Z klasera krajoznawcy. Karkonosze

 

 

Z klasera krajoznawcy: Karkonosze

 

Jedną z najpopularniejszych dziedzin kolekcjonerstwa krajoznawczego jest filatelistyka.
W tematycznym zbiorze regionalnym jest miejsce dla znaczków i kartek pocztowych, kasowników okolicznościowych, frankatur mechanicznych i różnorodnych druków pocztowych
.

Od 2018 roku do wystaw filatelistycznych dopuszczone zostały eksponaty w klasie otwartej, w których mogą być przedstawiane wraz z wydawnictwami pocztowymi także inne związane z prezentowanym tematem, np. fotografie, bilety kolejowe czy wstępu do muzeów, programy teatralne, rozkłady jazdy itp. Pierwszy odcinek cyklu poświęcony jest Karkonoszom, miejscu jubileuszowego 50. CZAK, podczas którego prezentowane będą także różnorodne kolekcje krajoznawcze. Przedstawiamy kilka walorów z naszego gromadzonego od kilkudziesięciu lat karkonosko-izerskiego zbioru filatelistycznego.

Najpiękniejszym z nich jest blok czeski wydany w 2005 roku, z serią znaczków „Chroniona fauna i flora Karkonoszy”, na którym oprócz charakterystycznych fragmentów krajobrazu przedstawiono 22 rośliny i zwierzęta (Il.1). Są tu znaczki Poczty Polskiej: z wydania na przesyłki lotnicze z 1957 roku z motywem „krajobrazu karkonoskiego”, kojarzący się z Zębem Rekina w Śnieżnych Kotłach, i Poczty Republiki Czeskiej z 1971 roku z herbem Trutnova wraz okolicznościowym kasownikiem (Il.2–3). Nie mogło zabraknąć datowników Karkonoskiego Parku Narodowego (Il. 4–5) oraz ze schronisk PTTK, reprezentowanych przez „Samotnię”, „Kochanówkę” i „Pod Łabskim Szczytem” oraz nieistniejące już im. Bronisława Czecha na Polanie w Karpaczu (Il. 6–9). Są kartki pocztowe przedstawiające karkonoskie krajobrazy (Il. 10–11). Widzimy także tutejsze najbardziej tajemnicze postacie: Ducha Gór, czyli Liczyrzepę (Il.12–13) i czeskiego „odkrywcę wszystkiego”, jakim „był” Jára Cimrman (Il. 14).

 

Tekst i skany: Janusz Turakiewicz

 

Il.1. Przedstawiciele karkonoskiej flory i fauny na tle Śnieżki
Il. 2. Pierwszy polski znaczek pocztowy poświęcony Karkonoszom
Il.3. Herb leżącego na Podgórzu Karkonoskim miasta Trutnov
Il. 4. Kasowniki KPN: z 1971 roku, gdy siedziba Parku mieściła się w Sobieszowie

 

 

Il. 5. …i z 1984 roku, po włączeniu tego miasta do Jeleniej Góry

 

 

 

 

 

Il. 6. Kasowniki karkonoskich schronisk PTTK

 

 

 

 

 

Il. 7.

 

 

 

 

 

Il. 8.

 

 

 

 

Il. 9.

 

 

 

 

 

Il. 10-11. Kartki pocztowe z wydanej w 2009 roku serii „Piękno ziemi polskiej – Dolny Śląsk”

 

 

Il. 12. Duch Gór Karkonosz (Liczyrzepa, Rzepiór, Rzepolicz, czes. Krakonoš, Krkonoš, niem. Rübezahl) na kartce pocztowej i kasowniku z 2020 roku oraz znaczku Poczty RFN z serii „Baśnie i legendy” wydanej w 1997 roku
Il.13.

 

Il. 14. Znaczek beznominałowy Poczty Czeskiej z 2014 roku z przedstawieniem „jednej ze 136 możliwych postaci Jary Cimrmana – wynalazcy okrągłego znaczka”