznego (Oddział Muzeum Narodowego w Kielcach).

Tegoroczny rajd zorganizowany został we współpracy z Muzeum Narodowym w Kielcach, Chmielnickim Centrum Kultury, Ośrodkiem Edukacyjno-Muzealnym Świętokrzyski Sztetl oraz miastem Chmielnik, Miejsko-Gminnym Centrum Kultury w Stopnicy oraz miastem Stopnica, miastem Nowy Korczyn i Regionalną Organizacją Turystyczną Województwa Świętokrzyskiego.

Tekst i zdjęcie Marcin Reczycki